
Ruda a zielona A. Podgórski (red.) Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew 2008 Na nasze łamy rzadko trafiają książki o wyraźnie lokalnym charakterze. Wyjątkiem są może monografie historyczno-przyrodnicze nadleśnictw. Tę, będącą owocem starań lokalnego stowarzyszenia ze Śląska, postanowiliśmy jednak zaprezentować. Bohaterem książki jest miasto – Ruda Śląska, które mimo że położone w przemysłowej aglomeracji, okazuje się całkiem bogate w zieleń miejską (stąd tytuł). Autorzy postanowili pokazać, że ich uprzemysłowione miasto swoje korzenie ma jednak w przyrodzie, której skrawki – choć porozrzucane po różnych dzielnicach – przetrwały do dziś i warte są poznania, tym bardziej że kryją w sobie czasem zaskakująco bogaty świat dzikich stworzeń.
Jest to w zasadzie przewodnik – ilustrowany mapami i rysunkami – w którym zebrano opisy tras edukacyjnych. Najważniejszymi bohaterami wędrówek są, prócz zabytków architektury, stare drzewa. Świadkowie dawnych czasów stoją jeszcze na wielu placach, w rejonie kościołów, w parkach czy nad rzeką. Wędrując ich śladem młodzież, bo do niej przede wszystkim skierowana jest publikacja, poznaje losy śląskiej przyrody.
Dowiaduje się również, że dalszy los zasobów przyrodniczych miasta i całej śląskiej aglomeracji spoczywa m.in. w jej rękach. Dzięki książce możemy odwiedzić najciekawsze zakątki Rudy Śląskiej i kilku sąsiadujących z nią miast.
Publikacja jest elementem ciekawego programu edukacyjnego, który zrealizowało nieduże stowarzyszenie. Tak oryginalna propozycja zwiedzania miasta zasługuje na uwagę, a może zainspiruje też innych lokalnych patriotów? Autorzy nie roszczą sobie wyłącznych praw do pomysłu.
SoWa