
Zastanawiali się nad tym członkowie zespołu roboczego powołanego przez dyrektora białostockiej RDLP. Jego zadaniem jest opracowanie programu postępowania z drzewostanami świerkowymi zagrożonymi gradacją korników.
Czwarta w ostatnich dwóchdekadach gradacja rozpoczęła się w Puszczy Białowieskiej w minionym roku.Członkowie obradującego 21 maja 19-osobowego zespołu nie mieli wątpliwości, żeobecnie trwa jej rozwój. Ponieważ w dalszym ciągu nikt nie zwolnił leśników zustawowej odpowiedzialności za stan lasu, uznano, że należy podjąć działania.
Ubiegłoroczne obserwacjewskazywały na wzmagającą się aktywność korników, szczególnie w drzewostanach VIi starszych klas wieku. Kilkakrotnie nadleśnictwa zwracały się do GłównegoKonserwatora Przyrody z prośbą o zgodę na usunięcie drzew zasiedlonych, którychbyło ok. 16 tys. m3. Nie otrzymały jej. W styczniu 2013 r., spodziewając sięnadchodzącego nasilenia gradacji, nadleśnictwa wystąpiły z wnioskiem o ocenęsytuacji do ZOL z Olsztyna. Ten potwierdził przypuszczenia.
W latach bez gradacji wcałej Puszczy Białowieskiej leśniczowie stwierdzali poniżej 5 tys. m3 zasiedlonychświerków. W czasie gradacji w 1995 i 2008 r. masa tych drzew przekraczała 30tys. m3. W 2003 r. sięgnęła
70 tys. m3. W tym roku, choć to dopiero początek, drzew zasiedlonych jest jużponad 30 tys. m3, najwięcej w Nadleśnictwie Browsk.
Po dyskusjach i wizycie wkilku świerczynach zaatakowanych przez owady, komisja, pod przewodnictwem prof.Jacka Hilszczańskiego z IBL, uznała, że w obecnej sytuacji prawnej leśnicy zPuszczy Białowieskiej postępują prawidłowo, choć działania te nie mająwiększego wpływu na dalszy rozwój gradacji. Wynika to z dużej mozaiki obszarówrezerwatowych i starych drzewostanów wyłączonych z gospodarki oraz lasów, wktórych dopuszczone są cięcia. Dlatego pierwszym krokiem umożliwiającympodjęcie działań spowalniających tempo gradacji mogłaby być zmiana przezdyrektora generalnego LP decyzji zabraniających cięć sanitarnych wdrzewostanach stuletnich i starszych. Ponadto komisja uznała, że należyzgromadzić materiał naukowy, który uzasadni złożenie do ministra środowiskawniosku o zrewidowanie PUL dla puszczańskich nadleśnictw. Zmiana ta powinna wgkomisji doprowadzić do umożliwienia nadleśnictwom użytkowania na poziomiewynikającym z potrzeb hodowlano-ochronnych.
SoWa