
Wilk Tadeusz Budziński, Andrzej Strumiłło Wydawnictwo Edyty Wittchen 2012, 164 str. Wilk w symbolice i mitach wielu cywilizacji zajmuje znaczące miejsce. Wilczą postać łączono z istotami boskimi, herosami, demonami i wilkołakami. Symbolizował on zarówno odwagę, waleczność, jak i okrucieństwo, chytrość, chciwość oraz wiele innych cech groźnych i negatywnych. Od wieków wilka tępiono, ceniąc jako trofeum jego skórę, czaszkę i kły.
Podstawę albumu opracowanego przez AndrzejaStrumiłłę stanowią znakomite fotografie Tadeusza Budzińskiego. Ich autor –myśliwy, tropiciel, strzelec i fotograf – przez wiele lat dokumentował wilcze losyna tle majestatycznego krajobrazu Bieszczad. (…) Dalej chcę słuchać przyksiężycu i w śniegu Otrytu wyjących watah, wabić i czekać na ciemne sylwetkiwilków sunące lekko po stoku trop w trop lub obserwować je w gonnym szyku idąceza chmarą jeleni. Ochrona wilka jest czymś koniecznym i oczywistym, a etycznymyśliwy jest jej sprzymierzeńcem i gwarantem (…) – mówi we wstępie.
W albumie zobaczymy środowiskoprzyrodnicze, portrety wilka, wilcze łowy i dramatyczne sceny uczty drapieżców.Odrębną, końcową część albumu stanowią sceny polowania na wilki – tropienie,fladrowanie wilczej ostoi i pokot wieńczący łowy.
W albumie znalazły się oprócz wstępuartykuły wybitnych specjalistów badających problematykę wilczą w Polsce,profesorów Bogusława Bobka i Henryka Okarmy, oraz esej Tomasza Konarskiego.Publikacja została zilustrowana reprodukcjami drzeworytów, sztychów orazobrazów o tematyce wilczej i wzbogacony studiami czaszki wilka wykonanymi przezAndrzeja Strumiłłę. Autorzy tekstów zastanawiają się nad rozwiązaniem wieluspornych problemów dotyczących wilczej populacji w aspekcie gospodarki rolnej ileśnej oraz nad sposobem minimalizacji szkód, przy jednoczesnym zachowaniu tegopięknego zwierzęcia dla przyrody ojczystej. Przytaczane są opinie pozytywnejroli wilka w ekosystemie jako naturalnego selekcjonera zwierzyny czarnej ipłowej. Postulowana jest konieczność ujednolicenia prawa międzynarodowegochroniącego wilki i regulującego ich redukcję tam, gdzie staje to siękonieczne.
Album do nabycia na stronie internetowejwww.edytawittchen.pl .
WE