
Projektowana nowelizacja przede wszystkim rozszerza katalog uprawnień do korzystania ze środków funduszu leśnego przez parki narodowe. Będą one uprawnione do finansowania infrastruktury niezbędnej do prowadzenia gospodarki leśnej oraz ochrony przyrody w lasach realizowanej metodami gospodarki leśnej.
Ten drugikierunek to całkowicie nowy zapis w ustawie o lasach. Jakkolwiek parki nieprowadzą gospodarki leśnej, to autorzy nowelizacji zauważają, że działaniaochronne i realizacja parkowych planów ochrony odbywa się właśnie takimimetodami.
Parkimiałyby także zyskać możliwość finansowania wykupu gruntów (w ub. roku kupiły837 ha, przeznaczając na to środki z Life+ i NFOŚiGW, w tym roku planują kupićok. 1060 ha). W ub. roku do parków trafiło z funduszu nieco ponad 20 mln zł.Dzięki zmianom w ustawie w tym roku kwota ta urośnie do ok. 70 mln zł.
Nowelizacja niewątpliwie ucieszy starostów. Zakładabowiem możliwość przeznaczania środków z funduszu leśnego na sporządzanieuproszczonych planów urządzeniowych. Zapewne pomoże to rozwiązać wieloletniproblem braku dokumentacji urządzeniowej, której na koniec 2014 r. nieposiadało przeszło 28% lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa.
Projektzmian w ustawie został wniesiony do Sejmu 12 lutego przez grupę posłów PiS(wnioskodawców reprezentuje Wojciech Skurkiewicz). Tydzień później projektzostał skierowany do konsultacji i zaopiniowania przez organizacje pozarządowe.
RaZ