
W przyszłym roku LP będą obchodziły 90-lecie istnienia. Obchody zapowiadają się huczne. – Akcja „Lasy Państwowe. Zapraszamy” pokazała ludziom, jakie korzyści płyną z lasu, że lasy są otwarte. Teraz chcielibyśmy, żeby obchody 90-lecia nie były tylko okazją do kolejnej fety. Chcemy, żeby była to okazja do pokazania, jak profesjonalni są leśnicy, jak wysoki poziom mają LP, jeśli chodzi o profesjonalizm – mówi Mariusz Turczyk, dyrektor CILP.
Obchody zainaugurowane zostaną 26 marca wSejmie. Zorganizowana tam zostanie konferencja nt. wpływu gospodarki leśnej nagospodarkę kraju. W roku wyborczym parlamentarzyści z pewnością chętniezaangażują się w taką inicjatywę. Konferencję objęła patronatem marszałek EwaKopacz.
Równolegle odbędzie się konferencja ozrównoważonej gospodarce leśnej i wystawa podsumowująca 90-lecie. Do posłówskierowana zostanie specjalna oferta edukacyjna. – Tego nigdy za wiele,zwłaszcza że okazuje się, iż nasi parlamentarzyści o przyrodzie, o lasach niewiedzą za wiele – mówi Turczyk. Dla polityków zorganizowany będzie też quizwiedzy leśnej. Ciekawostką są przymiarki do iluminacji na zielono jednego zbudynków w Warszawie, np. Sejmu lub Pałacu Prezydenckiego.
Ze względu na kanonizację Jana Pawła II (27kwietnia) złamana zostanie tradycja Święta Lasu, organizowanego w ostatniweekend kwietnia. Przyszłoroczne obchody zostaną przesunięte na 5–11 maja.Imprezom będzie patronował prezydent Komorowski.
– Ponieważ LP powstały w latach 20.,chcielibyśmy zaproponować imprezę w stylu retro – informuje dyrektor CILP. Takastylistyka pokazałaby istniejące nawiązania do tradycji kultywowanej do dziś.17 czerwca w Kielcach zorganizowany będzie na dużą skalę kongres leśników. Dniotwarte LP także mają być szczególnie uroczyste (przypadną między 14 a 22czerwca).
Trwają też rozmowy nad zorganizowaniem wTVP „Wielkiego testu wiedzy o lasach”, na wzór podobnych z historii czy sportu,cieszących się ogromnym zainteresowaniem.
Ponownie zapowiedziano zmiany, jakie majądotknąć stronę internetową LP. – Dziś zbiera ona złe opinie. Jej nowoczesnośćzakończyła się pięć lat temu – komentował Turczyk. W nowej odsłonie ma skupiaćnie tylko obecne treści, ale też takie dodatki jak bieliki czy żubry on-line.
Na 90. rocznicę LP przygotowano oczywiściewydawnictwa. Jednym z nich będzie album „90 niezwykłych drzew Polski” –publikacja, która jest rozwinięciem cyklu „Słynne drzewa” znanego z naszychłamów (s. 34).
Na obchody jubileuszu przygotowano takżemodyfikację logotypu LP, nawiązującą stylistyką zarówno do współczesności, jaki do lat 20. ub. wieku.
Wreszcie jesienią przyszłego rokurozpocznie się akcja „Drewno jest super!”, mająca na celu przybliżeniespołeczeństwu, jak ważne w codziennym życiu są produkty z drewna. To cennainicjatywa, zwłaszcza że badania pokazują, iż w tej materii nadal jest corobić.
UZ