
Szkocja, Wielka Brytania – Biodegradowalne osłonki młodych drzewek Bawaria, Niemcy – Tworzenie rezerwy klimatycznej zamiast dywidend Niemcy – Nowy projekt Akademii Leśnej Wohllebena Szwecja – Rębnia przerębowa w drzewostanach sosnowych
Szkocja, Wielka Brytania
Biodegradowalne osłonki młodych drzewek
Zarządzająca państwową własnością leśną agencja rządowa Leśnictwo i Grunty Szkocji (FLS), wykonując jedno ze zobowiązań zapisanych w jej planie ochrony klimatu, wprowadza do stosowania biodegradowalne osłonki młodych drzewek. Alternatywę dla jednorazowych osłonek z tworzywa sztucznego pomogła znaleźć zespołowi ds. zaopatrzenia FLS firma Cheviot Trees – producent sadzonek z bryłką i dostawca akcesoriów sadzeniowych, w tym właśnie osłonek sadzonek i drzewek.
– Nasz plan ochrony klimatu zobowiązuje nas do podniesienia poziomu zrównoważonego rozwoju we wszystkich dziedzinach. Wycofywanie jednorazowych tworzyw sztucznych znajduje się wysoko na naszej liście rzeczy do zrobienia. Nowy, biodegradowalny produkt nie tylko jest dobry dla środowiska i fauny. Przyniesie również odciążenie czasowe naszych terenowych leśników, którzy nie będą już musieli zbierać zużytych osłonek – mówi Gareth Waters, szef działu wsparcia operacyjnego FLS.
FLS wykorzystuje rocznie ok. 200 tys. osłonek chroniących sadzonki i młode drzewka przed zgryzaniem. Zbieranie zużytych osłonek zabiera czas, który można z większą korzyścią przeznaczyć na inne czynności związane z gospodarką leśną. Nowy produkt (Tubex Nature) jest wytwarzany z biodegradowalnych polimerów pochodzących z biomasy.
Agencja FLS ma pod swoim zarządem 640 tys. ha państwowych posiadłości leśnych, w tym 470 tys. ha lasów. Obok FLS sprawami leśnictwa w Szkocji zajmuje się także druga agencja rządowa, nosząca nazwę Leśnictwo Szkockie. W jej domenie znajduje się kształtowanie polityki leśnej, nadzorowanie gospodarki leśnej, doradztwo fachowe i administrowanie subwencjami dla lasów prywatnych. W Szkocji lasy zajmują powierzchnię 1,45 mln ha, co stanowi 19% obszaru tego kraju.
Źródło: www.forestryandland.gov.scot
Lekkie i jednocześnie wytrzymałe, a co najważniejsze – biodegradowalne, osłonki wyeliminują pracochłonne zbieranie zużytych egzemplarzy
Bawaria, Niemcy
Tworzenie rezerwy klimatycznej zamiast dywidend
Rada nadzorcza Bawarskich Lasów Państwowych (BaySF) zatwierdziła w grudniu 2021 r. założenia ich nowej strategii, wypracowanej w ramach projektu Gospodarstwo Leśne 2030. Ważnym elementem przyszłego systemu finansowania BaySF ma być leśny fundusz klimatyczny stanowiący rezerwę finansową na wypadek sytuacji kryzysowych w lasach. Jak zapowiedziały władze Bawarii, w przyszłości nadwyżki finansowe BaySF nie będą już odprowadzane w formie dywidendy do budżetu landu, lecz mają być wykorzystywane do ochrony lasów i torfowisk jako akumulatorów węgla i wzmagania ich rezyliencji klimatycznej. – Potrzebujemy prężnego przedsiębiorstwa BaySF, aby móc dbać o zdrowotność lasów państwowych poprzez zapewnianie im stabilności klimatycznej – mówi Michaela Kaniber, przewodnicząca rady nadzorczej BaySF i zarazem szefowa ministerstwa odpowiedzialnego za gospodarkę leśną w rządzie Bawarii.
Źródło: www.forstpraxis.de
Niemcy
Nowy projekt Akademii Leśnej Wohllebena
Założona w 2017 r. Akademia Leśna Petera Wohllebena, znanego niemieckiego leśnika, ekologa i autora książek, rozpoczęła w grudniu 2021 r. realizację projektu kreowania lasów pierwotnych przyszłości. Jest on adresowany do prywatnych i samorządowych właścicieli lasów. Opiera się na ofercie źródła przychodów alternatywnego dla pozyskiwania i sprzedaży drewna.
Akademia Leśna wydzierżawia od właścicieli lasów zwarte powierzchnie leśne o wielkości co najmniej 100 ha, które obejmują nie mniej niż 20 ha starych lasów liściastych. Projekt przewiduje również przejmowanie obumarłych drzewostanów świerkowych. Okres dzierżawy wynosi 50 lat. Właściciele lasów zobowiązują się do całkowitego zaniechania w tym czasie gospodarki leśnej na wydzierżawionych powierzchniach. Za to otrzymują z góry kwotę opłaty dzierżawnej za cały okres dzierżawy. Podstawę do obliczenia wysokości opłaty dzierżawnej stanowi przewidywany rozmiar utraconych przychodów ze sprzedaży drewna, powiększony o swego rodzaju marżę. Pierwszą powierzchnią, którą Akademia Leśna wzięła w dzierżawę, był 100-hektarowy obszar leśny gminy Wershofen, położonej w paśmie górskim Eifel. Na obszarze tym rosną drzewostany bukowe w wieku 160–200 lat.
Kreowanie lasów pierwotnych przyszłości jest finansowane z dochodów uzyskiwanych z nadawania zainteresowanym podmiotom patronatów leśnych w odniesieniu do konkretnych fragmentów obszarów chronionych. Stawka patronatu wynosi 4,75 euro/m2. Patroni otrzymują oprócz odpowiedniego świadectwa informacje o obszarze chronionym oraz koordynaty i zdjęcia lotnicze fragmentu objętego patronatem.
Źródło: www.forstpraxis.de
Fot. www.wohllebens-waldakademie.de/urwaldprojekt
Szwecja
Rębnia przerębowa w drzewostanach sosnowych
Szwedzkie państwowe gospodarstwo leśne Sveaskog rozpoczęło w pięciu swoich najczęściej odwiedzanych ekoparkach realizację nowych projektów przerębowego zagospodarowania lasu. Projekty te uzupełniają program doświadczalnego praktykowania metod rębni przerębowej w lasach gospodarczych Sveaskogu. Służą też określeniu roli specjalisty ds. przerębowego zagospodarowania lasu. Ekoparki to zwarte kompleksy leśne w szwedzkich lasach państwowych, pełniące prymarnie funkcję ognisk bioróżnorodności w stosunku do obszarów przyległych.
Przy realizacji projektów Sveaskog współpracuje z Agencją Leśną (organ nadzorujący gospodarkę leśną w Szwecji) i Szwedzkim Uniwersytetem Nauk Rolniczych (SLU). Oprócz wypróbowywania różnych metod rębni przerębowej przedmiotem współpracy jest monitoring rozwoju młodego pokolenia lasu. – Myśląc o przyszłości, chcemy teraz zainwestować w specjalistyczną wiedzę na temat gospodarki przerębowej – mówi Gisela Björse, kierowniczka ds. gospodarki leśnej w Sveaskogu. – Nie mamy długiej tradycji przerębowego zagospodarowania lasu, toteż nie przyswoimy tej wiedzy z marszu –przyznaje Peter Ask, który został wyznaczony do pełnienia funkcji głównego specjalisty ds. zagospodarowania przerębowego w Sveaskogu.
Powody przestawiania się Sveaskogu na przerębowe zagospodarowanie lasu bywają różne. W grę wchodzi ochrona walorów przyrodniczych, wartości kulturowych lub funkcji społecznych. W okolicach obszarów zurbanizowanych przerębowa gospodarka leśna ma służyć zachowaniu walorów rekreacyjnych lasu.
W składzie gatunkowym drzewostanów Sveaskogu przeważają sosna (70% na północy i 55% na południu kraju) i świerk (odpowiednio 55% i 36%). Obecnie w szwedzkich lasach państwowych dominuje zrębowy sposób zagospodarowania lasu. Kolej rębu stosowana przez Sveaskog wynosi zasadniczo od 60–80 lat (południowa część kraju) do 100–120 lat (część północna). C
Źródło: www.sveaskog.se
Fot. www.sveaskog.se
Opr. A.S.