W 3. Międzynarodowym Festiwalu Sokolnictwa w Abu Dhabi (7–14 grudnia) wzięli udział reprezentanci „Gniazda Sokolników” PZŁ. Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich pojechali m.in. czterej leśnicy:Jarosław Przydacz (podleśniczy z Nadleśnictwa Garwolin), Dawid Dudek (absolwent TL w Warcinie), Krzysztof Staniszewski (absolwent WL w Poznaniu), Paweł Wieland(leśniczy z Nadleśnictwa Wolsztyn, na fot.) oraz Michał Pszczółka.
Przez pierwsze cztery dni uczestnicymieszkali w namiotach pośrodku pustyni, polując z wielbłądów na hubary, biorącudział w treningach sokołów i konferencji naukowej. Dużym zainteresowaniemcieszyły się „polowania” sokołów na latające hubary-roboty oraz pogonie zaatrapą zdobyczy, podwieszoną do samolotu lub drona. Ciekawym doświadczeniem byłteż pobyt w miejscowym „lesie”. Kilkadziesiąt hektarów porastają krzewy iniewielkie drzewa i, jak w przypadku każdego skrawka zieleni w ZEA, również tamnieodłącznym elementem były kilometry węży, na bieżąco dostarczających wodę.Jeszcze jedną atrakcją były odwiedziny w klinice dla sokołów, w której dopierood niedawna pacjentami bywają także psy i koty.
Druga część festiwalu odbywała się wcentrum sportowym na obrzeżach stołecznego Abu Dhabi. Obecność na narodowychstoiskach była okazją do zapoznania się z tradycją sokolniczą wszystkichuczestników tego wydarzenia. Liczna publiczność potwierdziła dużezainteresowanie sokolnictwem w kraju, gdzie nawet na banknotach znajdują sięrysunki z sokołami. Polskie stoisko odwiedził m.in. ambasador Adam Krzymowski.
Sokolnictwo jest jedną z najstarszych formpolowania i w kilkunastu krajach na świecie zostało uznane przez UNESCO zaniematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości. Międzynarodowe StowarzyszenieSokolnictwa i Ochrony Ptaków Drapieżnych skupia 92 organizacje sokolnicze z 67krajów, w tym polski klub „Gniazdo Sokolników” PZŁ. Wielu jego członków toleśnicy.
Paweł Wieland