
Stowarzyszenie Kobiet Lasu liczy obecnie blisko 300 członkiń i nie ustaje w aktywnych działaniach. 26 lipca panie zawitały do Pogorzelicy (RDLP w Szczecinie). Miejsce nieprzypadkowe – nadmorska dyrekcja zwyciężyła w rankingu badań prowadzonych w LP metodyką Gender Index.
Szczecińska dyrekcja ma najwyższy odsetekkobiet na stanowiskach kierowniczych w kraju (27%). Panie kierują dwomanadleśnictwami i 17 leśnictwami. Recepty, jak stać się pracodawcą przyjaznymkobietom i jak zarządzać kadrami, zdradzał naczelnik Wydziału Organizacji iKadr RDLP w Szczecinie Sławomir Kucal.
Sukcesu upatrywać można m.in. w regularnychszkoleniach – także z tematów trudnych jak mobbing czy molestowanie seksualne wpracy. – Elastyczne godziny zatrudnienia, równe płace, troska o atmosferę toatuty, jakimi chwalili się szczecinianie – mówi Izabela Pigan, prezesstowarzyszenia.
Dwudniowe spotkanie obfitowało w wykłady.Nadia Kirova i Iwona Borowska-Budny z Akademii Leona Koźmińskiego, prestiżowejwarszawskiej uczelni, przytoczyły zebranym nieco statystyk. M.in. taką, że odlat utrzymuje się niepokojący trend – panie, choć lepiej wykształcone, nadalpozostają w mniejszości na kierowniczych stanowiskach. Uczestniczki poznawałytakże bariery, na jakie kobiety napotykają w codziennej pracy, ale przedewszystkim sposoby ich przezwyciężania.
Wyjątkową atrakcją były zorganizowane poraz pierwszy zawody strzeleckie. Puchar dyrektora RDLP w Szczecinie w kategoriistrzelań myśliwskich z broni śrutowej zdobyła Agata Kocoń (N. Bogdaniec), a wstrzelaniu sportowym z broni pneumatycznej Wioletta Żero (N. Nowogard).
Także najbliższe plany obfitują winicjatywy. Wiosną po warsztatach „Akademia Rozwoju Indywidualnego” członkinieSKL zainteresowały się akcją Dress for Success – SOS Podaruj szczęśliwąsukienkę. Międzynarodowa organizacja DfS wspiera kobiety bezrobotne. Szkoli wizerunkowo, opracowuje CV,ale przede wszystkim wyposaża w odpowiedni strój. Panie mogą też liczyć nakonsultacje z fryzjerami i wizażystami. Nie od dziś wszak wiadomo, że jak cięwidzą, tak cię piszą i niejednokrotnie to pierwsze wrażenie decyduje oprzyznaniu pracy. Odzież przekazywana jest przez kobiety sukcesu (w tym odznanych osobistości; w akcję zaangażowana jest m.in. Jolanta Kwaśniewska).Niepotrzebna garsonka czy elegancka sukienka, która znudziła się właścicielce,może być szansą na lepsze życie dla innej kobiety. SKL włączyło się w akcję ina październikowej konferencji (16–17 października) zebrana wśród członkińodzież zostanie przekazana DfS.
– Wszystkie mamy jakieś ubrania, które zróżnych przyczyn zalegają w szafach – a to się „skurczyły”, a to kolor albofason okazał się nie ten, jakiś prezent nietrafiony od teściowej czy wpadka wramach „terapii zakupowej”. Nam zabierają miejsce, a komuś mogą się przydać –mówi Izabela Pigan.
![]() |
![]() |
Fot. M. Niemczyk (2) |
Wspomniana jesienna konferencja odbędziesię pod hasłem „Kobiety z Lasami przez 90-lecie”. – Mamy nadzieję, że uda sięnam namówić na wspomnienia te panie, które od dawna pracują czy kiedyśpracowały w LP i instytucjach związanych z leśnictwem.
Prezes SKL liczy na to, że uda się dotrzećdo tych kobiet, które przecierały szlaki i jako pierwsze zostawałynadleśniczymi czy leśniczymi. W planach są też kolejne edycje warsztatów, m.in.radzenia sobie ze stresem i kształtowania zdolności przywódczych. Nie ustająteż próby zorganizowania kursów instruktorskich drwali dla kobiet. Stowarzyszenieczeka na zgłoszenia kandydatek.
UZ