Nadleśnictwa Ostrołęka – Siedziba po liftingu

Otwarcie odnowionej siedziby Nadleśnictwa Ostrołękapołączono z konferencją „Las a Człowiek”. 15 listopada uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych, reprezentanci PSP i Policji, duszpasterze,leśnicy oraz przedstawiciele PZ¸ i WFOŚ. Gościem specjalnym był prof. Tomasz Borecki doradca prezydenta, były rektor SGGW.

Budynek powstał na przełomie lat 1993/94.Od tamtej pory nie przeprowadzano w nim gruntownych remontów. – Zdecydowaliśmy się na remont, ponieważ wczasach, kiedy budynek powstawał, panowały zupełnie inne standardy budowlane niż teraz. Należałorównież poprawić bezpieczeństwo przeciwpożarowe – mówi nadleśniczy Zdzisław Gadomski. Prace remontowe rozpoczęły sięjesienią 2011 r. i trwały 10 miesięcy. Koszty zostały pokryte przez funduszewłasne, jedynie zagospodarowanie placu przed siedzibą współfinansował Urząd Miasta.
Budynek przeszedł znaczną metamorfozę –płaski dach zastąpił dwuspadowy. Odnowiono
elewację, zainstalowanonowe okna i windę dla niepełnosprawnych, przebudowano wejście główne, wymieniono instalacje elektryczne, alarmowe i sygnałowe. Wnętrzaodświeżono i wyposażono w nowe meble oraz klimatyzację. Także plac i budynkigospodarcze w podwórzu zyskały nowy wygląd. Całość komponuje się zestetycznie zagospodarowanym placem.
W trakcie konferencji Paweł Artych,zastępca
dyrektora RDLP w Olsztynie, nakreślił stan, cele i zadania stojące przedlasami i leśnictwem w XXI wieku. – Las można porównać do wielkiej zielonej fabryki – mówił.Dyrektor przywołując powiedzenie o tym, że trzepot skrzydeł motyla nad Amazonką może spowodowaćhuragan nad Indonezją, zaznaczył istotę ciągle postępującej globalizacji, która nieomija lasów i wpływa na nie wieloczynnikowo, pociągając za sobą trudne do zwalczaniakonsekwencje.
Profesor Borecki stwierdził natomiast: –My,
leśnicy, możemy powiedzieć o sobie z wielką dumą, że nie zatraciliśmy nic ztej przyrody, którą otrzymaliśmy od naszych poprzedników. Polskie lasy są dzisiaj dobrzegospodarowane. Wiem to na pewno, że w przyszłości będą zarządzane jeszcze lepiej.

Tekst i zdjęcie: Damian Piekarski