
Od października 2014 r. obowiązuje zaktualizowane rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej grzybów. Już w marcu nadarzy się okazja do szerszej dyskusji nad wprowadzonymi zmianami.
W Rogowie odbędzie się XI Konferencja Aktywne Metody Ochrony Przyrodyw Zrównoważonym Leśnictwie, poświęcona ochronie i użytkowaniu grzybów iporostów. „Las Polski” jest patronem medialnym konferencji.
Znowelizowany wykaz chronionych grzybówstał się tak szczegółowy, że lista wpisanych do ochrony ścisłej rekordówwzrosła ze 109 do 232! Konia z rzędem temu, kto spamięta i rozpozna wszystkiewpisane gatunki. Tym bardziej że w wielu przypadkach przyczyna rozmnożeniapozycji w rozporządzeniu to poza dopisaniem nowych, zastąpienie całych grupnazwami poszczególnych gatunków, np. wpis „włostka – wszystkie gatunki”zastąpiło wpisanie 20 poszczególnych gatunków włostek.
![]() |
Bez obaw o konsekwencje prawne można już zbierać siedzunia sosnowego (szmaciaka gałęzistego) Fot. www.wikipedia.org/J. Opioła |
Pod ochronę częściową trafiło 90 pozycji(było 10 – dziewięć porostów i jeden grzyb, błyskoporek podkorowy). Spośródnich 10 dopuszczono do pozyskania (wcześniej tylko dwie). Zmiany dotknęły teżstref ochronnych. Na liście nadal są tylko porosty, ale grupa wymagająca tejformy ochrony z czterech rozrosła się do 11.
O kilkadziesiąt gatunków rozbudowano listęgrzybów pod ochroną ścisłą, dla których wykluczono możliwość stosowaniaodstępstw od zakazów podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniemracjonalnej gospodarki rolnej. Dotychczas odstępstwo to nie dotyczyło tylkopniarka lekarskiego.
Z gatunków istotnych dla grzybiarzy spodochrony wyjęto sarniaka świerkowego, purchawicę olbrzymią i siedzuniasosnowego, wyłączono też np. pospolite gatunki, takie jak zarka szkarłatna igąska wielka.
Zdaniem Polskiego TowarzystwaMykologicznego zagrożeniem dla ochrony grzybów może się okazać rezygnacja zzakazów dokonywania zmian w stosunkach wodnych, używania środków chemicznych,niszczenia ściółki leśnej i gleby w ostojach.
Ochrona grzybów w Polsce zainicjowanazostała w 1983 r. wpisaniem na listę 20 gatunków. Był to pierwszy w Europieprzypadek prawnej ochrony gatunkowej grzybów.
UZ