
Zmiany ustawy o ochronie przyrody w zakresie stawek za wycinkę drzew na gruntach nieleśnych wymaga wyrok Trybunału Konstytucyjnego. W lipcu ub. roku TK zakwestionował automatyzm kary, tj. nakładanie jej bez względu na okoliczności (np. drzewo martwe czy zniszczone bez wiedzy właściciela).
Zmiana jest procedowana w trybienowelizacji ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw– druk sejmowy 2656. Przy okazji tej nowelizacji dojdzie do zmiany wysokościopłat (i kar, które stanowią ich trzykrotność) za wycinkę. Dotychczas są onetak wysokie, że w wielu przypadkach samorządy nie są w stanie ich wyegzekwować.Bardzo istotna będzie konieczność wydania rozporządzenia, które zróżnicuje jezależnie od lokalizacji drzewa.
Ostatnia poselska propozycja znacznieobniża zaproponowane w rządowym projekcie maksymalne stawki opłat (patrzwykres).
Nowelizacja rozszerzy katalog wyłączeń,kiedy nie jest wymagana decyzja o usunięciu drzewa i kiedy nie nalicza sięopłaty. Wprowadzi także nieobecną dotąd definicję plantacji drzew: uprawa drzewlub krzewów o zwartej powierzchni co najmniej 0,1 ha, założona w celuprodukcyjnym, prowadzona na użytkach rolnych.
RaZ