
W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 29 lutego, w Ministerstwie Środowiska odbyły się uroczystości poświęcone leśnikom – Żołnierzom Niezłomnym. Obecni byli przedstawiciele resortu, Lasów Państwowych, Instytutu Pamięci Narodowej. Przede wszystkim jednak szczególni goście – weterani.
W asyście pocztówsztandarowych i sygnałów złożono kwiaty pod pamiątkową tablicą ku czcileśników, którzy polegli podczas II wojny światowej.
– Cieszę się, że wracaprawda o tamtym czasie. Składamy hołd Żołnierzom Niezłomnym, ŻołnierzomWyklętym, do których należeli w dużej liczbie leśnicy. Jednym z nich był śp.prof. Jan Dominik – mówił minister Jan Szyszko. – Podczas wojny leśnicyponieśli jedną z największych ofiar. Zapłacili ogromną daninę krwi. To tenzawód był poddany całkowitej likwidacji. Ten zawód, jak jeden mąż, stanął postronie prawowitego rządu londyńskiego i płacił za to karę w okresie okupacji,ale płacił tę samą karę, może jeszcze większą, po 1945roku – dodawał.
![]() |
Minister środowiska JanSzyszko i generalny duszpasterz leśników ks. Tomasz Duszkiewicz podczaspoświęcenia krzyża, który zawisł w ministerstwie Fot. J. Drabarczyk |
Zastępca dyrektorageneralnego LP Tomasz Zawiła-Niedźwiecki podkreślał, że leśnicy robią, co w ichmocy, by zachować pamięć o bohaterach walki o niepodległość. – Uprzątamycmentarze, odnawiamy pomniki, pielęgnujemy miejsca uświęcone krwią Polaków,finansujemy lub wspieramy ratowanie zabytków naszej historii, gromadzimydokumentację – wyliczał.
Zebrani mieli okazjęwysłuchać wykładu Piotra Szubarczyka, historyka z gdańskiego oddziału IPN. Wwykładzie poruszał m.in. losy Janka Sikorskiego „Wilka”, leśniczego z Kuźnicy(zginął w akcji przeciwko NKWD-UB), i Danuty Siedzikówny, „Inki”, córkileśnika.
Generalny duszpasterzleśników, ks. Tomasz Duszkiewicz, poświęcił krzyż, który w Sali Kolumnowejresortu środowiska zawiesił minister Szyszko. Jak poinformowało ministerstwo,to szczególny krucyfiks – został usunięty przez władze PRL z jednej zpodlaskich szkół.
UZ