Z zagranicy 18/2013

Chorwacja Drewno z lasów prywatnych na aukcjach internetowych   Szlezwik Holsztyn, Niemcy Pierwszy las cmentarny FriedWald Austria Właściciele lasów krytycznie o kampanii przeciwko spalaniu biomasy   Saksonia, Niemcy Kartowanie siedlisk leśnych w lasach prywatnych  

Chorwacja

Drewno z lasów prywatnych na aukcjachinternetowych

Lasy Chorwackie sp. z o.o. (HS), zarządcalasów państwowych Chorwacji (ok. 2 mln ha), i Chorwacka Unia StowarzyszeńPrywatnych Właścicieli Lasów zawarły umowę o wystawianie na aukcjach internetowych,prowadzonych przez spółkę HS, także drewna pochodzącego z lasów prywatnych.Podstawowym celem umowy jest ułatwienie prywatnym właścicielom lasów dostępu dorynku zbytu drewna.

Właścicielem HS, zatrudniających 10 tys.pracowników, jest Republika Chorwacji. Nad trzyosobowym zarządem spółkikontrolę sprawuje rada nadzorcza, której członków powołuje chorwacki rząd. 89%przychodów Lasów Chorwackich pochodzi ze sprzedaży drewna. Chorwacka UniaStowarzyszeń Prywatnych Właścicieli Lasów skupia 35 lokalnych organizacjiprywatnych właścicieli lasów.

Źródło: http://portal.hrsume.hr

 


Szlezwik Holsztyn, Niemcy

Pierwszy las cmentarny FriedWald

W czerwcu 2013 r. FriedWald, jedna z dwóchfirm zajmujących się prowadzeniem lasów cmentarnych w Niemczech, otworzyłapierwszy tego typu obiekt w Szlezwiku-Holsztynie (dziewięć lasów cmentarnych maw tym landzie firma RhueForst). FriedWald Kisdorf obejmuje 35-hektarowy obiektw kompleksie leśnym Lasów Krajowych Szlezwika-Holsztynu, które zarządzająlasami państwowymi tego landu. Pieczę nad lasem cmentarnym, którego drzewostantworzą dęby i buki liczące przeszło 120 lat, sprawuje leśnictwo Tangstedt.

Fot.FriedwaldZamiast płyty nagrobnej o zmarłym przypomina tabliczka zawieszona na drzewie (Fot.Friedwald)

Pierwszy las cmentarny FriedWald otwarto w2001 r. w okolicy miasta Kassel. Z biegiem lat grzebanie urn z prochami wspecjalnie do tego celu przeznaczonych lasach stało się w Niemczech popularnąalternatywą dla tradycyjnego pochówku. Współpracujące z leśnikami firmy oferująpochówek w urnach w ok. 100 obiektach leśnych. Grzebaniu urn w lesie byłypoczątkowo przeciwne gminy, parafie. Z czasem jednak zmieniły zdanie. Dziśpochówkom w lesie towarzyszy zazwyczaj ceremonia religijna. Leśne cmentarze sąmniej popularne na terenie byłego NRD – FriedWald i RuheForst nie mają anijednego obiektu w Saksonii i Turyngii.                   
Źródło:www.forstpraxis.de

 

Austria

Właściciele lasów krytycznie o kampaniiprzeciwko spalaniu biomasy


– Rozpoczęta dziś przez branżę produkcjipapieru i płyt drewnopochodnych kampania przeciwko wytwarzaniu energii zodnawialnych surowców krajowych ma tylko jeden motyw: powrót do wydębianiaczęści cennego surowca drzewnego za bezcen od właścicieli lasów – twierdziRudolf Rosenstatter, szef Austriackiego Związku Leśnego (WV). – Korzystna dlanaszych gospodarstw leśnych sytuacja, w której sprzedaż drewna przemysłowipapierniczemu może wreszcie przynosić dochód, jest chyba solą w oku wielkichprzemysłowców, którzy co roku osiągają rekordowe zyski. W całej tejbezsensownej kłótni o klagenfurcką elektrociepłownię opalaną biomasą, chodzinie tyle o samo zaopatrzenie w surowiec drzewny, ile o obniżenie jego cen. Aleto właśnie uczciwe ceny drewna skutkują w ostateczności lepszym użytkowaniemzasobów drzewnych, ponieważ kosztowne zabiegi pielęgnacyjne, wykonywane wniekorzystnych warunkach siedliskowych, mogą być rentowne – wyjaśnia.

Fot. RaZ

Austriacka branża produkcji papieru i płytdrewnopochodnych musiała importować surowiec już na długo przed rozpoczęciemrealizacji programu wytwarzania energii z biomasy. W 1990 r. odsetekimportowanego surowca przerabianego przez przemysł papierniczy sięgał 36%, aobecnie wynosi 38%. W tym samym okresie odsetek eksportowanych wyrobówpapierniczych wzrósł z 75% do 87%. Jest to sytuacja korzystna dla austriackiejgospodarki narodowej: kreowanie wartości dodanej ma miejsce w Austrii, aeksport wyrobów o wysokim stopniu przetworzenia przynosi duże zyski. W 1990 r.stopień wykorzystania mocy produkcyjnej austriackiego przemysłu papierniczegowynosił 87%, w 2012 r.– aż 91%. Trudno więc mówić o deficycie surowca. Znaczącyspadek zatrudnienia w przemyśle papierniczym również wystąpił na długo przedwprowadzeniem przepisów promujących wytwarzanie energii z biomasy i był w dużejmierze wynikiem racjonalizacji procesów produkcyjnych.

W latach 2000–12 zrzeszenia właścicielilasów w Austrii niemal podwoiły ilość surowca drzewnego, dostarczanego branżyprodukcji papieru i płyt drewnopochodnych. Wzrost zapotrzebowania na biomasędrzewną pozwolił na mobilizację rezerw surowca drzewnego. Właściciele lasów niezapominają jednak o tym, że jeszcze kilka lat temu musieli sprzedać drewno przeznaczonedo przerobu przemysłowego po zaniżonych cenach ze względu na monopolistycznąpozycję przemysłu papierniczego na rynku surowca drzewnego.

Austriacki Związek Leśny jest centralnąreprezentacją zrzeszeń leśnych w poszczególnych krajach związkowych Austrii. Wzrzeszeniach tych zorganizowanych jest w sumie 65 tys. właścicieli lasów.

Źródło: www.waldverband.at

 

Łotwa

Wyniki 2012 roku

Spółka akcyjna Łotewskie Lasy Państwowe(LVM) zanotowała w roku 2012 przychody rzędu 178,1 mln łatów i zysk na poziomie38,5 mln łatów. Swojemu właścicielowi, państwu łotewskiemu, spółka wypłaciładywidendę w wysokości 34,7 mln łatów. Przychody LVM przekroczyły wartośćplanowaną o 8,85 mln łatów, pomimo 12-procentowego spadku sprzedaży drewna.Dzięki optymalizacji procesowej koszty operacyjne firmy zmniejszyły się o 6,6mln łatów. W budowę dróg leśnych spółka LVM zainwestowała 31,4 mln łatów.

W zarządzie spółki akcyjnej LVM znajdujesię 1,59 mln ha lasów. Właścicielem spółki jest Republika Łotwy, reprezentowanaprzez Ministerstwo Rolnictwa. Zgodnie ze strategią LVM ochrona przyrody jestpriorytetowym celem zagospodarowania 20% gruntów spółki. LVM zatrudnia blisko900 pracowników. Od czasu utworzenia w 2000 r. spółka wpłaciła do łotewskiejkasy publicznej łącznie 441,6 mln łatów w postaci różnych podatków i dywidend.

Źródło: www.lvm.lv

 

Saksonia, Niemcy

Kartowanie siedlisk leśnych w lasachprywatnych

Pod koniec czerwca rozpoczęło się wSaksonii drugie wielkoobszarowe kartowanie siedlisk leśnych w lasach prywatnychi kościelnych. Łączna powierzchnia tych lasów to 246 tys. ha,
co stanowi niemal połowę całkowitej powierzchni leśnej Saksonii. Finał pracnastąpi w 2016 roku. Pierwsze wielkoobszarowe kartowanie siedlisk leśnych wSaksonii zostało przeprowadzone w latach 1994–2000. Objęło ono lasy wszystkichwłasności. W latach 2009––11 skartowane zostały po raz drugi lasy państwowe isamorządowe. Zgodnie z przepisami za kartowanie siedlisk leśnych jestodpowiedzialne Gospodarstwo Państwowe „Lasy Saksonii”, które wykonanie practerenowych mogą zlecać prywatnym biurom urządzeniowym.

Źródło: www.forstpraxis.de


Opr. A.S.