z zagranicy 7/2012

Badenia-Wirtembergia, Niemcy Niepaństwowe leśnictwo w Szwarcwaldzie Szwecja Södra zabezpiecza sadzonki woskiem Łotwa Spółka LVM ma kupować więcej lasów

Badenia-Wirtembergia, Niemcy
Niepaństwowe leśnictwo w Szwarcwaldzie

Sprzedaż drewna na pniu jest wSzwarcwaldzie rzadkością. Właściciele lasów często sami pozyskują i zrywajądrewno. Wyrobione sortymenty wspólnie sprzedają miejscowym tartakom.
W Szwarcwaldzie lasy odgrywają istotną rolęjako źródło dochodów na obszarach wiejskich. Są tam nawet gospodarstwa, które w90% utrzymują się z gospodarki leśnej. 50% pozyskiwanego drewna okrągłegowłaściciele lasów sprzedają za pośrednictwem Zrzeszenia Leśnego „Szwarcwald”(FVS). Jest to największa organizacja właścicieli lasów prywatnych i gminnych wBadenii-Wirtembergii. Sprzedaje ona rocznie 350 tys.m3 drewnaokrągłego. Do jego odbiorców należą tartaki, które przecierają od 10 tys.do 50 tys. m3 surowca rocznie. Są one położone w promieniu 100 kmwokół siedziby FVS.
Zrzeszenie FVS samo określa siebie jako„przedsiębiorstwo gospodarujące przejrzyście, działające na wielu obszarachusług, konkurencyjne, niezależne i zorientowane na rozwój”. Członkowie FVSposiadają przeciętnie 20 ha lasu. Każdy właściciel lasu opłaca roczną składkępodstawową w wysokości 5 euro plus 10 centów za każdy hektar lasu. –To jest raczej symboliczne finansowanie – mówi Joachim Prinzbach, członekzarządu FVS. – Wolimy działać w oparciu o sprzedaż drewna. FVS zatrzymujedla siebie od 0,5% do 1% zapłaty za każdy sprzedany kubik drewna wzależności od rodzaju usług, z jakich korzysta dany właściciel lasu. Zrzeszenieoferuje swoim członkom różne pakiety usług – od samej sprzedaży drewna przez zmechanizowanepozyskiwanie drewna i jego zbyt aż po kompletne zagospodarowanie lasu isprzedaż drewna. Z kolei tartakom stowarzyszenie FVS oferuje dodatkowo usługilogistyczne. FVS nie ma wyłączności na sprzedaż drewna z lasów swoich członków.Właściciele lasów mogą więc także sami zajmować się zbytem drewna. – U naswszystko opiera się na dobrowolności – zaznacza Joachim Prinzbach.
Od roku zrzeszenie FVS działa w formie tzw.spółdzielni zarejestrowanej. Ta niemiecka forma prawna ma wiele zalet.Spółdzielnia zarejestrowana zobowiązana jest do działania tylko i wyłącznie winteresie swoich członków. Każdy jej członek ma jeden głos niezależnie odwysokości wkładu kapitałowego. Spółdzielnia zarejestrowana może otrzymywaćsubwencje państwowe. Jej członkom może być wypłacana dywidenda. Zmianystrukturalne wymagają większości trzech czwartych głosów. Spółdzielnia jestkontrolowana przez radę nadzorczą.
Za usługi świadczone przez leśniczychpublicznych właściciele lasu płacą nie poprzez zrzeszenie FVS, lecz bezpośrednio.Na przykład stawka za pomiar drewna wynosi 2–3 euro/m3. W landzieBadenia-Wirtembergia rolę nadleśnictw pełnią wydziały leśne urzędówpowiatowych. Wydziały te mają podwójny status, ponieważ oprócz funkcjijednostki urzędu powiatowego pełnią funkcję podstawowej jednostki GospodarstwaKrajowego „Forst BW” – organizacji gospodarczej nieposiadającej osobowościprawnej, sprawującej pieczę nad lasami państwowymi Badenii-Wirtembergii.Wydziały leśne urzędów powiatowych również oferują właścicielom lasów usługi wzakresie zbytu drewna. Peter Wälde, prezes zarządu FVS, komentuje tonastępująco: – Sprzedaż drewna to sprawa właściciela, a nie administracji.

Źródło: www.forstpraxis.de


Szwecja
Södra zabezpiecza sadzonki woskiem

Spółdzielcze zrzeszenie leśne Södrarozpoczęło eksploatację innowacyjnej instalacji do zabezpieczania sadzonekprzed szeliniakiem sosnowcem za pomocą nietoksycznego wosku.
Gospodarka leśna Södry koncentruje się nagodzeniu rentowności z ochroną środowiska. Przejawem tego jest bez wątpieniaograniczanie stosowania środków chemicznych i inwestowanie w rozwój technologiinietoksycznych – mówi Göran Örlander, naczelny leśnik Södry. Linia testowanabyła przez kilka tygodni w firmie szkółkarskiej Södra Skogsplantor – spółcenależącej do zrzeszenia. Początkowo woskiem będą zabezpieczane sadzonki zodkrytym systemem korzeniowym i sadzonki typu „p+1”.
Testy przeprowadzone przez Södrę iSzwedzki Uniwersytet Nauk Rolnych wykazały, że ochrona woskowa jest wyjątkowoefektywna. Niezabezpieczenie sadzonek przed szeliniakiem sosnowcem pociąga zasobą duże koszty, ponieważ przeciętnie więcej niż połowa niechronionychsadzonek ginie w następstwie ataku szkodnika. Dlatego blisko 90% wszystkichsadzonek jest dziś chroniona, aczkolwiek za pomocą środków chemicznych. Ofertanietoksycznej, ale efektywnej alternatywy dla ochrony chemicznej jestniecierpliwie wyczekiwana – tłumaczy Andreas Alvehus, reprezentant spółki SödraSkogsplantor.
Södra to spółdzielcze zrzeszenie51 tys. właścicieli lasów w południowej Szwecji. Podstawowym zadaniemzrzeszenia jest zapewnianie jego członkom zbytu produktów leśnych i zwiększanierentowności ich gospodarstw leśnych. Do członków Södry należy w sumie36 tys. posiadłości leśnych o łącznej powierzchni 2,4 mln ha (przeszłopołowa lasów prywatnych w południowej Szwecji). Członkowie Södry są takżewłaścicielami koncernu leśno-drzewnego, w skład którego wchodzą4 segmenty: Södra Skog (gospodarka leśna), Södra Cell (przemysłcelulozowy), Södra Timber (przemysł tartaczny) i Södra Interiör (produktydrzewne o wyższym stopniu przetworzenia). W ostatnich latach Södra stała sięrównież producentem energii elektrycznej (koncern produkuje więcej energii, niżzużywają wszystkie jego firmy). W zakładach Södry zatrudnionych jest łącznie4tys. pracowników. Sam segment gospodarki leśnej, który zatrudnia ok. 550osób, posiada 5 spółek filialnych, prowadzących działalność w zakresiehandlu drewnem energetycznym, szkółkarstwa, sprzedaży sprzętu leśnego iprzeładunku portowego.

Źródło: www.sodra.com


Łotwa
Spółka LVM ma kupować więcej lasów

Łotewskie Ministerstwo Rolnictwa poleciłoŁotewskim Lasom Państwowym SA (LVM) znacznie zwiększyć zakup lasów prywatnych,oferowanych do sprzedaży przez ich właścicieli.
Podobnie jak duża część naszegospołeczeństwa jestem zaniepokojona tym, że stosunkowo duże połacie ziemi ilasów na Łotwie są kupowane przez cudzoziemców i zagranicznych inwestorów.Zlecając Łotewskim Lasom Państwowym zwiększenie rozmiaru zakupu lasów i gruntówmożliwych do objęcia gospodarką leśną, chcemy doprowadzić do tego, żebyoferowane do sprzedaży lasy prywatne trafiały w ręce państwa łotewskiego i byłyzarządzane zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju i z uwzględnieniemekonomicznych, ekologicznych i społecznych interesów kraju – podkreśla LaimdotaStraujuma (na zdjęciu), łotewska minister rolnictwa.
Środki finansowe, które spółka LVM możeprzeznaczyć na zakup lasów prywatnych, są oczywiście ograniczone. W roku 2012 wgrę wchodzi maksymalnie 1 mln LVL. Jednak Ministerstwo Rolnictwa jako akcjonariuszspółki LVM będzie tak kształtowało politykę dywidendową w stosunku doŁotewskich Lasów Państwowych, żeby wyznaczony cel mógł zostać osiągnięty –tłumaczy minister Straujuma.
W ostatnich latach znacznie zwiększyłasię powierzchnia tej części lasów państwowych, gdzie głównym celem gospodarkileśnej jest ochrona walorów środowiska i zapewnienie społeczeństwu możliwościrekreacyjnych. Dlatego na gruntach leśnych, które będą kupowane przez ŁotewskieLasy Państwowe, skoncentrujemy się na odnawianiu i hodowli lasu, tak abyuzyskać drzewostany o dobrej jakości i dużym przyroście rocznym. Będziemy takżenabywać i zalesiać nieużytki przyległe do zakupionych lasów. Dzięki temu zakupnowych gruntów wniesie maksymalny wkład w rozwój gospodarki narodowej – informujeRoberts Stripnieks, dyrektor generalny spółki LVM.

Źródło: www.lvm.lv

Opr. A.S.