
21 września w Chorzowskim Centrum Kultury odbyła się jubileuszowa, 15. Gala Finałowa Programu Mistrz Mowy Polskiej.Akademia Mistrzów Mowy Polskiej, skupiająca dotychczasowych laureatów, wybrała placówkę (spośród pięciu nominowanych), która uzyskała tytuł Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. Wyróżnienie trafiło w ręce Zespołu Szkół Leśnych w Lesku.
„Kuźnia” to nowa kategoria w plebiscycie (powołana w 2011 r.), a tytułnadawany jest inicjatywom, placówkom lub instytucjom życia publicznego, którepielęgnują, kultywują i promują najlepsze wzorce polszczyzny.
Tytuł Mistrza Mowy Polskiej decyzją juryotrzymali: Janusz Kukuła, Grzegorz Miecugow i Magdalena Zawadzka. W głosowaniupubliczności tytuł vox populi zdobyli: PiotrHankus (w kategorii Mistrz Mowy Polskiej) i Szkoła Podstawowa nr 29 im. JanaKochanowskiego w Łodzi (Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej).
![]() |
Fot. Arch. ZSL w Lesku |
Podczas galifinałowej nagrodę odebrała dyrektor Jadwiga Szylak. Towarzyszyli jej krasomówcyKaja Hrabal i Grzegorz Płaza oraz nauczycielka języka polskiego Beata Brajewska(na fot. wtowarzystwie Edwarda Marszałka). Retorzy pochylili się w swojej prezentacji nadznaczeniem i możliwościami słowa kiedyś i dziś, a ich wypowiedź wywołała żywąreakcję zebranych. Dyrektor podkreśliła wartość trudu wkładanego w pracę zmłodzieżą, przywołując słowa Cypriana Kamila Norwida: – Piękno na to jest,by zachwycało – do pracy. Praca, by się zmartwychwstało. O leśną oprawęwystąpień laureatów z Leska zadbali szkolni sygnaliści. Reprezentacja technikumwzbudziła zainteresowanie nie tylko wystąpieniami, ale też mundurami,obowiązującymi na co dzień zarówno uczniów, jak i nauczycieli.
Szkoła od lat rozwija talenty literackie ikrasomówcze, czego odzwierciedleniem są czołowe miejsca w konkursachwojewódzkich i ogólnopolskich, rokrocznie zajmowane przez uczniów. Technikummoże poszczycić się też absolwentami noszącymi zaszczytny tytuł Mistrza MowyPolskiej w osobach Adriana Wiśniowskiegoi Edwarda Marszałka.
– Społeczność szkolna serdecznie dziękujekapitule konkursu za wyróżnienie, ale także wszystkim przyjaciołom szkoły,którzy wspierali ją w drodze po laury – mówi Jadwiga Szylak, dyrektortechnikum.
Beata Brajewska