Puszcza Augustowska – Sprawdzamy, co u pszczół

Przywracanie tradycyjnego bartnictwa na terenach Puszczy Augustowskiej zakończyło się sukcesem! 29 sierpnia odbyło się – pierwsze od stuleci – symboliczne miodobranie z kłody bartnej, zlokalizowanej nieopodal siedziby Nadleśnictwa Augustów.

Miodobraniemiało potwierdzić, czy pszczołom, które samodzielnie zasiedliły barć w połowieczerwca, nowy dom spodobał się i czy zamierzają w nim pozostać na dłużej.Okazało się, że owady mają się całkiem nieźle. Wewnątrz barci znalazło siękilka plastrów z miodem. Dzięki tym zapasom pszczoły mają szansę przetrwaćzbliżającą się zimę.

Kłoda bartna to dzieło baszkirskich bartników (Rosja), którzy w marcutego roku pokazywali naszym leśnikom tajniki przygotowania pszczelich domostw.Jej pojawienie się w Augustowie to element działań, mających na celuprzywrócenie bartnictwa w lasach i ochronę dzikich pszczół występujących naterenach leśnych. Nadleśnictwa Augustów, Maskulińskie i Supraśl złożyły doNFOŚiGW projekt w ramach tzw. Funduszy Norweskich pt. „Tradycyjne bartnictworatunkiem dzikich pszczół w lasach”.       

Red.