
Od 13 lat „Las Polski” wspomaga Rada Programowa – ciało opiniodawcze, wspierające zespół redakcyjny wartościowymi spostrzeżeniami, kierujące uwagę na istotne kwestie w dziedzinie leśnictwa. Na corocznych spotkaniach członkowie Rady proszeni są o przedstawianie opinii w tematach istotnych, szczególnie w kontekście reprezentowanej przez nich dziedziny.
Lista członków Rady, wrazz afiliacją, jest publikowana w każdym numerze. W tym roku do gronaskładającego się z: prof. Tomasza Zawiły-Niedźwieckiego (IBL, przewodniczący),Marii Brzozowskiej (Nadleśnictwo Myślibórz), Jerzego Flisykowskiego (RDLP wPoznaniu), Iwona Gałeckiego (LZD Siemianice), Wojciecha Gila (PTL), EdwardaMarszałka (RDLP w Krośnie), Andrzeja Rodziewicza (ZOL w Łodzi), Jana Sudera,Kazimierza Szabli (RDLP w Katowicach), Jacka Szulca (Nadleśnictwo Strzebielino)dołączyli Romuald Roman (Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych) oraz BogdanSkibiński (Starostwo Powiatowe w Lubaczowie). Dwaj nowi członkowieodzwierciedlają ideę redakcji, by czasopismo stanowiło autentyczne foruminformacji i dyskusji nt. leśnictwa, przy udziale możliwie wszystkich sektorówtej branży.
15 marca br. w IBL wSękocinie odbyło się spotkanie, w trakcie którego członkowie dyskutowali iwymienili poglądy. Chętnie widzieliby oni na łamach czasopisma m.in.przekrojowo zaprezentowane tematy kontrowersyjne dla leśnictwa, a pomijane wmediach (certyfikacja, stan szkolnictwa leśnego, relacje leśnictwo – GDOŚ,mundur leśnika), stałą rubrykę prezentującą nowości i zmiany w prawie, a takżeartykuły historyczne. Zdaniem gremium w „Lesie Polskim” mogłybysię ukazywać wywiady z reprezentantami dziedzin skonfliktowanych z leśnictwempraktycznym (ekologami, drzewiarzami), konfrontujące różne punkty widzenia –taka dyskusja wpisywałaby się w tworzenie Narodowego Programu Leśnego.
W spotkaniu uczestniczyłtakże Mariusz Turczyk, kierownik Zespołu ds. Mediów i Promocji w DGLP, któryzapoznał zebranych z wynikami badań społecznych nt. postrzegania leśnictwa orazzałożeniami kampanii promocyjnej „Lasy Państwowe. Zapraszamy”. Redaktornaczelny przedstawił oczekiwania, jakie „Las Polski” żywi wobec DGLP ijednostek LP. Podkreślił, że bez współpracy z LP nie sposób tworzyć czasopismaleśnego.
Więcej informacji o Radzie Programowej „Lasu Polskiego” można uzyskać w zakładce O nas, a sprawozdanie z posiedzenia Rady dostępne jest w formacie .pdf
Red.