
Finlandia Wyniki finansowe Metsähallitusa w 2014 roku Bawaria, Niemcy Budowa ścieżki w koronach drzew Stany Zjednoczone Uszczuplony budżet na zagospodarowanie lasu
Finlandia
Wyniki finansowe Metsähallitusa w 2014 roku
W minionym roku segment podmiotówgospodarczych fińskiego państwowego koncernu leśnego Metsähallitus zanotowałprzychody rzędu 360,6 mln euro (ok. 1,54 mld zł) i zysk netto w wysokości 114,2mln euro (ok. 489,1 mln zł). To wyniki nieco gorsze niż w 2013 r., kiedyprzychody i zysk wyniosły odpowiednio 370,0 mln i 118,4 mln euro. Mniejsza jestteż dywidenda, jaką rada nadzorcza Metsähallitusa proponuje fińskiemu rządowipobrać od lasów państwowych. Chodzi bowiem o kwotę 110 mln euro (ok. 471 mlnzł), podczas gdy za rok 2013 fińskie lasy państwowe odprowadziły do budżetupaństwa dywidendę w wysokości 120 mln euro. Dyrektor generalny Metsähallitusa,Esa Härmälä, uważa jednak miniony rok za udany. Spadek obrotów był następstwemobniżenia się popytu na drewno.
![]() |
W 2014 r. rozmiar sprzedaży przez Metsähallitus surowca drzewnego spadł ponizej poziomu 6 mln m3 przy przyroście rocznym sięgającym 11 mln m3 Fot. www.metsa.fi |
Podstawowym źródłem przychodówMetsähallitusa jest gospodarka leśna, którą koncern prowadzi za pośrednictwemjednostki Gospodarstwo Leśne, sprawującej pieczę nad lasami o powierzchni 3,6mln ha. Gospodarstwo Leśne, działające na zasadach przedsiębiorstwapaństwowego, zatrudnia ok. 300 pracowników na stanowiskach nierobotniczych i700 pracowników na stanowiskach robotniczych. Do tego dochodzi przeszło tysiącpracowników zatrudnianych przez przedsiębiorców leśnych, którzy świadczą usługina rzecz fińskich lasów państwowych. Dywidenda ekologiczno-społeczna,wypracowana przez Gospodarstwo Leśne w 2014 r., osiągnęła poziom 55 mln euro. Otaką kwotę byłby większy zysk operacyjny segmentu podmiotów gospodarczych Metsähallitusa,gdyby Gospodarstwo Leśne nie wypełniało różnych nierekompensowanych świadczeńna rzecz społeczeństwa, wykraczających poza zobowiązania nałożone na lasypaństwowe w fińskiej ustawie o lasach.
Oprócz segmentu podmiotów gospodarczych(Gospodarstwo Leśne i firmy filialne), w którym zatrudnienie znajduje w sumieprzeszło 1100 osób, koncern Metsähallitus obejmuje osobno rozliczającą sięjednostkę o nazwie Parki i Dzika Przyroda Finlandia (P&WF), mającą w swejpieczy 38 fińskich parków narodowych. W roku 2014 łączny fundusz P&WFkształtował się na poziomie 65,4 mln euro (ok. 280,1 mln zł), z czego 50,5 mlneuro pochodziło z budżetu państwa. Jednostka P&WF, która zatrudnia ok. 600pracowników, odpowiedzialna jest także za 29 ważnych obiektów fińskiego dziedzictwakulturowego, w tym za ruiny zamków. Między P&WF a gospodarczym segmentemMetsähallitusa nie ma transferowych przepływów finansowych.
Źródło: www.metsa.fi
Bawaria, Niemcy
Budowa ścieżki w koronach drzew
Fot. www.baysf.de |
Bawarskie Lasy Państwowe (BaySF) rozpoczęływ gminie Ebrach budowę ścieżki w koronach drzew. W całe przedsięwzięcieedukacyjne BaySF mają zainwestować ok. 8 mln euro. Po jego ukończeniuspodziewanych jest 150 tys. odwiedzających rocznie.
Wykonana w całości z drewna ścieżka będziemiała maksymalną wysokość 41 m i łączną długość 1150 m. Centralną część ścieżkibędzie tworzyła kielichowata wieża widokowa (na zdj.). Infrastruktura ścieżkima obejmować nowoczesne elementy komunikacyjne i edukacyjne. Nie zabrakniegastronomi promującej regionalne potrawy. Ścieżka ma zostać oddana do użytku nawiosnę 2016 roku.
Podobne projekty cieszą się dużymzainteresowaniem i spotkać je można m.in. w Estonii, w Czechach czy weWłoszech.
Działające w formie przedsiębiorstwapaństwowego BaySF są największym niemieckim gospodarstwem leśnym (powierzchnialeśna 750 tys. ha). Zatrudniają ok. 2700 osób, w tym ok. 1600 pracowników nastanowiskach robotniczych. Rocznie pozyskują blisko 5 mln m3 drewna. Do budżetulandu Bawaria odprowadzają dywidendę w wysokości ok. 75 mln euro przy dotacjachrzędu 8 mln euro rocznie.
Źródło: www.baysf.de
Stany Zjednoczone
Uszczuplony budżet na zagospodarowanie lasu
Fot. www.flickr.com
Robert Bonnie (na zdj.), podsekretarz wDepartamencie Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, odpowiedzialny za federalnąSłużbę Leśną (USFS), wystąpił 24 marca 2015 r. przed Komisją ds. Energii iZasobów Naturalnych Senatu Stanów Zjednoczonych. Omawiając działaniaadministracji prezydenta Baracka Obamy, dotyczące lasów federalnych, Bonniewskazał na jej dążenie do zwiększenia tempa i skali restytucji amerykańskichlasów publicznych oraz do podniesienia poziomu ich zrównoważonego użytkowania.Jednocześnie zwrócił uwagę na to, że konieczność przesunięcia funduszy z takichsfer jak zagospodarowanie lasu, rekreacja, badania leśne i ochrona przyrody dodziału zwalczania pożarów leśnych grozi paraliżem federalnej Służby Leśnej. –Służba Leśna Stanów Zjednoczonych intensyfikuje restytucję i zagospodarowanielasów federalnych mimo wyzwań budżetowych. Zgadzamy się jednak, że trzebaczynić więcej – przyznał Robert Bonnie. Zarazem zwrócił uwagę na fakt, żepersonel lasów federalnych został zredukowany o przeszło jedną trzecią wstosunku do poziomu z roku 1998.
Amerykańskie lasy federalne, zajmującepowierzchnię 76,2 mln ha, są obszarami chronionymi kategorii VI wg klasyfikacjiMiędzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), toteż możliwe jest ichograniczone użytkowanie. USFS nie wykorzystuje jeszcze w pełni tej możliwości,aczkolwiek od 2008 r. pozyskanie drewna w lasach federalnych wzrosło o 18%. W2014 r. wolumen sprzedaży drewna osiągnął poziom 6,6 mln m3.
Niepokój Roberta Bonniego budzi łataniefunduszu przeciwpożarowego kosztem innych funduszów USFS. – Sezon pożarowy jestu nas o 78 dni dłuższy, niż był jeszcze 30 lat temu. Pożary stają się corazwiększe i nabywają bardziej katastroficznego charakteru. Ich zwalczaniekosztuje coraz więcej. O ile w 1995 r. agencja USFS przeznaczyła na zwalczaniepożarów 16% swojego budżetu, o tyle dziś stosowny odsetek zbliża się do 50% –zaznaczył Robert Bonnie.
USFS jest agencją Departamentu RolnictwaUSA, której podstawową misją jest utrzymanie zdrowych, różnorodnychbiologicznie i produktywnych lasów federalnych oraz prerii. Do zadań USFSnależy również udzielanie fachowej pomocy stanowym służbom leśnym i właścicielomlasów prywatnych oraz prowadzenie badań leśnych. USFS zobowiązana jest doprzekazywania corocznie 25% dochodów uzyskiwanych ze sprzedaży drewna tymjednostkom samorządu terytorialnego, na których obszarze położone są kompleksylasów federalnych. Środki te przeznaczane są głównie na pomoc miejscowymszkołom publicznym i na modernizację i utrzymanie lokalnych dróg.
Źródło: www.fs.fed.us
Opr. A.S.