Pałac w Margoninie – Dla seniorów czy pod młotek?

Do 18 marca Nadleśnictwo Podanin czeka na oferty przetargowe na sprzedaż zabytkowego pałacu w Margoninie, wraz z przynależnym 15-hektarowym parkiem dworskim, budynkami gospodarczymi, garażowymi i wiatą – altaną ogrodową.

To już drugi przetarg i druga cena. Terminpierwszego minął 17 października ub. roku. – Mamy już wszelkie zgody, oddyrektora generalnego lasów, po konserwatora zabytków. Wszystkie procedury, bymożna ogłosić przetarg, zostały praktycznie spełnione – mówił wówczasnadleśniczy Jacek Kulpiński. Chętnych jednak nie było. Czy potencjalnegonabywcę skusi tym razem obniżona (z 4 na 3 mln zł) cena?
Wcześniejsze decyzje były inne. Pałac
miał byćwyremontowany i zmodernizowany (opróżniono go już nawet z mebli i przedmiotów,których część trafiła do Izby Muzealnej) za niebagatelną sumę 15 ml zł.Inwestycja miała obejmować stworzenie obiektu konferencyjno-hotelowego na 65miejsc w standardzie trzygwiazdkowym, wraz z salami restauracyjnymi,wielofunkcyjnymi oraz gabinetami odnowy biologicznej.
Wieść o sprzedaży zabytku zelektryzowaławładze Margonina, mieszkańców, ale przede wszystkim „margonińczyków”. Wszczególnie emocjonalny sposób związani z byłą uczelnią, pomysł przetarguuważają za zwyczajną chęć zarobku i zamach na ich Alma Mater. – Dla nas tobardzo bolesne, bo szkoła w Margoninie na trwałe zapisała się w polskiejhistorii. Wystarczy wspomnieć o związkach pałacu z twórcą hymnu narodowegoJózefem Wybickim, czy mającej tu swoją kolebkę, szczycącą się ponad 100-letniątradycją, bazie szkolnictwa leśnego – mówił
Gabriel Czekała, prezesKoła Absolwentów i Przyjaciół Szkół Leśnych w Margoninie.
XVIII-wieczny pałac hr. Skórzewskiego (ok.2 km od centrum Margonina), w latach 1905–16 był siedzibą Królewskiej SzkołyLeśnej. W odrodzonej Polsce powstała tu państwowa Szkoła dla Leśniczych, a powojnie wznowiono gimnazjum, liceum i technikum leśne, zlikwidowane w 1957 roku.Do października 2011 r. pałac stanowił bazę hotelowo-szkoleniową LasówPaństwowych.
W styczniu KSPL NSZZ „Solidarność”wystosowała do DGLP list popierający utworzenie w pałacu Domu Seniora Leśnika.Środki na jego prowadzenie miałyby pochodzić z opłat pensjonariuszy, funduszyna cele społeczne, odpisów podatkowych z LP – patrona i
współgospodarzaprzedsięwzięcia.
Czy leśni seniorzy zamieszkają w pałacowychwnętrzach? Odpowiedź poznamy zapewne po 18 marca.

Red.