
Wśród pracowników LP można często usłyszeć dyskusję, czy są „służbą mundurową”, czy też noszą munduropodobne garnitury. Niewątpliwie mimo istnienia wzorów stroju służbowego, różnorodność odzieży używanej przez leśników w pracy jest zauważalna. Przyjrzyjmy się, jak szczegółowe mogą być regulacje w tym zakresie w Policji.
Policjanta, który przedstawicielem służbmundurowych niewątpliwie jest, zobowiązuje się do noszenia przepisowegouniformu stosownymi przepisami, ale to nie wszystko. W marcu br. weszłozarządzenie Komendanta Głównego Policji w sprawie regulaminu musztry. Jegopierwsze punkty to swoisty dresscode (norma dotycząca stroju, powszechna wkorporacjach), który zabrania noszenia lub eksponowania elementów naruszającychpowagę munduru, w szczególności:
1) ozdób, z wyjątkiem niezbędnych rzeczyosobistych (zegarek na pasku w kolorze czarnym albo na bransolecie w kolorzesrebrnym lub złotym, obrączka; w przypadku policjantów-kobiet także biżuteria wpostaci niedużego pierścionka i małych kolczyków lub klipsów);
2) okularów w jaskrawych oprawkach;
3) reklamówek i siatek na zakupy.
Dalej mowa jest jeszcze m.in. o fryzurach,makijażu i malowaniu paznokci. Wskazuje się, z jakiej teczki, torby, parasolaczy futerału na telefon powinien korzystać umundurowany policjant.
I na koniec: W przypadku gdy wyglądumundurowanego policjanta nie spełnia w ocenie przełożonego wymogów określonychw regulaminie, przełożony wydaje policjantowi polecenie niezwłocznegodostosowania wyglądu do określonych wymogów, a w szczególnie uzasadnionychprzypadkach – nie dopuszcza go do służby lub odsuwa od jej pełnienia.
Red.