
16 i 17 czerwca w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej SGGW w Rogowie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Klimatyczne uwarunkowania życia lasu”.
Spotkanie pod patronatem rektora SGGW, dyrektora generalnego LPoraz dziekanów wydziałów leśnych w Krakowie i Warszawie wpisywało się obchody200-lecia SGGW i 90-lecia pomiarów meteorologicznych w Leśnym ZakładzieDoświadczalnym SGGW w Rogowie.
Celem naukowego spotkania było przedstawienie stanu wiedzy zszeroko rozumianej klimatologii leśnej oraz wskazanie nowych kierunkówbadawczych w tej dziedzinie. Rozwój klimatologii leśnej jest ważny nie tylko zpunktu widzenia poznawczego, ale przede wszystkim praktycznego. Zagadnieniazwiązane z pogodą i klimatem są istotnym elementem wiedzy, pozwalającym poznać czynniki,które kształtowały w przeszłości polskie lasy oraz będą na nie wpływały wkolejnych latach.
W konferencji uczestniczyło ponad 80 osób reprezentującychośrodki naukowe z całej Polski oraz praktycy z jednostek Lasów Państwowych.Szczególnie licznie reprezentowana była grupa leśników z RDLP w Łodzi,obchodzącej swoje 70-lecie.
W sześciu sesjach plenarnych przedstawiono ponad 30 referatów,a w sesji posterowej ponad 20 prezentacji. Uczestnicy paneli zapoznawali się zzagadnieniami dotyczącymi nie tylko wpływu klimatu na lasy, ale też monitoringuwarunków atmosferycznych na terenach leśnych, ekstremalnych sytuacjipogodowych, dendroklimatologii czy powiązań klimatu ze szkółkarstwem iselekcją.
Tak bogata tematyka sprawiła, że każdy ze słuchaczy znalazł zagadnieniadla siebie interesujące. A że tak się stało, dowiodły towarzyszące każdej sesjidyskusje i wymiana doświadczeń. Takie rozmowy są szczególnie istotne z uwagi nadużą dynamikę współcześnie zachodzących zjawisk atmosferycznych, które wprzyszłości będą oddziaływać na ekosystemy leśne.
Wojciech Ożga