
21 maja 70-lecie powstania świętowali leśnicy z Nadleśnictwa Mińsk. Główne uroczystości, które poprzedziła msza św., zorganizowano na terenie zabytkowego parku dworskiego w Żakowie. W eleganckiej i sielskiej zarazem scenerii stanęła scena, przed którą zgromadzili się goście. Wśród nich m.in. pochodzący z okolic Mińska wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek, samorządowcy i szefowie różnych współpracujących instytucji.
– Jakkolwiek nadleśnictwo formalniepowstało w 1945 r., jesteśmy świadomi, że nie oznacza to początku leśnictwa nanaszym terenie – mówił obecny – a piąty z kolei – nadleśniczy jednostki PiotrSerafin, prezentując rys historyczny jednostki.
Nadleśnictwo nie należy do największych(9,5 tys. ha), choć przyznać trzeba, że w 70-letnim okresie historii przybyłomu 2 tys. ha powierzchni. Położone w niedalekiej odległości od stolicy, pełniistotną rolę środowiskotwórczą. Świadczy o tym m.in. 10 rezerwatów, liczneścieżki przyrodnicze. Nadleśniczy szczególnie akcentował rolę ludzi, którzyprzez dziesięciolecia tworzyli jednostkę – wielu z nich, mimo sędziwego wieku,było obecnych w Żakowie. Podkreślał także dobre relacje z lokalnymi partnerami.Kilku z nich, m.in. wójt gminy Mrozy, gdzie w tym roku odbywać się będzie zlotdorocznego Rajdu Leśników, zostało uhonorowanych Kordelasami Leśnika Polskiego.Kordelas otrzymał także Piotr Serafin.
![]() |
Fot. J. Wąsowski |
Podczas uroczystości nadleśnictwozaprezentowało album. Ta interesująca wizytówka jednostki powstała siłamisamych pracowników. To oni napisali teksty (m.in. leśniczowie, podleśniczowiepisali o swoich leśnictwach) i w większości wykonali fotografie. Album, a takżestatuetka z mińską sosną, najstarszym drzewem tego gatunku w Polsce, trafiły wręce wszystkich gości jubileuszu. W Żakowie 70 lat mińskiego nadleśnictwaupamiętnia posadzony z tej okazji dąb.
RaZ