
Obelisk z popiersiem Adama Loreta – pierwszego naczelnego dyrektora Lasów Państwowych – odsłonięto 11 maja w jego rodzinnym Jaśle w parku miejskim.
W uroczystości wzięli udział leśnicy,władze samorządowe i mieszkańcy Jasła. Słowo powitania skierował do zebranychRyszard Pabian – burmistrz Jasła, zaś sylwetkę pierwszego dyrektora LPzaprezentował prof. Andrzej Grzywacz, przewodniczący zarządu głównego PTL.Odsłonięcia obelisku dokonał Adam Wasiak, dyrektor generalny LP, w asyścieBogusława Famielca, dyrektora RDLP w Krośnie, i przedstawicieli społecznegokomitetu budowy pomnika. – Adam Loret to osoba, która w Lasach Państwowychwyznaczyła kierunki działalności naszej organizacji. To był wizjoner, którywyprzedził epokę. Lasy Państwowe są dziś wyjątkową organizacją w skalieuropejskiej, która organizuje nowoczesną gospodarkę leśną opartą nawielofunkcyjności i ochronie przyrodniczej różnorodności. To spełnienie wizjiAdama Loreta – powiedział dyrektor Wasiak, dziękując inicjatorom upamiętnieniapostaci genialnego leśnika w jego rodzinnym mieście.
![]() |
Obelisk z popiersiem Adama Loreta to piaskowcowa kolumna zwieńczona odlewem z brązu. Autorem jest artysta rzeźbiarz Grzegorz Tomkowicz Fot. Arch. autora |
Obok obelisku goście uroczystości posadzilidwa cisy jako symbole trwałości loretowskiej idei polskiego leśnictwa.
W 2012 r. w Jaśle odbyła się konferencjapod hasłem „Adama Loret – twórca Lasów Państwowych”. Odsłonięto wówczas tablicęupamiętniającą jego naukę w miejscowym gimnazjum. To wówczas padła propozycja,by wybitnemu jaślaninowi wznieść trwały pomnik.
Odsłonięciu popiersia towarzyszył leśnypiknik. Leśnicy z Nadleśnictwa Rymanów, LKP Lasy Bieszczadzkie i LasyBirczańskie zorganizowali dla mieszkańców Jasła i turystów stoisko edukacyjne.Z okazji 650-lecia Jasła rozdali nieodpłatnie 650 sadzonek rodzimych gatunkówdrzew.
Dodajmy, że mimo starań i istnieniaprojektu od kilku lat nie udaje się umieścić pomnika Loreta w Warszawie.
EdwardMarszałek