
Realizowany przez Nadleśnictwo Baligród (RDLP w Krośnie) projekt „Budowa i modernizacja małej infrastruktury służącej zabezpieczeniu obszarów Natura 2000 Bieszczady” z pewnością ucieszy turystów odwiedzających tereny nadleśnictwa.
Dzięki projektowipowstają parkingi leśne, platformy i wieże widokowe, mające udostępnić leśneatrakcje, a jednocześnie ukierunkować ruch turystyczny. Wiele nowych obiektówudało się dokończyć jeszcze przed majówką.
W okolicy Łopienkiwykonano już parking i dwa niewielkie drewniane schrony. Jeden z nichzlokalizowany jest na przełęczy Hyrcza, drugi zaś na szczycie Korbani, gdziedodatkowo powstaje wieża widokowa, dająca możliwość podziwiania krajobrazuZalewu Solińskiego i bieszczadzkich połonin. To jeden z najciekawszych punktówwidokowych w Bieszczadach przywrócony turystom. W samej Łopience, nieopodalcerkwi, powstała też niewielka wiata z miejscem na ognisko, nawiązująca stylemdo znajdującej się tu niegdyś karczmy, oraz kolejne tablice informacyjne.Schrony mają służyć turystom zaskoczonym zmianą warunków na szlaku, powinny teżstanowić miejsce odpoczynku i ograniczyć „dzikie” biwakowanie.
![]() |
Fot. M. Scelina Platforma widokowa nad Jeziorkiem Bobrowym |
W dolinie potokuRabskiego na miejscu dawnego składu drewna wykonano parking i wybudowano dużąwiatę turystyczną, mogącą pomieścić wycieczkę autokarową. Nieopodal nad tzw.Jeziorkiem Bobrowym pod Chryszczatą zbudowano platformę widokową, ułatwiającąpodziwianie i fotografowanie tego zakątka. Jeszcze przed wakacjamiwyremontowana zostanie baza studencka Rabe.
Przy samej siedzibieNadleśnictwa Baligród powstaje ogród edukacyjny, w którym dominować będą rodzimegatunki roślin. Kolekcje bylin i krzewów pozwolą na poznawanie leśnej flory wpigułce.
Poza infrastrukturąprojekt przewiduje też m.in. odkrzaczanie i wykaszanie śródleśnych polan, któresą miejscem żerowania ptaków drapieżnych. Przewidziano też wywieszanie budeklęgowych i pozostawianie do naturalnego rozkładu stosów drewna stanowiącychmiejsca rozrodu nadobnicy alpejskiej.
– Chcemy pozytywniekształtować świadomość zwiedzających przez podnoszenie ich wiedzy o przyrodzie,do czego lasy Nadleśnictwa Baligród znajomicie się nadają – zachwalanadleśniczy Wojciech Głuszko.
Koszt projektu opiewa na1,4 mln zł.
Edward Marszałek