
Europa – Spotęgowanie pożarów lasów Gambia – Całkowity zakaz eksportu drewna Francja – Zbiór płodów runa leśnego w lasach publicznych Austria – Leśne 2022 piwem wiązówkowo-wierzbowym
Europa
Spotęgowanie pożarów lasów
Pożary lasów w Europie w okresie od stycznia do lipca 2022 r. dotknęły większy obszar niż w całym 2021 roku. Poinformował o tym satelitarny Europejski System Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS). Do 16 lipca 2022 r. pożary strawiły zgodnie z danymi EFFIS blisko 517,9 tys. ha lasów, a przez cały rok 2021 – 470,4 tys. ha (najwięcej we Włoszech i Grecji). W 2022 r. pożary szalały we Francji, Hiszpanii, Portugalii i Grecji, ale trapiły też Wielką Brytanię, gdzie po raz pierwszy w historii pomiarów odnotowano temperatury powyżej 40°C.
Według EFFIS, do końca br. pożary mogą strawić w Europie więcej lasów niż w roku 2017, który dotychczas był najgorszym pod tym względem rokiem (prawie milion hektarów spalonych lasów). – Sytuacja jest znacznie gorsza niż oczekiwaliśmy, aczkolwiek w naszych długoterminowych prognozach przewidywaliśmy anomalie temperaturowe – powiedział 21 lipca br. Jesús San Miguel, koordynator EFFIS. – Spodziewamy się, że będzie jeszcze gorzej. Nie jesteśmy jeszcze w połowie sezonu pożarów lasów – dodał. We Francji do lipca br. spłonęło prawie 40 tys. ha lasów, podczas gdy w całym 2021 r. pastwą ognia padło 30 tys. ha.
Źródło: www.lesmedium.sk
Fot.: www.adobe.stock.com
Gambia
Całkowity zakaz eksportu drewna
Gambijskie władze wprowadziły na przełomie czerwca i lipca 2022 r. całkowity zakaz eksportu drewna i cofnęły wszystkie stosowne licencje eksportowe. Zakaz ma na celu zwalczanie nielegalnego pozyskiwania drewna, a w szczególności drewna gatunku Pterocarpus erinaceus, na świecie znanego na ogół pod nazwą: zachodnioafrykańskie drzewo różane. Drzewo to znajduje się od 2017 r. na liście gatunków zagrożonych. W czerwcu 2022 r. organ wykonawczy „Konwencji o międzynarodowym handlu zagrożonymi gatunkami dzikiej fauny i flory” wezwał siedem krajów, w tym Gambię, do zawieszenia handlu drewnem tego gatunku.
W 2020 r. dochodzenie stacji BBC ujawniło, że z Gambii były wywożone ogromne ilości drewna zachodnioafrykańskiego drzewa różanego, przemycanego tam z Senegalu. Surowiec trafiał w większości do Chin, gdzie jest używany do produkcji mebli. W latach 2017–20 Chiny sprowadziły z Gambii ponad 300 tys. m3 drewna o wartości przeszło 100 mln dolarów.
Gambia była jednym z pięciu największych światowych eksporterów drewna gatunku Pterocarpus erinaceus, mimo że już prawie dziesięć lat temu przyznała, że jest zagrożony wyginięciem na jej własnym terytorium.
Źródło: www.bbc.com
Fot.: www.bbc.com
Francja
Zbiór płodów runa leśnego w lasach publicznych
We francuskich lasach publicznych – państwowych i samorządowych – jest zasadniczo dopuszczalne zbieranie płodów runa leśnego na potrzeby własne w umiarkowanych ilościach. W przypadku lasów stanowiących własność samorządów zasady zbioru mogą być dodatkowo regulowane aktami normatywnymi,
np. przepisami dotyczącymi używania grzebieni jagodowych, wydanymi przez lokalne organy administracji samorządowej. Generalnie jedna osoba może pozyskać w lasach publicznych do pięciu litrów jagód lub innych płodów runa leśnego dziennie.
We Francji metropolitalnej lasy zarówno państwowe (1,7 mln ha), jak i samorządowe (2,9 mln ha) znajdują się w pieczy jednego gospodarstwa leśnego – Krajowego Urzędu ds. Lasów (ONF). Opieka nad lasami samorządowymi, na którą ONF otrzymuje specjalne dotacje, odbywa się na podstawie karty lasów samorządowych – umowy zawieranej z francuską Krajową Federacją Gmin Leśnych (FNCOFOR). We francuskich lasach prywatnych zbiór płodów wymaga uzyskania uprzedniej zgody ich właściciela. Stanowi o tym jednoznacznie francuski kodeks cywilny.
Źródło: www.onf.fr
Fot.: www.adobe.stock.pl
Austria
Leśne 2022 piwem wiązówkowo-wierzbowym
Austriackie Lasy Związkowe (ÖBf), zarządzające lasami państwowymi Republiki Austrii, od 12 lat warzą we współpracy z mistrzem piwowarskim Axelem Kiesbye (na zdjęciu podczas zbiorów surowca) koneserskie piwo Leśne (Waldbier). Zasadniczo każdy rocznik trunku bywa wzbogacany o inny dodatek pochodzący z lasów ÖBf. W 2022 r. są nim kwiaty wiązówki błotnej i młode pędy wierzby białej. Zostały one pozyskane w lasach łęgowych doliny Wachau w leśnictwie Leiben. Leśnicy i Axel Kiesbye ze współpracownikami zebrali ręcznie 15 kg kremowych kwiatów wiązówki, wydzielających słodki zapach
migdałowo-miodowy, i 50 kg pędów wierzby, których cierpki, gorzki aromat uszlachetnia – podobnie jak nuta wermutu – napoje i potrawy.
ÖBf zaczęły produkować limitowane partie piwa Leśnego w 2011 r. – Międzynarodowym Roku Lasów. Podstawowym dodatkiem do warzenia pierwszych roczników tego piwa były młode pędy, szyszki, nasiona lub żywica drzew iglastych – jodły (2011), limby (2012), modrzewia (2013), sosny czarnej (2014) i świerka (2015). W 2016 r. dodatkiem były gałązki, igły i szyszkojagody alpejskiej odmiany jałowca, w 2017 r. – kwiaty czeremchy zwyczajnej, w 2018 r. – kwiaty, liście i pędy dzikiej gruszy, a w 2019 r. – owoce jarzębu brekinii. Z kolei w 2020 r. Leśne było piwem barrigue, czyli takim, które dojrzewało w dębowej beczce. W 2021 r. zapoczątkowany został nowy cykl roczników piwa Leśnego, który skupia się nie tyle na samych dodatkach, ile na zbiorowiskach leśnych, z których są one pozyskiwane.
Sprzedaż Leśnego rusza od października. Dostępne jest w butelkach o pojemności 0,75 i 0,33 l w wybranych placówkach handlu specjalistycznego.
Źródło: www.bundesforste.at
Fot.: ÖBf-Archiv/Roast Media
Opr. A.S.