Z zagranicy 8/2022

Litwa – Powrót do wdrażania pomiaru fotooptycznego Estonia – Wstrzymanie cięć na obszarach Natura 2000 Szwecja – Programy stażowe lasów państwowych Rumunia – Trwa dewastacja lasów na obszarach Natura 2000 Czechy – Subwencje na adaptację lasów do zmiany klimatu  

Litwa

Powrót do wdrażania pomiaru fotooptycznego

Litewskie Państwowe Gospodarstwo Leśne (VMU), które sprawuje pieczę nad blisko połową lasów Litwy, powróciło do wdrażania do praktycznego stosowania fotooptycznego pomiaru drewna. Pierwsze podejście wdrożeniowe miało miejsce w latach 2016–17. W trzecim kwartale 2017 r. VMU mierzyło fotooptycznie z zastosowaniem urządzeń mobilnych (system Timbeter) przeszło 20% drewna. Jednak z uwagi na brak perspektyw szybkiej legalizacji fotooptycznego pomiaru drewna na Litwie gospodarstwo wstrzymało wprowadzanie tej technologii. Niemniej w ostatnich latach udało się państwowym leśnikom osiągnąć niezbędny postęp w procesie legalizacyjnym. Stąd decyzja o wznowieniu wdrażania fotooptycznego pomiaru drewna.

Nowoczesna technologia pomiarowa jest jednym z elementów kompleksowej modernizacji gospodarki drewnem w VMU. W 2019 r. gospodarstwo scentralizowało organizację pozyskiwania drewna i przygotowywania ofert jego zbytu i wyłączyło ją z zakresu zadań podstawowej służby leśnej. Od tego czasu tymi sprawami zajmuje się nie 1000 pracowników obarczonych wielorakimi obowiązkami, a tylko 300 specjalistów, którzy są systematycznie szkoleni.

VMU zarządza lasami państwowymi o powierzchni ok. 1 mln ha. W 2022 r. planuje pozyskanie 3,7 mln m3 drewna.

Źródło: www.vmu.lt

Po problemach z legalizacją metod litewscy leśnicy wracają do fotooptycznego pomiaru drewna z wykorzystaniem m.in. aplikacji Timbeter

Fot.: Arch. red.


Estonia

Wstrzymanie cięć na obszarach Natura 2000

Po interwencji Komisji Europejskiej estoński Urząd Środowiska postanowił 4 lutego 2022 r. wstrzymać na 28 miesięcy pozyskiwanie drewna na obszarach Natura 2000. Estońska Rada Ekologicznych Organizacji Pozarządowych od lat obserwowała wzmożone pozyskiwanie drewna na terenach chronionych, w tym na obszarach Natura 2000. Ponieważ władze Estonii nie reagowały na monity ekologów, Rada wniosła skargę do KE. W czerwcu 2021 r. Komisja wezwała Estonię do usunięcia uchybienia polegającego na niewłaściwym wdrożeniu unijnych dyrektyw. Ostrzegła jednocześnie, że na Estonię mogą zostać nałożone kary finansowe w wysokości przekraczającej 100 mln euro.

Estońskie organizacje ekologiczne są świadome tego, że wstrzymanie cięć na obszarach Natura 2000 dotknie przedsiębiorców leśnych i właścicieli lasów. Dlatego uważają, że kluczowym elementem nowej polityki leśnej państwa muszą być mechanizmy sprawiedliwej transformacji miejsc pracy i źródeł utrzymania.

Źródło: www.fern.org


Szwecja

Programy stażowe lasów państwowych

Szwedzkie państwowe gospodarstwo leśne Sveaskog oferuje nową edycję programów stażowych dla młodych ludzi zainteresowanych pracą w leśnictwie. Oferta skierowana jest do tych, którzy mają wykształcenie leśne, oraz do adeptów profesji z innych dziedzin gospodarki.

– Poszukujemy młodych ludzi z wyższym wykształceniem w zakresie leśnictwa, ekonomiki przedsiębiorstw, logistyki i biologii. Kandydaci mogą być świeżo upieczonymi absolwentami lub mieć już pewne doświadczenie zawodowe. Oczekujemy licznych zgłoszeń: praca związana z lasem jest fantastyczna – mówi Caroline Wejstorp, odpowiedzialna za budowanie marki pracodawcy w Sveaskogu.

Każdy, kto zostaje stażystą w Sveaskogu, poznaje wszystkie obszary działalności firmy w ramach zajęć zarówno praktycznych, jak i teoretycznych. Szkolenie jest zróżnicowane. Jednym z jego celów jest wykorzystanie specyficznych umiejętności każdej osoby. Stażysta jest przydzielany do jednostki Sveaskogu odpowiednio do potrzeb gospodarstwa oraz umiejętności i życzeń danej osoby.

Źródło: www.sveaskog.se

Staż w Sveaskogu umożliwia poznanie działalności firmy „od podszewki”

Fot.: www.sveaskog.se


Rumunia

Trwa dewastacja lasów na obszarach Natura 2000

Jeszcze w lipcu 2020 r. Komisja Europejska wezwała Rumunię do rozpoczęcia rzeczywistego wdrażania unijnych przepisów w celu powstrzymania nielegalnego pozyskiwania drewna i dewastacji lasów na obszarach Natura 2000. Niestety, od tamtego czasu niewiele się zmieniło.

Jeśli nie liczyć krajów nordyckich, Rumunia wykazuje największy w UE odsetek lasów pierwotnych i prastarych. Ich powierzchnia przekracza w tym kraju 500 tys. ha (EuroNatur 2019). Przy tym ok. 63% rumuńskich lasów pierwotnych i prastarych znajduje się na obszarach Natura 2000. Teoretycznie lasy te są chronione. W rzeczywistości jest jednak inaczej. W niektórych przypadkach intensywność pozyskiwania drewna na obszarach Natura 2000 znacznie wzrosła. Rumuńskie organizacje ekologiczne wzywają Komisję Europejską do bezzwłocznego skierowania sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE. Jednocześnie zwracają się do rządu rumuńskiego o wprowadzenie moratorium na cięcia w lasach pierwotnych i prastarych.

Źródło: www.fern.org


Czechy

Subwencje na adaptację lasów do zmiany klimatu

Czeskie Ministerstwo Rolnictwa, któremu u naszych południowych sąsiadów podlega gospodarka leśna, uruchamia nowy program subwencji dla właścicieli lasów na adaptację lasu do zmian klimatu. Właściciele, którzy przystosowują swoje lasy do zmieniającego się klimatu, stosują gospodarkę leśną bliską przyrody, stymulują naturalne odnowienie lasu, zwiększają jego różnorodność gatunkową i dbają o glebę leśną, będą mogli uzyskać dotacje, których łączny roczny fundusz sięga 4,1 mld koron czeskich (ok. 770 mln zł).

Program składa się z dwóch części – jednej dla prywatnych, drugiej dla państwowych właścicieli lasów. Subwencje mają formę płatności obszarowej. Jej wysokość może sięgnąć 1540 koron (ok. 289 zł) na hektar rocznie. Właściciel otrzyma subwencję odnoszącą się do całej powierzchni swojej posiadłości leśnej. Będzie jednak musiał spełniać warunki dobrego gospodarowania wykraczające poza wymogi ustawy o lasach. Warunkami tymi jest np. stosowanie zrębów o powierzchni nieprzekraczającej 0,3 ha (czeska ustawa o lasach zasadniczo dopuszcza zręby o powierzchni do 1 ha) i zakładanie zróżnicowanych gatunkowo upraw. Na odnawianych powierzchniach poklęskowych większych niż 1 ha mają być sadzone co najmniej trzy różne gatunki drzew. Program subwencji promuje zwiększanie udziału gatunków drzew liściastych oraz jodły i modrzewia w strukturze gatunkowej odnowień. Przy cięciach rębnych w drzewostanie w wieku powyżej 60 lat trzeba będzie pozostawiać na każdym hektarze trzy drzewa do naturalnego obumarcia.

– W przypadku większych posiadłości leśnych, mających powierzchnię przekraczającą 50 ha, będzie obowiązywać jeszcze więcej warunków, a mianowicie preferowanie łagodnych technologii zrywki drewna, takich jak sprzężaje konne, leśne kolejki linowe czy lżejsze maszyny zrywkowe. Właściciele takich posiadłości będą też musieli w większym stopniu wykorzystywać odnowienia naturalne – mówi Zdeněk Nekula, minister rolnictwa.

Warunki programu będą stopniowo modyfikowane na podstawie doświadczeń wynoszonych z jego realizacji w praktyce. Założenia całego projektu zostaną przedstawione Komisji Europejskiej do akceptacji.

Źródło: www.silvarium.cz

Opr. A.S.