
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa obchodzi w tym roku 60. rocznicę powstania. W1951 r. powstał także warszawski oddział tej organizacji zawodowej. 20 października jubileusz 60-lecia zgromadził w gmachu Naczelnej Organizacji Technicznej grono członków tej organizacji drzewiarzy i leśników. Spotkanie poprowadził Andrzej Kundzewicz, przewodniczący Zarządu Oddziału Warszawskiego, który przedstawił zarys historii i osiągnięcia.
Pierwszy zjazd oddziału, o charakterze organizacyjnym, miał miejsce w styczniu 1951 r. Od tamtej pory wiele zmieniło się w realiach działalności stowarzyszenia, które w minionych dziesięcioleciach kwitło aktywnością i rozmachem przedsięwzięć (wspomnijmy choćby, że to SITLiD wlatach 70. wydawał m.in. „Las Polski”). Jak zauważył jeden z mówców zabierających głos podczas uroczystości – dziś filarem wspierającym Stowarzyszenie jest leśnictwo. Drzewnictwo, dawniej państwowe, skupione w zjednoczeniach, to dziś prywatne firmy, które mają własne priorytety. Częściej słyszymy o konflikcie leśnictwa i drzewnictwa, niż o wspólnych inicjatywach obu branż. Zasługą SITLiD jest, że wciąż pozostaje taką płaszczyzną współpracy.
Dziś Oddział skupia 350 członków w 16 kołach zakładowych, działających przede wszystkim przy nadleśnictwach. Wśród kół wyróżnia się aktywnością Koło Młodych Leśników przy Wydziale Leśnym SGGW, które w ostatnich latach zorganizowało wiele ważnych imprez, w tym cykliczny obóz badawczy „Wolf Expedition”.
Jubileusz stał się także okazją do wydania krótkiej monografii poświęconej Oddziałowi (autorstwa Krzysztofa Rudzkiego).
Tekst i zdjęcie: RaZ