Zmiany w zmianach

Nowela ustawy o lasach miała wejść w życie 3 marca. Zamiast niej 17 kwietnia ukazała się kolejna, czwarta już wersja założeń.  

Wśród nowych propozycji znajdziemy m.in.zmiany w kontroli podmiotów wprowadzających do obrotu drewno i produkty zdrewna. Od ostatniego projektu (z 18 stycznia) ustalona została wysokość kar –i tak np. za wprowadzenie do obrotu nielegalnie pozyskanego drewna grozićbędzie nawet 200 tys. zł grzywny. 

W sprzedaży drewna obowiązywać mają zasadyrynkowe, zapewniające transparentność i konkurencyjność. Zniknął zapis, żesprzedaż drewna prowadzi samodzielnie nadleśniczy.

Do propozycji zmian, w których etat miałbybyć liczony odrębnie dla użytków rębnych (miąższościowo) i przedrębnych(powierzchniowo), dodano zapis mówiący, że także użytki przygodne nie będąpowiększać realizacji etatu miąższościowego. Ma to ogromne znaczenie wprzypadku np. klęsk żywiołowych.

W najnowszym projekcie mocno rozbudowanoprzepisy dotyczące Banku Danych o Lasach. Nowelizacja nałoży ustawowy obowiązekna podmioty władające lasami do przekazywania danych o lasach do BDL. Szczegółyco do zakresu, formy czy częstotliwości przekazywania danych określirozporządzenie.

Zmiany mają też dotknąć fundusz leśny,który miałby zostać podzielony na odrębny:
1) rachunek wyrównawczy LP i
2)rachunek lasów innych własności
.
Dysponentem obu będzie Dyrektor Generalny LP.Z rachunku wyrównawczego będą pokrywane m.in. niedobory finansowe powodowaneprowadzoną gospodarką, koszty działalności RDLP i DGLP. Z tego rachunkuwydzielony będzie mógł być rachunek stabilizacyjny, z którego środki będą mogłybyć wykorzystywane w razie nadzwyczajnych zagrożeń dla lasów. Środki rachunkuwyrównawczego będą pochodziły z odpisu podstawowego liczonego jak dotychczas odwartości sprzedanego drewna, kar i należności.

Rachunek lasów innych własności zasilą karyi opłaty z tytułu wyłączania z produkcji leśnej lasów niezarządzanych przez LP,a przeznaczane będą m.in. na zalesianie, zadrzewianie, usuwanie skutków klęsk ipodobnie jak w przypadku rachunku wyrównawczego – badania naukowe. Nie będąmogły być wykorzystywane na sporządzanie PUL, ale już na sporządzaniewielkoobszarowej inwentaryzacji tak. Z tych pieniędzy będą też wypłacanerekompensaty dla gmin położonych w obrębie parków narodowych, ale tylko wprzypadku, gdy powierzchnia gminy co najmniej w 50% pokrywa się z parkiem.

Doprecyzowane ma zostać korzystanie przezLP z dotacji i dopłat unijnych. Ponieważ LP to nie tylko gospodarka leśna, do ustawy mają trafićzapisy o sprawowaniu przez nie zarządu nad gruntami, nieruchomościami iruchomościami. Także do ustawy miałaby trafić adnotacja, że LP prowadząrachunkowość wg ustawy o rachunkowości, ale politykę rachunkowości określiDyrektor Generalny LP.

Pojawiło się także założenie, by w ustawieokreślić, że jednostki LP prowadzą ewidencję ilościowo-wartościową mienia SP,ale wartość lasów i gruntów nie będzie stanowiła aktywów. Nie jest możliwawycena ich wartości z uwagi na nieistniejący w Polsce powszechny obrót lasamina wolnym rynku. Mówi się także o tym, by rozporządzenie RM uregulowało na nowozasady gospodarki finansowej LP.

Z zapisu o niepełnym wymiarze czasu pracypracowników SL najbardziej cieszą się chyba kobiety. To one zresztą z uporemwalczyły o tę zmianę. Po wprowadzeniu zmian będą miały szansę na wrócenie dopracy po urlopie macierzyńskim np. na pół etatu. Z nadzieją oczekuje się takżewprowadzenia umów o pracę zamiast powołań.

Wraca Rada LP (w projekcie z 18 styczniaodstąpiono już od jej powołania). Przy jej pomocy minister ds. środowiskasprawowałby nadzór nad PGL LP. Minister będzie wybierał dziewięć osób, zministerstw: środowiska (dwie), gospodarki, finansów (po jednej), naukowców(dwie), organizacji leśnych (dwie) i organizacji pozarządowych działających wobszarze leśnictwa (jedna). W stosunku do wcześniejszego projektu z zestawuusunięto przedstawicieli ministerstw rolnictwa i skarbu państwa.

Rada miałaby m.in. nadzorować efektywnośćdziałań LP i ich zgodność z przepisami prawa oraz akceptować wysokość odpisu narachunek wyrównawczy przed sporządzeniem planu finansowo-gospodarczego, a takżeoceniać i akceptować wydatki z tego rachunku. Będzie miała wgląd w dokumentyLP.

Znowelizowana ustawa ma wejść w życie 1stycznia 2014 r., jednak i do tego terminu należy podejść z rezerwą.
 
Urszula Zubert

Treść projektów założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy o lasach oraz niektórych innych ustaw:
a) 14.08.2012 r.
b) 31.10.2012 r.
c) 18.01.2013 r.
d) 17.04.2013 r.

>Treść ministerialnych uwag do projektów >