Z zagranicy 17/2022

Czechy – Właściciele lasów i ekolodzy deklarują współpracę Litwa – Zmiany zasad sprzedaży państwowego drewna  

Czechy

Właściciele lasów i ekolodzy deklarują współpracę

Czescy niepaństwowi właściciele lasów i ekolodzy podpisali 8 czerwca 2022 r. w Pradze deklarację współpracy. Pomyślna adaptacja lasów do zmiany klimatu, ochrona przyrody i regeneracja zniszczonych przez kornika drzewostanów w sposób zapewniający im zróżnicowany skład gatunkowy, zadbanie o sensowne brzmienie nowelizacji ustawy o lasach i prawa łowieckiego – to główne wspólne cele Stowarzyszenia Właścicieli Lasów Samorządowych, Prywatnych i Kościelnych w Republice Czeskiej (SVOL) oraz Czeskiego Związku Obrońców Przyrody (ČSOP).

– Właściciele lasów czują, że aspekt ochrony przyrody w gospodarce leśnej jest dla nich bardzo ważny, a współpraca z takimi organizacjami jak ČSOP daje możliwość wzajemnego informowania się, wymiany doświadczeń i poszukiwania nowych dróg do osiągnięcia wspólnego celu. ČSOP to stowarzyszenie ludzi pracowitych, którzy dążą do realizacji konkretnych celów, a nie tylko mówią o ochronie przyrody. Dlatego ČSOP jest dla właścicieli lasów naturalnym partnerem – wyjaśnia Jiří Svoboda (na zdjęciu w środku), przewodniczący SVOL, i dodaje, że wzajemna współpraca między właścicielami lasów i organizacjami ochrony przyrody jest niezbędnym warunkiem powodzenia większości projektów ochrony przyrody. – Dążenie do tego, by definiować się jedynie w opozycji do właścicieli, na dłuższą metę nie przynosi sukcesów i spowalnia cały proces. Cieszymy się, że mamy partnera, który konstruktywnie podchodzi do rozwiązywania problemów i pod wieloma względami ma podobne poglądy na niezbędną nowelizację ustawy o łowiectwie czy ustawy o lasach. Widzimy duże możliwości wzajemnego wsparcia i egzekwowania niezbędnych zmian legislacyjnych – dopowiada Jiří Svoboda.

SVOL i ČSOP zintensyfikowały współpracę trzy lata temu w ramach działań na rzecz nowelizacji prawa łowieckiego.

– Przy tej okazji stwierdziliśmy, że nasze poglądy na temat zagospodarowania krajobrazu są w wielu punktach zbieżne – przypomina Libor Ambrozek(na zdjęciu z prawej strony), prezes ČSOP, i zaznacza, że to właśnie od właścicieli najbardziej zależy to, jakie są i w przyszłości będą otaczająca nas przyroda i krajobraz. – Obie organizacje uważają, że nie tylko prawo łowieckie, lecz również ustawa o lasach już dawno stały się przestarzałe, a ich brzmienie nie odpowiada – a pod pewnymi względami wręcz przeczy – współczesnym wymaganiom w stosunku do zdrowych zróżnicowanych lasów, które pełnią nie tylko funkcje produkcyjne, lecz także pozaprodukcyjne – dodaje Libor Ambrozek.

Do członków SVOL należy łącznie 550 tys. ha lasów. Stanowi to 44,5% powierzchni wszystkich czeskich lasów niepaństwowych.

Źródło: www.silvarium.czhttp://www.silvarium.cz

Fot. www.silvarium.cz


Litwa

Zmiany zasad sprzedaży państwowego drewna

Litewski rząd wprowadził w połowie czerwca 2022 r. zmiany w zasadach sprzedaży drewna pozyskiwanego w litewskim Państwowym Gospodarstwie Leśnym (VMU), realizowanej za pośrednictwem aukcji odbywających się w państwowym Elektronicznym Systemie Sprzedaży Drewna (EMPS). Z propozycją zmian wystąpiło Ministerstwo Środowiska, które oceniło wpływ unijnych sankcji przeciwko Rosji i Białorusi na sektor drzewny, zastosowanych w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, przeanalizowało tendencje rynkowe i wysłuchało obaw litewskich przetwórców drewna o podaż surowca drzewnego na krajowym rynku.

Uznawszy, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że ceny na aukcjach nadmiernie wzrosną i surowiec będzie masowo wywożony z Litwy, litewski rząd ograniczył masę drewna okrągłego dostępną do nabycia w pierwszej rundzie aukcji półrocznych przez tych licytujących, którzy składają oferty zakupu o łącznym wolumenie przekraczającym 1 tys. m3. Maksymalna ilość surowca, jaką mogą oni kupić, jest teraz ustalana na podstawie historii ich zakupów i zdolności produkcyjnych nowo nabytych przez nich zakładów przerobu drewna. Podstawowy limit jest obliczany jako średnia ilość surowca drzewnego faktycznie przekazana jego nabywcy w ostatnich czterech półroczach kalendarzowych na podstawie umów półrocznych, powiększona o 10%. W dogrywkach limit ten nie obowiązuje. Zmiany mają mieć charakter tymczasowy.

Po całkowitym zaprzestaniu importu drewna z Rosji i Białorusi litewscy eksperci spodziewają się znacznego wzrostu zapotrzebowania na drewno lokalne we wszystkich krajach bałtyckich. Na Litwie jest wprowadzane na rynek ok. 7 mln m3 drewna rocznie. Mniej więcej połowa tej masy pochodzi z lasów państwowych, które sprzedają swój surowiec elektronicznie w ramach aukcji półrocznych (na podstawie ich wyników zawierane są umowy półroczne i wieloletnie) i aukcji bieżących (umowy krótkoterminowe). Zmiany dotyczące aukcji półrocznych obejmują sprzedaż o wolumenie ok. 1,1 mln m3, co stanowi nie więcej niż 20% drewna produkowanego rocznie na Litwie. VMU pozyskuje rocznie 3,6–3,7 mln m3 drewna. Wszystkie aukcje przeprowadzane są na zewnętrznej platformie internetowej Litewska Giełda Energetyczna, której administratorem jest spółka akcyjna Baltpool. Jej udziałowcami są duże firmy energetyczne, kontrolowane przez państwo litewskie.

Według litewskiej Państwowej Służby Leśnej (VMT) w 2021 r. litewski import drewna okrągłego, tarcicy, zrębków, peletu i innych produktów drzewnych wyniósł prawie 5 mln m3, przy czym 2/3 tej ilości stanowiło drewno sprowadzane z Białorusi, Rosji i Ukrainy. Import drewna z samej Białorusi przekroczył 2 mln m3, z czego ponad 0,9 mln m3 przypadło na zrębki (głównie na zrębki energetyczne).

Zapotrzebowanie litewskiego przemysłu drzewnego na surowiec szacuje się obecnie na 5 mln m3. Do 2024 r. może ono wzrosnąć do 6,5 mln m3. Z kolei na potrzeby energetyczne (głównie do ogrzewania) zużywa się dziś na Litwie ponad 6 mln m3 drewna, a po uruchomieniu z pełną mocą wileńskiej elektrowni kogeneracyjnej zużycie to zbliży się do 7 mln m3.  

Źródło: www.baltpool.eu; www.am.lrv.lt

Fot. www.am.lrv.lt

Opr. A.S.