
Stany Zjednoczone – Pożary mogą zniszczyć lasy mamutowców Łotwa – Szef lasów państwowych podjął nowe wyzwania Czechy – Odwołanie dyrektora lasów państwowych
Stany Zjednoczone
Pożary mogą zniszczyć lasy mamutowców
W Parku Narodowym Sekwoi w górach Sierra Nevada w Kalifornii rosną lasy, które tworzy mamutowiec olbrzymi. Jego okazy należą do najdłużej żyjących organizmów na Ziemi: najstarsze drzewa w parku wykiełkowały jeszcze przed naszą erą. Mamutowce mogą osiągnąć wysokość 90 m, co odpowiada wymiarowi trzydziestopiętrowego wieżowca. Do objęcia najgrubszych pni potrzeba 30–40 ludzi.
Obszar Kalifornii zawsze nawiedzały pożary. Dlatego mamutowce wytworzyły izolującą korę, która może mieć nawet metr grubości. Ale po 2015 r. pożary w Kalifornii niezmiernie się spotęgowały. W wielu przypadkach kora mamutowców nie powstrzymuje już ognia. Drzewa płoną niczym ogromne świece i przekształcają się w kolumny węgla drzewnego. Podczas pożarów w 2021 r. służba parku chroniła najcenniejsze okazy mamutowców, owijając wokół ich części odziomkowej płaty folii izolacyjnej. Wśród zabezpieczonych w ten sposób drzew był okaz zwany Generałem Shermanem – mamutowiec o wysokości 83,8 m i miąższości pnia 1487 m3. Wiek tego drzewa jest szacowany nawet na 2,7 tys. lat.
Źródło: www.bbc.com
Sekwoja nazwana imieniem gen. Shermana zabezpieczona folią termiczną przed pożarem
Fot. (2): adobe.stock
Łotwa
Szef lasów państwowych podjął nowe wyzwania
Roberts Strīpnieks, prezes zarządu niegiełdowej spółki akcyjnej Łotewskie Lasy Państwowe (LVM), zdecydował się odejść z tego stanowiska i podjąć nowe wyzwania zawodowe w sektorze prywatnym. Prezesował on LVM od momentu ich ukonstytuowania w formie spółki w październiku 1999 roku. Pod kierownictwem Strīpnieksa obroty LVM wzrosły kilkunastokrotnie: z 24 mln euro w 2000 r. do 349 mln euro w 2020 roku. W ciągu dwudziestu LVM wpłaciły do budżetu państwa 1,35 mld euro podatków i dywidend.
– Po dwudziestu latach pracy w LVM zacząłem się zastanawiać nad nowymi możliwościami kariery zawodowej w sektorze prywatnym. Teraz otrzymałem ofertę pracy na stanowisku kierowniczym w dużej prywatnej firmie o szerokim zakresie działalności i dużym potencjale rozwojowym. To była dla mnie bardzo trudna decyzja, bo większość mojego życia zawodowego związana jest z LVM. Jednak jest to też odpowiedni czas na zmianę, ponieważ osiągnęliśmy już wiele i położyliśmy solidny fundament pod nową fazę wzrostu. Obok rozwoju LVM i całej branży priorytetami moimi i mojego zespołu było zawsze zrównoważone zagospodarowanie lasów i środowiska na Łotwie oraz włączenie społeczeństwa w poznawanie lasów, chronienie i podnoszenie ich walorów przyrodniczych – mówi Roberts Strīpnieks.
– W imieniu Ministerstwa Rolnictwa pragnę wyrazić wdzięczność Panu Strīpnieksowi, którego wiedza, wytrwałość i doświadczenie uczyniły Łotewskie Lasy Państwowe jedną z najlepszych firm w kraju. Pod kierownictwem Robertsa Strīpnieksa LVM osiągnęły optymalną stabilność – chwali odchodzącego prezesa Kaspars Gerhards, łotewski minister rolnictwa. Nowy prezes zarządu LVM zostanie wyłoniony w drodze konkursu rozpisanego przez radę nadzorczą spółki. – Nie będzie łatwo znaleźć odpowiedniego następcę pana Strīpnieksa, dlatego dokonamy tego z wyjątkową rozwagą, w warunkach dużej konkurencji – zaznacza Edmunds Beļskis, przewodniczący rady nadzorczej LVM.
Roberts Strīpnieks jest absolwentem Łotewskiej Akademii Rolniczej, na której uzyskał tytuł magistra inżyniera leśnictwa. Przed przejściem do LVM Strīpnieks był doradcą ministra rolnictwa. Wcześniej sprawował funkcję kierownika Wydziału Rozwoju, Wsparcia i Informacji Państwowej Służby Leśnej.
LVM zarządzają blisko połową powierzchni leśnej Łotwy, mając w swojej pieczy 1,39 mln ha lasów. Niesezonowo praktycznie nie zatrudniają żadnych pracowników na stanowiskach robotniczych. Pozyskują rocznie ok. 7,5 mln m3 drewna przy przyroście rocznym sięgającym 12 mln m3. W ostatniej edycji rankingu najwyżej wycenianych firm na Łotwie (lista Top101.lv), opracowywanego przez firmę inwestycyjną Prudentia i giełdę NASDAQ Ryga, LVM znalazły się na drugim miejscu, osiągając łączną wartość 1,46 mld euro.
Źródło: www.lvm.lv
Czechy
Odwołanie dyrektora lasów państwowych
Wicepremier i minister rolnictwa nowo powstałego rządu Czech, Marian Jurečka, odwołał 22 grudnia 2021 r. Josefa Vojáčka ze stanowiska dyrektora generalnego Lasów Republiki Czeskiej (LČR), które zarządzają czeskimi lasami państwowymi. Jako główną przyczynę zdymisjonowania dyrektora generalnego Ministerstwo Rolnictwa podało błędy w zarządzaniu i polityce kadrowej oraz nieefektywną reorganizację LČR. Po odwołaniu Vojáčka, który szefował czeskim lasom państwowym od września 2018 r., pozostałe cztery osoby zajmujące najwyższe stanowiska kierownicze w LČR zrezyg-nowały ze swoich funkcji.
Na stanowisko p.o. dyrektora generalnego LČR został wyznaczony Jiří Groda (na zdjęciu), dotychczasowy nadleśniczy nadleśnictwa Vítkov na Opavsku. Groda, który pracuje w LČR od przeszło 25 lat, ma kierować lasami państwowymi do czasu powołania nowego dyrektora generalnego, wyłonionego w drodze konkursu. P.o. dyrektor generalny LČR ma 47 lat. Z leśnictwem jest związany od dziecka. Studiował inżynierię leśną na Uniwersytecie Mendla w Brnie. Pracę w LČR rozpoczął od stanowiska leśniczego. Jiří Groda prowadzi również działalność dydaktyczną jako wykładowca pedagogiki leśnej i łowiectwa.
Zmiana na szczycie czeskich lasów państwowych nastąpiła już w kilka dni po powołaniu nowego rządu Czech, który uformował się po ostatnich wyborach parlamentarnych w tym kraju, przeprowadzonych 8–9 października 2021 roku. Powoływanie dyrektora generalnego lasów państwowych leży w gestii ministra odpowiedzialnego za rolnictwo.
LČR sprawują zarząd nad blisko 1,2 mln ha lasów, czyli nad jedną szóstą powierzchni Czech i mniej więcej połową wszystkich czeskich lasów. Mają w swojej pieczy także prawie 39 tys. km wód płynących, czyli mniej więcej 1/3 długości takich wód w Czechach.
Fot.: www.silvarium.cz
Źródło: www.silvarium.cz
Opr. A.S.