Z zagranicy 1/2016

Niemcy Językowe i wizerunkowe równouprawnienie kobiet w leśnictwie Kolumbia Brytyjska, Kanada Walka z bielojadem trwa Niemcy Subsydiowanie pośrednie zastąpić bezpośrednim Saksonia, Niemcy Wyniki inwentaryzacji szkód od zwierzyny

Niemcy
Językowe i wizerunkowe równouprawnienie kobiet w leśnictwie

W połowiepaździernika 2015 r. Würzburg w Niemczech gościł przez kilka dni uczestniczki29. Federalnego Zjazdu Stowarzyszenia „Kobiety w Leśnictwie”. Na zjeździereprezentowane były kobiety lasu z niemal wszystkich niemieckich krajówzwiązkowych.

Panie wniemieckim leśnictwie coraz głośniej domagają się równości. Jeśli ich postulatynadal będą ignorowane, zapowiadają podjęcie kroków prawnych
Fot. www.forstpraxis.de

Jednym z głównych tematów dyskusji był brakrównouprawnienia płciowego w sferach języka i obrazowania materiałówpromocyjnych branży leśnej. Szczególnie negatywnie oceniona została jedna zostatnich niemieckich leśnych kampanii propagandowych, w której na postaćsymboliczną kreowano leśnika brodacza z jamnikiem. Ponieważ dotychczasoweprośby o językowe i wizerunkowe równouprawnienie kobiet nie zostały wysłuchane,stowarzyszenie „Kobiety w Leśnictwie” rozważa podejmowanie w przyszłości krokówprawnych przeciwko autorom tych finansowanych z publicznych pieniędzy kampaniipromocyjnych, które będą zawierały elementy dyskryminacji płciowej.

Źródło: www.forstpraxis.de

 

Kolumbia Brytyjska, Kanada
Walka z bielojadem trwa

Susze, którewystępowały ostatniego lata na zachodnim wybrzeżu Kanady, spowodowały nie tylkowiele pożarów leśnych. Osłabione lasy stały się łatwiejszym łupem bielojada Dendroctonus ponderosae (mountainpine beetle, MPB) i innych szkodników.

Położone dalej w głąb lądu prowincjeAlberta i Saskatchewan przeznaczają ogromne środki na walkę z MPB, ale nie są wstanie go powstrzymać. Mogą tylko spowolnić jego niszczycielski pochód nawschód. W 2014 r. MPB spustoszył blisko 19 mln ha lasów sosnowych. Szkodnikatakuje wszystkie gatunki sosny – górską formę sosny wydmowej, sosnę Banksa,sosnę żółtą, sosnę białokorą, sosnę giętką i sosnę zwyczajną.

         Niepozornybielojad spustoszył już 19mln ha lasów sosnowych w Kolumbii Brytyjskiej
         Fot. www.flickr.com (2)

Pomimo żeogromne ognisko gradacyjne przemieściło się już w większej części poza graniceKolumbii Brytyjskiej, lasy tej prowincji pozostają zagrożone. Allan Carroll,naukowiec z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, ostrzega, żepowtórny atak MPB jest tylko jednym z wielu zagrożeń ze strony szkodników owadzich.Drzewostanom rosnącym w południowej części Kolumbii Brytyjskiej we znaki dająsię już szkodniki daglezji zielonej, jodeł i świerków.

Źródło: www.woodbusiness.ca

 

Niemcy
Subsydiowanie pośrednie zastąpić bezpośrednim

Tak brzmi jeden zpostulatów niemieckiego Kręgu Inicjatywnego Zrzeszeń Leśnych (IK). Delegaci IK,którzy zebrali się na zjeździe we wrześniu 2015 r., wezwali władze niemieckichlandów do aktywniejszego wsparcia procesu gospodarczego samoorganizowania sięprywatnych i samorządowych właścicieli lasów.

Postępowanie antymonopolowe wobec władz ilasów państwowych Badenii-Wirtembergii oraz jego możliwe konsekwencje wodniesieniu do nadzorowania prywatnych i samorządowych właścicieli lasów winnych landach – to kwestie, które znalazły się w centrum zainteresowaniadelegatów IK. – W ostatnich latach liczne niemieckiekraje związkowe nie kształtowały aktywnie perspektywicznej polityki leśnej, także teraz znalazły się pod presją Federalnego Urzędu Antymonopolowego –mówi Markus Hecker, przedstawiciel IK. Przez długie lata aparat polityczny iadministracyjny landów wzbraniał się przed wspieraniem rozwoju samodzielnychzrzeszeń leśnych, a dziś działa chaotycznie. – Podwyżekopłat za opiekę nad lasami niepaństwowymi, obserwowanych w niektórych landach,nie sposób uznać za demonstrację odpowiedzialnej polityki leśnej – uważaMarkus Hecker. Subsydiowanie pośrednie – poprzez opiekę ze strony lasówpaństwowych – powinno zostać zastąpione bezpośrednim subsydiowaniem lasówniepaństwowych.

IK jest nieformalnym forum zrzeszeń leśnychz różnych landów, działającym pod auspicjami Związku Niemieckich StowarzyszeńWłaścicieli Lasów (AGDW). Reprezentuje przeszło 55,5 tys. właścicieli lasów.

Źródło: www.forstpraxis.de

Saksonia, Niemcy
Wyniki inwentaryzacji szkód od zwierzyny

Co trzy lata wkompleksach saksońskich lasów państwowych przeprowadzana jest inwentaryzacjaszkód od zwierzyny. W 2015 r. na powierzchniach próbnych skontrolowano ok. 315tys. drzewek i drzew pod kątem śladów zgryzania i spałowania. Wynikiinwentaryzacji znacznie się różnią w zależności od regionu, ale ogólnatendencja jest bardzo niepokojąca.

Odsetek zgryzionych drzewek przekraczał15%. Świeże ślady spałowania zostały stwierdzone na blisko 3% drzew. Tolerowanyrozmiar spałowania w saksońskich lasach państwowych ustalono na poziomie 2%. Wsumie rozmiar szkód ze zgryzania i spałowania osiągnął poziom najwyższy od 2006roku. 

                                                                                                            
Zdaniem szefa saksońskich lasów państwowychgrodzenia choć czasem pomocne, mogą zwiększać szkody na okalającym terenie
Fot. UZ

W regionach z nadmiernym stanem liczebnymzwierzyny muszą być stosowane kosztowne grodzenia lub środki chemiczne. – Grodzenie powinno być wyjątkiem, ponieważ dodatkowo ograniczapowierzchnię siedlisk rodzimych dzikich zwierząt w lesie. Poza tym grodzeniaskutkują intensyfikacją zgryzania na pozostałej powierzchni – twierdziprof. Hubert Braun, szef saksońskich lasów państwowych. – Nowoczesne gospodarowanie zwierzyną płową i czarną wymagaprzejrzystej metody kontrolingu. Jego ważnym elementem jest analiza stanu szatyroślinnej – dopowiada prof. Braun.

Źródło: www.forstpraxis.de

Opr. A.S.