RDLP w Lublinie – Po liczeniu łosi

W nadleśnictwach RDLP w Lublinie zakończyło się liczenie łosi w ramach inwentaryzacji porównawczej, przeprowadzone na zlecenie ministerstwa środowiska. Wyniki pozwalające na ustalenie całkowitej liczebności łosia trafiły do DGLP. Nie znamy szczegółów, ale już teraz wiadomo, że są znacznie wyższe od ubiegłorocznych.

Liczenie łosi oraz pozostałych gatunkówzwierząt kopytnych odbyło się 28 lutego oraz 1 i 2 marca we wszystkichnadleśnictwach. – W 13 nadleśnictwach badanie miało miejsce na 10% powierzchni,w pozostałych 12 – na 5% – podkreśla Andrzej Tyrawski, główny specjalista ds.łowiectwa w lubelskiej dyrekcji LP.

Nowością jest losowy wybór powierzchni dopędzeń próbnych. – To zadanie wykonał zespół ds. opracowania operatu losowania.W jego skład weszli przedstawiciele środowisk naukowych i organizacjipozarządowych, PZŁ i LP. Co istotne, zgodnie z losowaniem objęto również lasyprywatne – wyjaśnia Tyrawski.

Liczenie prowadzono na 263 wylosowanychpowierzchniach, o całkowitym areale 27 765 ha. W inwentaryzacji uczestniczylileśnicy, myśliwi, pracownicy zakładów usług leśnych, uczniowie i studenci szkółleśnych oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych i wolontariusze. Kosztbył niemały – łącznie 4972 osobodni, a gdyby przeliczyć to na etaty, byłoby ichniemal 20!

                   Przygotowanie do liczenia łosi w Nadleśnictwie Lubartów
                   Fot. M. Włosek

Sposób tegorocznego liczenia łosi ustaliłoMinisterstwo Środowiska wspólnie z przedstawicielami LP, PZŁ, GDOŚ, ośrodkównaukowych i organizacji pozarządowych. Ustalono, że dla większości terenówpołożonych na wschód od Wisły inwentaryzacja zostanie wykonana metodą pędzeńpróbnych wg metodyki z lat 2012–14, co pozwoli na zachowanie ciągłości danychoraz analizę populacji łosia w dłuższej perspektywie czasowej. Do badaniapilotażowego wybrano RDLP w Lublinie, jedną z trzech w Polsce, gdzie populacjałosia jest najliczniejsza (wg ubiegłorocznego liczenia – 2700 osobników).Wyniki badań pilotażowych przyczynią się do weryfikacji poprawności liczeniałosi w ub. latach i będą stanowiły materiał porównawczy. Temat zaprezentujemyszerzej w kolejnych numerach.

MałgorzataKołodziejczyk