Z zagranicy 9/2015

Łotwa Wstępne wyniki finansowe LVM w 2014 rok Unia Europejska Nowy szef EUSTAFOR-u Turyngia, Niemcy Minimalizacja stosowania chemikaliów Finlandia Nowa nazwa Służby Dziedzictwa Przyrodniczego

Łotwa
Wstępne wyniki finansowe LVM w 2014 roku

Fot. www.lvm.lv

Zgodnie ze wstępnym sprawozdaniemfinansowym, spółka akcyjna Łotewskie Lasy Państwowe (LVM) zanotowała w 2014 r.przychody rzędu 275,1 mln euro (ok. 1,2 mld zł) i zysk w wysokości 76,9 mlneuro (ok. 329,3 mln zł). Przychody przekroczyły plan aż o 18,5 mln euro.Przyczynił się do tego głównie wzrost cen drewna. Pozytywny wpływ na wynikfinansowy LVM miały też takie czynniki, jak spadek cen oleju napędowego izmniejszenie kosztów zagospodarowania lasu.

– Sytuacja na rynku sprzyjała stabilnościcen głównych towarów oferowanych przez LVM – iglastego drewna tartacznego,liściastego drewna wielkowymiarowego i drewna okleinowego. Towary te byłyprzetwarzane przez naszych klientów na wyroby gotowe i sprzedawane na rynkuświatowym. Gorsza była sytuacja na rynku drewna energetycznego, który cechowałsię niskim poziomem popytu na surowiec i niskimi jego cenami ze względu naciepłą zimę – mówi Roberts Stripnieks, dyrektor generalny LVM. W 2014 r. LVMzanotowały największy w swojej historii rozmiar eksportu sadzonek: 8,8 mln szt.– Osiągnęliśmy ten wynik dzięki specjalnym inwestycjom w technologieszkółkarskie i w zapewnienie dobrej jakości sadzonek. Naszymi głównymizagranicznymi rynkami zbytu są: Estonia, Finlandia, Litwa i Szwecja – informujeStripnieks.

W zarządzie spółki akcyjnej LVM znajdujesię 1,62 mln ha gruntów państwowych, w tym 1,59 mln ha lasów. Wyłącznymwłaścicielem LVM jest Republika Łotwy, reprezentowana przez MinisterstwoRolnictwa. LVM zatrudniają ok. 980 pracowników i pozyskują rocznie blisko 6 mlnm3 drewna przy przyroście rocznym sięgającym 12 mln m3. W skład działuGospodarka Leśna, stanowiącego trzon Łotewskich Lasów Państwowych, wchodzą trzyautonomiczne jednostki: Zagospodarowanie Lasu, Infrastruktura Leśna iPozyskanie/Dostawy Drewna. LVM mają 40,22% udziałów w InstytucieBadawczo-Rozwojowym Leśnictwa i Technologii Drewna Sp. z o.o. w Jełgawie.

Zgodnie ze strategią LVM ochrona przyrodyjest priorytetowym celem zagospodarowania 20% gruntów spółki. Na pozostałymobszarze prowadzona jest wielofunkcyjna gospodarka leśna, przy czym lasy oszczególnych funkcjach rekreacyjnych i ochronnych zajmują łącznie powierzchnię180 tys. ha.

Źródło: www.lvm.lv


Unia Europejska
Nowy szef EUSTAFOR-u

Per-Olof Wedin (na zdjęciu z prawej),dyrektor generalny szwedzkich lasów państwowych (Sveaskog), został wybrany naprzewodniczącego Europejskiego Związku Lasów Państwowych (EUSTAFOR). Szwedzastąpił na tym stanowisku Georga Erlachera (na zdjęciu z lewej), byłegoprezesa zarządu Austriackich Lasów Związkowych (ÖBf). – EUSTAFOR jestpodstawową platformą współpracy – na szczeblu europejskim – na rzecz lasów iich zrównoważonego rozwoju. Lasy są zasobami odnawialnymi i pełnią szczególnieważną rolę w transformacji gospodarki w kierunku „zielonej” bioekonomii –powiedział Per-Olof Wedin z okazji swojej nominacji. Zadeklarował także: – Wkrajach Unii Europejskiej występują znaczne różnice w zapatrywaniach na lasy igospodarkę leśną. Jednak tym, co łączy członków EUSTAFOR-u, jest praktykowaniezrównoważonej gospodarki leśnej, która zwiększa rozliczne walory ich lasów,takie jak bioróżnorodność, warunki do rekreacji, zasobność w surowce odnawialnei potencjał w zakresie tworzenia miejsc pracy i zapewniania dobrobytu. Jakoreprezentant Szwecji na stanowisku przewodniczącego EUSTAFOR-u chcęskoncentrować się na znaczeniu lasów dla klimatu Europy oraz na sprawachinnowacyjności i zatrudnienia.

EUSTAFOR to organizacja reprezentującapaństwowe gospodarstwa leśne w UE, założona w maju 2006 roku. Obecnieorganizacja zrzesza 29 państwowych gospodarstw leśnych z 21 krajów. CzłonkowieEUSTAFOR-u gospodarują w lasach o łącznej powierzchni ok. 30 mln ha izatrudniają ok. 100 tys. pracowników. Rocznie pozyskują w sumie ok. 126 mln m3drewna. Siedziba organizacji mieści się w Europejskim Domu Leśnictwa przy placuLuksemburskim w Brukseli. Komitet wykonawczy EUSTAFOR-u tworzą przedstawicieleAustriackich Lasów Związkowych, Lasów Republiki Czeskiej, Metsähallitusa(Finlandia), Narodowej Komisji Leśnej (Francja), Bawarskich Lasów Państwowych,Coillte (Irlandia), naszych Lasów Państwowych i Krajowej Administracji Leśnej„Romsilva” (Rumunia). Dyrektorem wykonawczym EUSTAFOR-u jest Polak – PiotrBorkowski.

Źródło: www.eustafor.eu


Turyngia, Niemcy
Minimalizacja stosowania chemikaliów

Fot. www.eustafor.eu

W 2014 r. przedsiębiorstwo państwowe LasyTuryngii, które sprawuje pieczę nad turyngeńskimi lasami państwowymi (200 tys.ha), stosowało chemiczne środki ochrony roślin na mniej niż jednym procencieswojej powierzchni leśnej. Zakres stosowania środków chemicznych w lasachpaństwowych Turyngii zmniejsza się sukcesywnie od połowy lat 90. XX wieku.Przyczyniają się do tego m.in. biotechniczne metody ochrony, nowoczesny systemmonitoringu i odpowiednie postępowanie hodowlane. – Nasza strategia integralnejochrony lasu daje środkom hodowlanym, biologicznym i technicznym absolutnepierwszeństwo przed środkami chemicznymi – mówi Volker Gebhardt, członekdwuosobowego zarządu Lasów Turyngii. Rozwój szkodników lasów zależy jednak wbardzo dużym stopniu od warunków atmosferycznych. Lasy Turyngii są więc staleprzygotowane na ewentualną konieczność zastosowania chemicznych środków ochronyroślin na większą skalę.

Źródło: www.thueringenforst.de


Finlandia
Nowa nazwa Służby Dziedzictwa Przyrodniczego

Pod koniec 2014 r. Służba DziedzictwaPrzyrodniczego – jednostka fińskiego państwowego koncernu leśnegoMetsähallitus, odpowiedzialna za 38 parków narodowych Finlandii – zostałaprzemianowana na: Parki i Dzika Przyroda Finlandia (P&WF).

W 2014 r. zanotowano łącznie blisko 2,3 mlnpobytów w fińskich parkach narodowych. Wydatki ponoszone przez turystów wzwiązku z ich pobytem w parkach oznaczały dla lokalnych społeczności przychodyrzędu 125,8 mln euro i 1256 pełnych etatów pracy. Do tego doszło 14,7 mln euroi 156 pełnych etatów pracy, wygenerowanych przez siedem ośrodków turystycznychP&WF. Każde euro zainwestowane przez państwo fińskie w parkowąinfrastrukturę generowało przeciętnie 10 euro wpływów, trafiających do kaslokalnych społeczności. W miejscach liczniej uczęszczanych zwrot sięgał nawet14 euro.

Za 38 fińskich parków narodowych odpowiadać będzie teraz jednostka Parki i Dzika Przyroda Finlandia
Fot. www.metsahallitus.fi

Oprócz jednostki Parki i Dzika PrzyrodaFinlandia, zatrudniającej ok. 600 pracowników i finansowanej głównie z budżetupaństwa, w skład koncernu Metsähallitus wchodzi segment podmiotów gospodarczych(jednostka Gospodarstwo Leśne i firmy filialne). Między budżetową a gospodarcząjednostką Metsähallitusa nie ma transferowych przepływów finansowych.

Źródło: www.metsa.fi

Opr. A.S.