Z zagranicy 11/2015

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:””; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:”Times New Roman”,”serif”;} Szwecja Södra intensyfikuje użytkowanie drewna energetycznego RPA Ruszyła rejestracja na WFC 2015 Niemcy Naruszenie dyrektywy Niemcy Turbiny wiatrowe w lasach a nietoperze

Szwecja
Södra intensyfikuje użytkowanie drewna energetycznego

Södra – gospodarcze zrzeszenie prywatnychwłaścicieli lasów w południowej Szwecji – dąży do zwiększenia efektywnościużytkowania drewna energetycznego. Jednocześnie wprowadza mniej inwazyjne metodyjego pozyskiwania w celu zwiększenia stopnia ochrony gleby. Wyłanianiekooperantów spośród firm świadczących usługi w zakresie pozyskiwania i wywozudrewna energetycznego ma się zakończyć późną wiosną 2015 roku.


W ślad za zwiększaniem pozyskania biomasy leśnej pójdzie ograniczenie szkód m.in. glebowych. Czuby i gałęzie nie będą już zrębkowane bezpośrednio na powierzchniach zrębowych, a dopiero przy drogach wywozowych
Fot. www.sodra.se/A. Lindholm

– Z pozyskiwanej u nas biomasy leśnej wytwarzanejest ok. 1,5 TWh energii rocznie, co odpowiada rocznemu całkowitemuzapotrzebowaniu energetycznemu 75 tys. gospodarstw domowych. Chcemy zwiększyćzakres użytkowania drewna energetycznego i podnieść efektywność tejdziałalności. To wymaga m.in. przestawienia się na mniej inwazyjne metodypozyskiwania biomasy leśnej, zmniejszające niebezpieczeństwo szkód glebowych.Planujemy stosowanie w większym niż dotąd rozmiarze zrywki wierzchołków drzew igałęzi do dróg wywozowych i zrębkowanie tego surowca dopiero tam, a nie napowierzchniach zrębowych. Wyłonienie odpowiednich firm usługowych jest ważnymelementem naszej inicjatywy – mówi Håkan Larsson, dyrektor segmentu gospodarkileśnej w Södrze.

W Södrze zrzeszonych jest 50,8 tys.prywatnych właścicieli lasów. Należy do nich w sumie 36 tys. posiadłościleśnych o łącznej powierzchni 2,36 mln ha. Członkowie Södry są takżewłaścicielami koncernu leśno-drzewnego, w skład którego wchodzą trzy segmenty:Södra Skog (gospodarka leśna), Södra Cell (przemysł celulozowy) i Södra Wood (przemysł drzewny).Zatrudniający 3,5 tys. pracowników koncern zanotował w 2014 r. zysk operacyjnyrzędu 1516 mln SEK (ok. 686 mln zł) i zaproponował członkom Södry wypłatędywidendy w łącznej wysokości 553 mln SEK (ok. 250 mln zł).

Wiosną 2015 r. rezygnację z funkcjiprzewodniczącego rady nadzorczej Södry zapowiedział Christer Segersteén, któryzasiadał w tym gremium łącznie przez 24 lata. Funkcję przewodniczącego pełniłprzez cztery lata. – Choć będzie mi brakowało Södry, to jednak nadszedł czas nato, żeby jej stery przejęli inni. Odczuwam satysfakcję, przekazując im firmęstabilną, rentowną i zdrową finansowo – mówi Segersteén, który w tym rokukończy 65 lat.

Christera Segersteéna na stanowiskuzastąpić ma Lena Ek, właścicielka lasów i była minister środowiska Szwecji (wlatach 2011––14). Wcześniej przez wiele lat była członkinią rady nadzorczejSödry.

Źródło: www.sodra.com


Stany Zjednoczone
Lasy wyłożą dodatkowe pieniądze na szkoły i drogi

Służba Leśna Stanów Zjednoczonych (USFS),sprawująca pieczę nad amerykańskimi lasami federalnymi, przekaże w tym rokujednostkom samorządu terytorialnego 285 mln dolarów na utrzymanie lokalnychszkół i dróg publicznych. Stało się to możliwe po przedłużeniu przez Kongresterminu obowiązywania ustawy o zabezpieczeniu szkół na obszarach wiejskich iwsparciu samostanowienia wspólnot lokalnych o dwa lata. Ustawa ta utraciła mocwe wrześniu ub. roku i początkowo nie miała już być reaktywowana. Skutkiem tegobyłby spadek płatności dokonywanych przez USFS na rzecz lokalnych szkół i drógpublicznych do poziomu 50 mln dolarów rocznie. O sprawie pisaliśmy szerzej wnr. 5/2015.


Przez najbliższe dwa lata lokalne amerykańskie szkoły nie musza się martwić o wysokość dotacji od USFS
Fot. www.flickr.com

Ustawa o zabezpieczeniu szkół na obszarachwiejskich i wsparciu samostanowienia wspólnot lokalnych została uchwalona przezKongres w 2000 roku. Uzupełnia ona bezterminową ustawę z 1908 r., którazobowiązuje USFS do przekazywania corocznie 25% dochodów ze sprzedaży drewnatym jednostkom samorządu terytorialnego, na których obszarze położone sąkompleksy lasów federalnych.

Źródło:www.fs.fed.us


RPA
Ruszyła rejestracja na WFC 2015


Na oficjalnej stronie internetowej 14.Światowego Kongresu Leśnictwa (www.wfc2015.org.za), który odbędzie się między 7a 11 września w Durbanie w RPA, można już dokonywać rejestracjiuczestników. Możliwe jest zgłoszenie uczestnictwa pełnego lub częściowego. Dlastudentów i emerytów przewidziane są zniżki w opłacie rejestracyjnej.

Źródło: www.webapps.daff.gov.za


Niemcy
Naruszenie dyrektywy

Komisja Europejska wszczęła wobec Niemiecpostępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego UE.Przedmiotem postępowania są kwestie formalne, dotyczące dyrektywy siedliskowej.Niemiecki rząd federalny i większość rządów krajów związkowych uważałydotychczas, że niemiecka federalna ustawa o ochronie przyrody w wystarczającymstopniu chroni siedliskowe obszary Natura 2000 i nie są potrzebne specjalneuregulowania prawne w tym zakresie. KE była innego zdania. Jeżeli postępowaniezostanie przeprowadzone do końca, Niemcy mogą zapłacić kilkaset milionów eurokary.

W Niemczech jest przeszło 4 tys.siedliskowych obszarów Natura 2000. Łącznie zajmują ok. 10% niemieckiejpowierzchni lądowej. Do tego dochodzą inne rodzaje obszarów chronionych. Wokresie od 1990 do 2011 r. powierzchnia parków narodowych zwiększyła się wNiemczech o 48%, rezerwatów przyrody – o 176%, a rezerwatów biosfery – o 286%.

Źródło: www.forstpraxis.de


Niemcy
Turbiny wiatrowe w lasach a nietoperze

W początkowych latach rozwoju energetykiwiatrowej w Niemczech lasy nie wchodziły w grę jako miejsca lokalizacji turbinz uwagi na kwestie ochrony przyrody. Dziś jednak generalne wyłączenie lasów zobszarów wykorzystywanych na potrzeby energetyki wiatrowej jest już u naszychzachodnich sąsiadów nie do pomyślenia. Wycofują się oni z energetyki atomowej,a to wymaga rozwoju m.in. rozległej sieci elektrowni wiatrowych.

Lasy są ważnym środowiskiem życianietoperzy, dla których turbiny wiatrowe stanowią poważne zagrożenie. Dlategoniemiecki Federalny Urząd Ochrony Przyrody (BfN) opowiedział się zawypracowanymi przez ekspertów normami inwentaryzacji nietoperzy w ramachplanowania instalacji energetycznych w lasach. – Aby ocenić zagrożenia, jakiepowstają dla różnych gatunków nietoperzy w związku z planowaniem elektrowniwiatrowych, konieczne są intensywne badania szczególnie na obszarach leśnych.Duże znaczenie ma przy tym wybór optymalnych metod badań – zaznacza BeateJessel, prezes BfN. Na podstawie wyników inwentaryzacji będzie możnaprzygotować rozwiązania, które pozwolą na maksymalne złagodzenie konfliktu międzyochroną przyrody a użytkowaniem obszarów leśnych na potrzeby energetykiwiatrowej. – Duże znaczenie ma stosowanie metod znormalizowanych. Umożliwia onoujednolicenie nakładów planistycznych i ułatwia porównanie wyników badań wskali całych Niemiec – dodaje prezes Beate Jessel.

W Niemczech występuje 25 gatunkównietoperzy. Wszystkie objęte są ochroną. Wiele znajduje się na czerwonejliście. Szczególnie zagrożone są gatunki, które występują niemal wyłącznie wśrodowisku leśnym (np. mopek czy nocek Bechsteina).

Źródło: www.forstpraxis.de

Opr. A.S.