Gatunki obce w faunie Polski

Gatunki obce w faunie Polski Zbigniew Głowaciński i wsp. IOP PAN 2011, s. 703 Wiedza na temat gatunków obcych oraz ich wpływu na rodzime ekosystemy jest niewielka nawet w środowisku osób zawodowo zajmujących się przyrodą. A problem nabrzmiewa – liczba taksonów (zarówno roślin jak i zwierząt) przybyłych do nas z zewnątrz przekracza obecnie 1230. Dość powiedzieć, że zagrożenie dla różnorodności biologicznej ze strony stosunkowo wąskiej grupy gatunków uznanych za inwazyjne, uważane jest za największe zaraz po utracie siedlisk.

Na początku września ukazała się publikacja„Gatunki obce w faunie Polski” wydana przez IOP PAN w Krakowie, przywspółfinansowaniu przez NFOŚiGW, która wypełnia lukę na rynku fachowychwydawnictw traktujących o imigrantach w świecie przyrody. Monografia ta jestpapierowym wydaniem internetowej „Księgi gatunków obcych i inwazyjnych wPolsce” (http://www.iop.krakow.pl/gatunkiobce/), która jest jedną z dwóchprowadzonych przez IOP PAN ogólnodostępnych witryn poświęconych tejproblematyce. Nie jest dostępna w sprzedaży, została natomiast przekazanaosobom i instytucjom zajmującym się zarządzaniem zasobami środowiskanaturalnego w Polsce.
Książka jest źródłem szczegółowychinformacji o blisko 120 obcych naszym ekosystemom gatunkach zwierząt – odsłodkowodnej meduzki aż pomuflona. Podzielona została na dwa tomy (w ramachjednego woluminu). W pierwszym uporządkowano terminologię, dokonano przeglądu ioceny stanu populacji gatunków nierodzimych (w tym szkodników drzew i gatunkówłownych) wraz zpróbą prognozy trendów populacyjnych. Poza syntetycznymi opisamimorfologii i biologii gatunków poznajemy okoliczności ich przedostania sięprzez granice naszego kraju, wpływ na rodzimą florę i faunę oraz zaleceniadotyczące sposobów kontroli lub zwalczania. W drugim tomie zamieszczono cyklartykułów problemowych poświęconych inwazyjności zwierząt.
Większość informacji i danych liczbowychpochodzi z roku 2011 (najstarsze z nich sięgają roku 2008), wersja internetowajest na bieżąco aktualizowana.
Przyrodnikom z pewnością spodobają siębogata literatura przedmiotu oraz anglojęzyczne streszczenia zamieszczane pokażdym z rozdziałów.
Do książki dołączona została płyta CD zcyfrową wersją monografii. 

ADep