Do 18 września trwają formalne konsultacje społeczne prognozy oddziaływania na środowisko projektu programu „Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałania powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych”. Program obejmuje 190 nadleśnictw a jego budżet to ok. 190 mln złotych.
Program jest zbiorem zadań z zakresu „malej retencji” w Lasach, przewidywanym do sfinansowania ze środków osi III Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Obejmuje ekosystemy nizinne całego kraju, a uczestniczyć w nim ma ok. 190 Nadleśnictw. Planuje się realizację ponad 1000 zadań na kwotę ok. 190 mln zł. W ramach programu budowane lub modernizowane będą następujące rodzaje obiektów piętrzących bądź
retencjonujących wodę:
– urządzenia piętrzące takie jak: zastawki, progi, jazy, groble, przelewy, mnichy, przepusty piętrzące, przepusto-zastawki;
– obiekty liniowe tj. renaturyzowane kanały i rowy, groble powyżej 5 m długości
– obiekty powierzchniowe tj. zbiorniki, obszary wodno-błotne;
– brody;
– przepusty.
W lipcu mogliśmy poznać lokalizacje obiektów retencyjnych na obszarach Natura 2000. Na początku sierpnia udostępniono na stronach Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych karty wszystkich zadań małej retencji zgłoszonych przez Nadleśnictwa biorące udział w programie.
Wersje elektroniczne projektu programu Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych, Prognozy Oddziaływania na Środowisko oraz Wytycznych do realizacji obiektów małej retencji w Nadleśnictwach – Część techniczna zostały udostępnione na stronach:
Lasów Państwowych;
Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych.
Dokumenty w wersji drukowanej są do wglądu w siedzibie Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych mieszczącej się w Warszawie przy ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. nr 3, pok. 107, w okresie trwania konsultacji społecznych (do 18 września) w dni robocze 9.00 – 15.00. Uwagi można przesyłać drogą elektroniczną na adres: mala_retencja@proeko.pl .
Red.