
Finlandia 96 euro zysku operacyjnego z hektara lasu prywatnego Austria Ożywienie w lasach drobnej własności prywatnej Australia Nadmierne użytkowanie lasów Tasmanii Niemcy Ryzyko wykorzystywania energia z biomasy Hesja, Niemcy Będzie więcej daglezji w lasach państwowych
Finlandia
96 euro zysku operacyjnego z hektaralasu prywatnego
Finowie posiadają ok. 347 tys. gospodarstwleśnych o powierzchni co najmniej 2 ha. Leśna powierzchniaprodukcyjna jednego gospodarstwa leśnego wynosi przeciętnie 30,1 ha.Właścicieli lasów jest o wiele więcej niż właścicieli gospodarstw leśnych. Lasyrodzinne mają przeciętnie 1,7 właściciela, lasy spółek osobowych – 3właścicieli, a lasy współwłasnościowe – 4 właścicieli.
Proces rozdrabniania własności leśnej niezostał dotąd powstrzymany. Zgodnie z informacjami Fińskiego InstytutuBadawczego Leśnictwa, w roku 2010 było w Finlandii o 5,3 tys. więcejgospodarstw leśnych o powierzchni nieprzekraczającej 10 ha niż w roku2006. Liczba gospodarstw o powierzchni 20–100 ha zmniejszyła się oprzeszło 1,4 tys. Z drugiej jednak strony, zaznaczył się proceskoncentracji w segmencie dużej własności leśnej: wzrosła liczba gospodarstw opowierzchni przeszło 100 ha.
Obecnie wprawdzie tylko 5% prywatnychgospodarstw leśnych dysponuje powierzchnią przekraczającą 100 ha, alezajmują one w sumie blisko 30% gruntów leśnych. 60% gospodarstw leśnych mapowierzchnię co najwyżej 20 ha. Wszystkie te gospodarstwa zajmują łącznie17% gruntów leśnych.
W ubiegłym roku zysk operacyjny fińskichprywatnych gospodarstw leśnych kształtował się przeciętnie na poziomie96 euro/ha (kwota zysk przed opodatkowaniem, uwzględniająca subwencjepaństwowe).
Dochody z lasu zależą jednak w dużymstopniu od jego lokalizacji na terenie kraju. Największy zysk operacyjny(135 euro/ha) notowany był we wschodniej Finlandii, najmniejszy(37 euro/ha) – na północy tego kraju. W roku 2010 przeciętna sumawynagrodzeń wynosiła w Finlandii 25649 euro. Aby taki sam dochód móc uzyskać zzagospodarowania we własnym lesie, należałoby posiadać gospodarstwo leśne opowierzchni blisko 270 ha. Jest to wartość przeciętna dla całej Finlandii(na wschodzie wystarczyłoby 190 ha, a na północy potrzebnych byłoby prawie700 ha).
Źródło: www.forest.fi
Austria
Ożywienie w lasach drobnej własnościprywatnej
W roku 2011 austriackie drobne prywatnegospodarstwa leśne, zorganizowane w zrzeszeniach leśnych, sprzedały w ramachwspólnego zbytu łącznie blisko 2,94 mln m3 drewna. Oznacza to 17%wzrost w stosunku do roku 2010. W przypadku samego drewna tartacznego wzrostwynosił 15%.
Blisko 62 tys. spośród wszystkich145 tys. austriackich właścicieli lasów korzysta z doradztwa i usługleśnych oferowanych przez specjalistów z zrzeszeń leśnych i izb rolniczych.
Działalność doradcza przyczynia się m.in.do intensyfikacji trzebieży w lasach prywatnych. W roku 2011 uwidoczniło się tow 28% wzroście sprzedaży drewna przeznaczonego do przerobu przemysłowego.Sprzedaż drewna energetycznego wzrosła o 17%. W austriackich zrzeszeniachleśnych do dyspozycji właścicieli lasów oddelegowano blisko300 specjalistów. Oprócz doradztwa i wspólnego zbytu drewna zrzeszeniaoferują także szkolenia, wycieczki poglądowe i inne usługi fachowe.
Źródło: www.waldverband.at
Australia
Nadmierne użytkowanie lasów Tasmanii
Pozyskanie drewna w tasmańskich lasachdwukrotnie przekracza ich przyrost. Tasmanii grozi więc
podwójna katastrofa: załamanie przemysłu drzewnego i zniszczenie lasów. Togłówna konkluzja raportu prof. Jonathana Westa – niezależnego eksperta.
Raport Westa, przygotowany na potrzebynegocjacji między lobby użytkowników lasów i lobby ekologów, proponujeradykalne rozwiązania w celu zakończenia trwającego już 30 lat konfliktu.Lasy o największych walorach przyrodniczych miałyby zostać objęte ochronąrezerwatową od razu, zaś pozostałe cenne lasy – dopiero po cięciu rębnym iodnowieniu. W nowo utworzonych rezerwatach byłoby dopuszczone w ograniczonymzakresie przerębowe pozyskiwanie drewna. Przemysł drzewny musiałby zaakceptować26% obniżenie poziomu zaopatrzenia w surowiec drzewny.
Prof. West ostrzega, że pozyskanieprzekraczające dwukrotnie przyrost, z jednej strony, i ekologiczne kampanie deprecjonująceprodukty z drewna, z drugiej strony, doprowadzą przemysł drzewny do ruiny.Zapobiec może temu zawarcie porozumienia. „Bardzo prawdopodobne jest, że obiestrony konfliktu leśnego w Tasmanii stracą wszystko to, co starały się chronić”– czytamy w raporcie Westa. „Jesteśmy na krawędzi utraty zarówno przemysłudrzewnego, jak i lasów, które zasługują na ochronę”.
Źródło: www.theaustralian.com.au
Niemcy
Ryzyko wykorzystywania energia z biomasy
Do negatywnych skutków wykorzystywaniaenergii z biomasy przywiązuje się zbyt małą wagę. To teza artykułuopublikowanego na łamach magazynu „Nature Climate Change”. – Przed dalszymrozszerzeniem zakresu wykorzystywania energii z biomasy nauka powinnaprzedstawić dokładniejszą analizę zagrożeń. Jak dotąd projekty dotycząceenergii z biomasy zawierają często bardzo poważny czynnik niepewności.Potrzebne są nowe systemy zarządzania ryzykiem związanym ze zmianą sposobuużytkowania gruntów – pisze Ottmar Edenhofer, główny ekonomista PoczdamskiegoInstytutu Badań Klimatycznych (PIK) i profesor Politechniki Berlińskiej.
Ekologiczny bilans energii z biomasy jestwysoce niepewny. O ile szkodliwe emisje związane z dotychczasową produkcjąbiomasy są na ogół dobrze rozpoznane, o tyle skutki przyszłego rozszerzeniazakresu wykorzystywania energii z biomasy są często lekceważone.
Tymczasem należałoby wziąć pod uwagę naprzykład fakt, że zwiększenie produkcji roślin będących surowcem do wytwarzaniabiopaliw może spowodować znaczny wzrost cen użytków rolnych na całym świecie. Ato z kolei może prowadzić do zwiększania się powierzchni upraw kosztem obszarówstanowiących naturalne pochłaniacze CO2.
Wiele ekonomicznych analiz prognostycznychdotyczących klimatu zakłada neutralność energii z biomasy pod względem bilansuCO2. Dziś trudno jest stwierdzić, czy założenie to jest słuszne. I m.in.właśnie dlatego ocena potencjału energii z biomasy jest wysoce niepewna.Konieczna jest więc kompleksowa analiza plusów i minusów wykorzystywaniaenergii z biomasy, obejmująca całe spektrum możliwych kierunków rozwojusytuacji na światowych rynkach. Taka analiza wymaga znacznie ściślejszej niżdotąd współpracy ośrodków badawczych wyspecjalizowanych w różnych dziedzinach.
Źródło: www.forstpraxis.de
Hesja, Niemcy
Będzie więcej daglezji w lasach państwowych
Lasy państwowe w Hesji mają być terenemrekreacji dla ludności, obszarem chroniącym środowisko życia zwierząt i roślin,gospodarstwem zapewniającym miejsca pracy, ale i też firmą przynoszącą zysk. Togłówne założenia nowych wytycznych zagospodarowania 340tys. ha gruntówleśnych należących do landu Hesja.
– Wprowadzając nowe wytyczne gospodarowaniaw heskich lasach państwowych, wyznaczamy konkretne cele związane ze strukturągatunków drzew, którą chcemy osiągnąć do 2050 roku – mówi Lucia Puttrich,heska minister środowiska. Wytyczne konkretyzują szczególne zobowiązania lasówpaństwowych w zakresie służby leżącej w interesie ogółu, zapisane w heskiejustawie o lasach.
– W lasach państwowych już dziś musimyreagować na zmiany klimatyczne, sadząc więcej daglezji w miejsce świerka, któryjest bardziej czuły na wzrost temperatury, i popierając dąb, który dobrze znosiciepło. Do roku 2050 udział daglezji w składzie gatunkowym powinien wzrosnąć z3% do10%. Pod względem powierzchniowym najważniejszym gatunkiempozostanie oczywiście buk, ale musimy też zadbać o odpowiedni udział gatunkówiglastych. Chcemy przekazać przyszłym pokoleniom lasy o zróżnicowanejstrukturze gatunkowej – tłumaczy Puttrich.
Dotychczasowa proporcja między gatunkamiliściastymi (57%) a iglastymi (43%) ma zasadniczo zostać zachowana. W heskichlasach państwowych powinno jednak być o wiele mniej świerków, sosen i modrzewi.
Źródło: www.forstpraxis.de
Opr. A.S.