IBL w Panteonie Polskiej Ekologii 2012

W dniu 21 listopada 2012 r., podczas Międzynarodowych Targów POLEKO w Poznaniu, odbył się finał konkursu „Panteon Polskiej Ekologii 2012″”, w którym IBL otrzymał wyróżnienie w kategorii „”Przedsiębiorstwo”” za projekt: „”Działalność edukacyjna w zakresie ekologii, realizowana przez Instytut Badawczy Leśnictwa w Sękocinie Starym””.”

Konkurs przeznaczony jest dla przedsiębiorstw i podmiotów gospodarczych, atakże jednostek samorządowych, których działalność proekologiczna (zarówno podwzględem realizacji inwestycji, jak i edukacyjnym) przyczynia się do poprawyjakości środowiska naturalnego w poszczególnych regionach.
Tegoroczny konkurs został zorganizowany już po razjedenasty przez Geoland Consulting International Sp. z o.o. (od 1991 r. partnerPresspubliki, wydawcy dziennika „Rzeczpospolita”). Zgodnie zregulaminem, nominowani i laureaci wyłonieni zostali przez Radę ProgramowąKonkursu, a następnie zatwierdzeni przez Kapitułę Konkursu, w skład której wchodząspecjaliści związani z ochroną środowiska.
Instytut Badawczy Leśnictwaotrzymał wyróżnienie w kategorii „Przedsiębiorstwo” za prowadzoną od 15 latdziałalność edukacyjną w zakresie ekologii. Wyróżnienie w imieniu dyrektora IBL− prof. dr. hab. Tomasza Zawiły-Niedźwieckiegoodebrała mgr inż. Grażyna Głuch− główny specjalista w Izbie Edukacji Leśnej IBL.
Wyróżnienie projektu”Działalność edukacyjna w zakresie ekologii, realizowana przez InstytutBadawczy Leśnictwa w Sękocinie Starym” jest docenieniem całokształtudziałań proekologicznych prowadzonych przez 15 lat istnienia Izby Edukacji Leśnej w IBL. Jest też uznaniem dlaszerokiej działalności edukacyjnej, z której każdego roku korzysta kilkatysięcy młodych mieszkańców naszego regionu. Sukces jest efektemsystematycznej, wieloletniej współpracy pracowników Izby z licznymipracownikami wielu zakładów Instytutu.
Instytut Badawczy Leśnictwa otrzymał wyróżnienie wkategorii „Przedsiębiorstwo” za działalność edukacyjną w zakresie ekologii.Wyróżnienie to jest docenieniem całokształtu działań proekologicznychprowadzonych przez IBL. Jest także uznaniem dla szerokiej działalnościedukacyjnej, z której każdego roku korzystają tysiące osób, począwszy oduczniów i nauczycieli z naszego regionu, a skończywszy na ekspertach,uczestniczących w krajowych i zagranicznych konferencjach, warsztatach iseminariach.
W ciągu ostatnich 15 lat IBL zorganizowałponad 1700 spotkań, dla około 70 tys. osób, wśród których najliczniejszągrupę stanowiły dzieci ze szkół podstawowych, następnie młodzież z gimnazjów iszkól średnich oraz studenci i nauczyciele, a także pracownicy LasówPaństwowych, parków narodowych, wyższych uczelni i instytutów naukowych.Ponadto Instytut promuje wiedzę z zakresu ekologii, uczestnicząc od wielu lat wWarszawskim Festiwalu Nauki i imprezach z okazji Dnia Ziemi oraz organizującotwarte seminaria naukowe. Jest także, wraz z DGLP, współorganizatoremcorocznej Zimowej Szkoły Leśnej. Różnorodna działalność edukacyjna prowadzona wInstytucie przejawia się w organizowaniu przyrodniczych wystaw plastycznych, wupowszechnianiu wiedzy w postaci publikacji popularnonaukowych, ulotek,folderów, plansz dydaktycznych oraz zeszytów edukacyjnych.
Oprócz tego, do dyspozycji wszystkich zainteresowanych tematyką leśnąjest zgromadzony w bibliotece Instytutu bogaty księgozbiór liczący 40 tys.woluminów, który w tej dziedzinie należy do największych w Polsce i liczącychsię w Europie.
Zgodnie z regulaminem konkursu, w związku z otrzymanąnagrodą nasz Instytut ma uprawnienia do używania tytułu Panteon PolskiejEkologii oraz posługiwania się logo konkursu Panteon Polskiej Ekologii wkorespondencji i promocji.
Warto podkreślić, że w tej edycji konkursu nagrodyotrzymały także inne instytucje reprezentujące leśnictwo: NadleśnictwoLidzbark, Nadleśnictwo Czersk i Nadleśnictwo Jedwabno.

Wszelkie informacje szczegółowe na temat konkursuznajdują się na stronie www.ppe.geoland.pl