Przeczytasz w 3 minuty

Wieża metodą ślizgową (nr 11/2014)

Wieże przeciwpożarowe na trwałe wpisały się w leśny krajobraz Polski. Ich rolą jest oczywiście ochrona terenów leśnych, choć często są także elementem o charakterze turystyczno-edukacyjnym. Jak powstają?

Czasy, gdy wieże ppoż. wznoszono zelementów drewnianych czy kamiennych, odeszły do lamusa. W chwili obecnejdominują konstrukcje stalowe oraz betonowe. Te drugie zdobywają coraz szersze –są funkcjonalne, estetyczne i wyjątkowo szybkie w budowie.


Ślizg zamiast rusztowania

A wszystko to dzięki zastosowaniu znanej,ale jakby odkrytej na nowo metody budowania ślizgowego. Wykorzystywana jest onana co dzień przy budowie obiektów wysokich, szczególnie kominów oraz wieżowców.


Polega na użyciu specjalnej mieszankiszybkoschnącego cementu, który w stosunkowo krótkim czasie osiąga pełnąwytrzymałość. Przy zastosowaniu specjalistycznych maszyn (ślizg) nie mapotrzeby stałego stawiania kolejnych szalunków i rusztowania – jego rolę pełnisama konstrukcja. Na każdym etapie konieczna jest za to kontrola jakościcementu, czyli kolejnej warstwy powstającej budowli.

Zaczyna sie budowa. W wykopie wylewana jest warstwa (10 cm)chudego betonu pod fundament
Fot. Z. Gosztyka

Zbrojenie fundamentu i jego zabetonowanie
Fot. Z. Gosztyka
Tak wygląda fundament. 45-metrową wieżę będzie stabilizować  żelbetowa konstrukcja o średnicy 10 m
Fot. Z. Gosztyka
Budowa metodą ślizgową – szybkoschnący cement jest w stanie w krótkim czasie unieść przesuwające się urządzenie ślizgowe
Fot. A. Fedoruk

Szybkoschnący beton, dostosowany do tej metody, przygotowuje się na placu budowy. Codziennie pobierane były zeń próbki i przekazywane do zbadania
w laboratorium
Fot. Z. Gosztyka
Kabina obserwatora wraz z podestem, zmontowane na placu budowy, czekają na dźwig i posadowienie na szczycie wieży
Fot. A. Fedoruk

Metoda ślizgowa poza szybkością oferujejeszcze jedno – trwałość i elastyczność, co w przypadku konstrukcji ostosunkowo niewielkich średnicach, a znacznych wysokościach, nie pozostaje bez znaczenia.


W niespełna 10 dni…

…tą metodą wybudowano wieżę ppoż. naterenie Nadleśnictwa Sławno! W ciągu doby bowiem konstrukcja wznosiła się nawysokość ok. 4 m, co oznacza, że na wybudowanie samego trzonu wieży potrzebabyło właśnie niespełna 10 dni. Tempo zadziwiające. Czas został spożytkowany wsposób wyjątkowo efektywny, bowiem w ślizgowej metodzie budowy nie ma miejscana przerwy we wznoszeniu konstrukcji, co oznacza, że praca na budowie trwaładosłownie dzień i noc.

Podczas betonowania trzonu osadzano w nimwszystkie elementy stalowe umożliwiające późniejszy montaż np. okien i drzwi. Wtrakcie wykonywania „ślizgu” trzon wieży polewany był wodą, w celu uniknięciapowstania ewentualnych zarysowań.

Oczywiście sam proces formowania wieżypoprzedzały prace ziemne. Na placu budowy wykonawca zmontował ocynkowanąkonstrukcję stalową schodów, a następnie zamontował ją w trzonie wieży.Podobnie na miejscu zmontowano niższy podest stalowy ze stalową osłoną z prętóww kształcie kuli (na wysokości 36,75 m). Całość wieńczyło posadowienie podestuwidokowego i kabiny dla osoby pełniącej dyżur przeciwpożarowy. Podest kabinyjest na wysokości 42 m, a całkowita wysokość wieży to 45,5 m.

Technologia budowy umożliwia, by wieżamiała niewielką średnicę zewnętrzną – 2,4 m, oraz stosunkowo niewielką grubośćścian, bowiem wewnętrzna średnica wieży to 2 m.

Trzon wieży na zewnątrz i wewnątrz zostałzagruntowany oraz pomalowany. Był jeszcze montaż instalacjielektrycznej, „ekologicznej” rzecz jasna – mowa o ogniwach fotowoltaicznych,wystarczających do zasilenia urządzeń znajdujących się w wieży, tj.radiotelefonu, radia i oświetlenia. Instalacja ma charakter hybrydowy – w razieniedostatecznego nasłonecznienia alternatywnym źródłem prądu będzie siećpubliczna.

Wieża wyposażona jest w instalacjęodgromową. Mimo że obiekt stoi w sąsiedztwie leśniczówki, całość jest ogrodzonasiatką na betonowym cokole – to dodatkowe, wymagane zabezpieczenie przeciwniepożądanym ciekawskim.

Prace, od wejścia na powierzchnię budowy dooddania gotowego obiektu, zajęły łącznie trzy miesiące. Koszt budowy takiejwieży to ok. 440 tys. zł netto. Na całą budowlę wykonawca daje dodatkowo 40 latgwarancji.


Uroczyste otwarcie

Wszelkie inwestycje i nowo powstałe obiektyleśne są z reguły uroczyście otwierane. Nie inaczej było w Sławnie, gdzieliczne grono stawiło się nieopodal leśniczówki leśnictwa Chudaczewko, gdzieuroczyście odsłonięto i poświęcono wieżę przeciwpożarową. Wydarzeniu temu, pozaokolicznościowymi przemówieniami, towarzyszyło wypuszczenie na wolność dwóchmyszołowów, które z radością powróciły na łono przyrody.

Bartosz Szpojda