Zarządzanie ekosystemami leśnymi a zachowanie populacji ptaków leśnych

Zarządzanie ekosystemami leśnymi a zachowanie populacji ptaków leśnych Dariusz Anderwald (red.) CEPL 2011, s. 340 Blisko 30% powierzchni lasów państwowych stanowią siedliska ptaków chronionych na mocy Dyrektywy Ptasiej, zaś we wszystkich lasach żyją ich miliony, w większości podlegających ochronie na podstawie rozporządzenia o ochronie gatunkowej zwierząt. Nie może zatem dziwić olbrzymie zainteresowanie konferencją poświęconą tytułowej tematyce, która odbyła się pod koniec marca 2011 roku.

Wydawnictwojest zbiorem ponad 30 artykułów opartych na konferencyjnych wystąpieniach iprezentujących wyniki badań, analizy, a także teoretyczne rozważanianad problemem zachowania populacji rzadkich ptaków w warunkach funkcjonowania gospodarki leśnej oraz w sytuacji stosowania wlasach różnych form ochrony przyrody. Zezrozumiałych powodów ich autorzy koncentrują się na gatunkach najrzadszych,szczególnie na ptakach szponiastych oraz kurakach. Teksty przybliżają równieżznaczenie tematu obecności martwegodrewna w lasach dla funkcjonowania populacji niektórych gatunków ptaków, atakże wpływ struktury lasów na liczebność niektórych gatunków ptaków ichronionych owadów. Nie zabrakło także podsumowań inwentaryzacji pojedynczychgatunków lub ich grup, a także prezentacji wybranych aspektów ekologii gatunków(głównie sów) i ich wpływu na środowisko (gawronów w Lesie Bielańskim wWarszawie). Szczególnie atrakcyjnie merytorycznie prezentuje się grupaartykułów poświęconych nowatorskim działaniom realizowanym w ramach ochrony głuszca i cietrzewia. Do ciekawychnależą też artykuły dotyczące wpływu gospodarki leśnej na populacje ptaków orazproblemów rodzących się w związku funkcjonowaniem obszarów Natura 2000.

Nieulega wątpliwości, że wybór tematu konferencji był bardzo trafny. Referaty, ateraz artykuły opublikowane w tomie nie wyczerpują tematu, ale w wieluprzypadkach wnoszą do współczesnej wiedzy istotne elementy, z których leśnicypowinni czerpać pełnymi garściami, i które mogą stanowić źródło przemyśleń dlawszystkich miłośników przyrody. Publikacja jest jednym z najciekawszych zbiorówprac przyrodniczych prezentujących problemy nastyku ochrony ptaków i gospodarki leśnej, które ukazały się w ostatnich latach.Dodatkowo docenić należy wagę cyklicznych konferencji, organizowanych przezrogowski CEPL, dla budowy pomostu między praktykamileśnymi a naukowcami badającymi elementyprzyrody.

SoWa