
Słowacja – Postulują rejestr zawodowych myśliwych Szwecja – Pozyskanie drewna w 2021 roku Niemcy – Federacja przeznaczyła 900 mln euro na lasy Szwecja – Struktura indywidualnej własności leśnej Szwajcaria – Wzmożone zamieranie sosny Austria – Pozyskanie drewna w 2021 roku
Słowacja
Postulują rejestr zawodowych myśliwych
Samorządowcy ze Związku Miast i Gmin Słowacji (ZMOS) zgłosili 15 zasadniczych uwag do projektu nowego słowackiego prawa łowieckiego. Zawierają one m.in. postulat wprowadzenia rejestru myśliwych zawodowych, na podstawie którego gminy i miasta mogłyby zamawiać usługi łowieckie na gruntach nierolnych (obszar zurbanizowany). Chodzi m.in. o takie usługi, jak usuwanie chorych i padłych sztuk zwierzyny, jej odstraszanie oraz ewentualnie odławianie i pozyskiwanie.
Przygotowanie przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Słowacji projektu nowego prawa łowieckiego, odpowiadającego wymaganiom współczesności, to jeden z punktów deklaracji programowej rządu Słowacji na lata 2021–24. Projekt trafił już do uzgodnień międzyresortowych.
Źródło: www.lesmedium.sk
Fot.: adobe.stock
Szwecja
Pozyskanie drewna w 2021 roku
Zgodnie ze wstępnymi szacunkami Agencji Leśnej, organu nadzorującego wykonywanie szwedzkiej ustawy o lasach, pozyskanie drewna w Szwecji osiągnęło w 2021 r. poziom 96,6 mln m3 brutto (miąższość w korze całych strzał). To oznacza wzrost o 3,8% w stosunku do 2020 r. i zarazem rekordowy rozmiar szwedzkiego użytkowania lasu, jeśli nie brać pod uwagę roku 2005, w którym pozyskanie sięgnęło 122 mln m3 w związku gigantyczną klęską huraganu (szkody w zasobach drzewnych rzędu 70 mln m3). Przyrost roczny szwedzkich zasobów drzewnych sięga 120 mln m3. Według kalkulacji Agencji Leśnej i Szwedzkiego Uniwersytetu Nauk Rolniczych (SLU) maksymalny roczny poziom zrównoważonego użytkowania lasów w Szwecji wynosi 95–100 mln m3.
W wymiarze netto (miąższość drewna okrągłego bez kory) pozyskanie drewna sięgnęło 77 mln m3. Podstawowa struktura sortymentowa kształtowała się następująco: drewno tartaczne iglaste – ok. 50%; papierówka iglasta i liściasta – 41%; drewno energetyczne – 7%. Cięcia użytkowania rębnego dostarczyły przeszło 65% pozyskanej masy, a trzebieże – 24%. Największy udział w pozyskaniu miały świerk (ponad 50%) i sosna (ok. 1/3).
W przypadku cięć użytkowania rębnego obejmujących powierzchnię większą niż 0,5 ha przeciętna powierzchnia zrębu wynosiła 3,2 ha (dane te dotyczą roku 2020). Na północy Szwecji zręby były średnio dwa razy większe niż na południu. W lasach należących do właścicieli indywidualnych średnia powierzchnia zrębu była o blisko 40% mniejsza niż w lasach pozostałych właścicieli.
Źródło: www.skogsstyrelsen.se
Fot.: Urszula Zubert-Bereza
Niemcy
Federacja przeznaczyła 900 mln euro na lasy
Cem Özdemir, minister wyżywienia i rolnictwa w niemieckim rządzie federalnym, odpowiedzialny za gospodarkę leśną, poinformował na konferencji prasowej 16 maja 2022 r., że w ramach Funduszu Energetyczno-Klimatycznego na lata 2022–23 i preliminarza budżetowego na okres do 2026 r. federacja przeznaczyła łącznie 900 mln euro na wspieranie właścicieli lasów w odnawianiu i kształtowaniu lasu w sposób zapewniający mu niezbędną rezyliencję klimatyczną. Minister zapowiedział też nowelizację federalnej ustawy o lasach, dostosowującą ją do nowych, trudniejszych warunków gospodarowania. Jednocześnie nowe przepisy mają ustanowić ogólnoniemiecki standard gospodarki leśnej i stworzyć podstawę do wprowadzenia dodatkowych świadczeń na rzecz właścicieli lasów. Pierwsze moduły federalnego programu mają zostać uruchomione w 2022 roku. Na początek wystartuje pakiet subwencyjny o wartości 200 mln euro.
Znowelizowana zostanie również ustawa o odszkodowaniach za szkody w lasach. Klęski wywołane kryzysem klimatycznym wyraźnie pokazały bowiem, że przepisy, które weszły w życie w 1969 r., nie pozwalają już na skuteczne stawianie czoła współczesnym wyzwaniom.
Źródło: www.forstpraxis.de
Szwecja
Struktura indywidualnej własności leśnej
Statystyka struktury własności lasów w latach 1999–2021, przedstawiona przez Agencję Leśną (instytucję nadzorującą gospodarkę leśną w Szwecji), wykazuje w kategorii właścicieli indywidualnych powierzchniowy wzrost udziału gospodarstw leśnych o powierzchni powyżej 100 ha. W przypadku gospodarstw o powierzchni lasów produktywnych powyżej 1 tys. ha był to wzrost aż przeszło dwukrotny. W 1999 r. średnia powierzchnia gospodarstw leśnych, na terenie skandynawskiego państwa, w grupie osób fizycznych, które stanowią 99% szwedzkich indywidualnych właścicieli lasów, kształtowała się na poziomie 30 ha, a w 2021 r. sięgała 34 ha. Z kolei mediana powierzchni takich gospodarstw zmniejszyła się z 13 ha w 1999 r. do 12 ha w 2021 roku. W przypadku gospodarstw należących do kobiet średnia i mediana powierzchni wynosiły w 2021 r. odpowiednio 25 i 9 ha, a w przypadku gospodarstw należących do mężczyzn – odpowiednio 40 i 14 ha. W 2021 r. własność kobiet stanowiło 1,6 mln ha lasów, własność mężczyzn – 6,3 mln ha, a współwłasność obydwu płci – 3,1 mln ha lasów.
W 2021 r. było w Szwecji przeszło 232 tys. gospodarstw leśnych należących do właścicieli indywidualnych. Udział gospodarstw będących w posiadaniu właścicieli niemieszkających w sąsiedztwie swoich lasów w całkowitej liczbie gospodarstw posiadanych przez właścicieli indywidualnych wzrósł w latach 1999–2021 z 22% do 26%.
Źródło: www.skogsstyrelsen.se
Fot.: Urszula Zubert-Bereza
Szwajcaria
Wzmożone zamieranie sosny
Począwszy od lat 90. XX w. obserwuje się w Szwajcarii wzmożone zamieranie sosny. Jego przyczyna była dotąd nie do końca jasna, ponieważ zasadniczo nie stwierdzono w tym kraju wyraźnej tendencji do spadku ilości opadów w okresie letnim. Długoletnie badania, prowadzone na czterech powierzchniach doświadczalnych w kantonie Valais przez szwajcarski Federalny Instytut Badań nad Lasem, Śniegiem i Krajobrazem (WSL), potwierdziły jednak, że zamieranie sosny jest powodowane łańcuchem czynników związanych ze zmianą klimatu. Wzrost temperatury i czasu nasłonecznienia prowadzi do obniżenia minimalnych stopni wilgotności gleby latem i jesienią i w efekcie do wystąpienia stresu suszy. Do tego dochodzą takie czynniki, jak zwiększona aktywność szkodników i nasilona szkodliwość wiosennych przymrozków.
Szwajcarscy naukowcy przewidują, że w przyszłości masowe zamieranie może dotknąć drzewostany sosnowe w dużej części Europy. Dlatego w lasach gospodarczych trzeba nastawić się na długofalowe zmiany ich struktury i składu gatunkowego. Nie pozostanie to bez wpływu na dostępność drewna sosnowego na rynku.
Źródło: www.forstpraxis.de
Fot. www.forstpraxis.de/A. Rigling, WSL
Austria
Pozyskanie drewna w 2021 roku
W austriackich lasach pozyskano w ub. r. 18,42 mln m3 drewna. To oznacza wzrost o 9,71% w stosunku do roku 2020. Udział użytków przygodnychw całości ubiegłorocznego pozyskania wyniósł 32,81%. Miąższość pozyskanych użytków przygodnych (6,04 mln m3) zmalała w 2021 r. o 1/3 i była mniejsza o 30% od średniej pięcioletniej (8,62 mln m3) i o 10% od średniej dziesięcioletniej (6,72 mln m3). Struktura pozyskania wg głównych grup sortymentów kształtowała się następująco: drewno tartaczne 56,6%, drewno energetyczne (drewno opałowe i zrębki leśne) 26,6%, drewno stosowe przemysłowe 16,8%. Drewno iglaste stanowiło 85% całkowitego pozyskania.
Wzrost austriackiego pozyskania w 2021 r. był wynikiem intensyfikacji użytkowania lasu w małych gospodarstwach leśnych (powierzchnia leśna poniżej 200 ha) i w Austriackich Lasach Związkowych (ÖBf), które zarządzają lasami państwowymi Republiki Austrii. W małych gospodarstwach leśnych pozyskano10,85 mln m3 (+17% w stosunku do 2020 r.), w ÖBf – 1,84 mln m3 (+4,5%). Natomiast w przypadku większych gospodarstw (powierzchnia leśna ≥200 ha) innych niż ÖBf pozyskanie nieznacznie się zmniejszyło (-0,8%) i wyniosło 5,74 mln m3.
Za świerkowe drewno tartaczne klasy B tartaki płaciły w 2021 r. średnio 100,48 euro/m3. To o 38% więcej niż w 2020 roku. C
Źródło: www.forstpraxis.de
Opr. A.S.