Z zagranicy 11/2022

Słowacja – Odsetek lasów wyłączonych z użytkowania Ukraina – 600 tys. ha lasów objętych walkami Niemcy – Leśne płatności ekosystemowe coraz bliżej  

Słowacja

Odsetek lasów wyłączonychz użytkowania

Zgodnie z informacją słowackiego Krajowego Centrum Leśnego, lasy wyłączone z gospodarki leśnej stanowią przeszło 10% wszystkich lasów na Słowacji. Powierzchnia lasów w tym kraju wynosi ok. 1,95 mln ha. Z tego ustawowo wyłączonych z użytkowania jest już 72 621 ha, czyli 3,7% całkowitej powierzchni słowackich lasów. Do tego dochodzi 124 542 halasów (6,4% powierzchni całkowitej), które zostały pozostawione do spontanicznego rozwoju na co najmniej 10 lat w ramach specjalnych programów leśnych. W sumie daje to 10,1% całości słowackich lasów. Jeśli dodatkowo uwzględnić prawie 300 tys. ha lasów powstałych z samosiewów na gruntach nieleśnych, to odsetek lasów wyłączonych z użytkowania sięgnie na Słowacji 23% wszystkich lasów, co odpowiada aż 9,9% całego obszaru tego kraju.
Źródło: www.lesmedium.sk

Fot.: adobe.stock


Ukraina

600 tys. ha lasów objętych walkami

W pierwszej połowie kwietnia 2022 r. działaniami wojennymi na Ukrainie objętych było blisko 600 tys. ha lasów (ok. 6% wszystkich ukraińskich lasów). W strefie frontowej znajdowało się sześć regionalnych i 136 rejonowych jednostek administracji leśnej oraz 17 państwowych gospodarstw leśnych. Według Państwowej Agencji Zasobów Leśnych Ukrainy, która ma w swojej pieczy 73% ukraińskich lasów, wycofujący się rosyjscy okupanci zniszczyli na tamtejszych terenach dosłownie wszystko, co tylko stało im na drodze.

W strefie aktywnych działań wojennych lub w granicach obszaru okupowanego znajdowały się niemal wszystkie lasy w obwodzie sumskim. Sytuacja jest tam nadal bardzo trudna. Organizacja logistyki pozostaje skomplikowana. Zniszczone są dwa mosty na rzekach Sejm i Worskla. Jeden z nich łączył południową część obwodu z północną, w której znajduje się wiele państwowych gospodarstw leśnych (Szostka, Konotop, Swesa i in.). Drugi zapewniał połączenie z rejonem Charkowa.

– Największe straty poniosło trościanieckie gospodarstwo leśne położone w pobliżu miasta Trościaniec. Zniszczone są wszystkie budowlane składniki infrastruktury leśnej. Straty szacuje się na dziesiątki milionów hrywien. Kompletnie zniszczone zostały: kancelaria gospodarstwa, budynek taboru transportowego i cały majątek. Doszczętnie spłonęły: zakład obróbki drewna i magazyn wyrobów gotowych – informował Jurij Bołochowiec, szef Państwowej Agencji Zasobów Leśnych. Tereny gospodarstwa trościanieckiego zostały rozminowane, ale poruszanie się po jego lasach pozostaje niebezpieczne.

W drugiej połowie kwietnia trwało jeszcze rozminowywanie dróg i budynków w obwodzie żytomierskim. Na terenie jednej z jednostek narodyckiego specjalnego gospodarstwa leśnego znaleziono ponad 130 min przeciwczołgowych, rozmieszczonych praktycznie na całym dziedzińcu, w budynkach gospodarczych i w okolicy obiektu. Pułapki minowe znajdowały się również w pobliżu sprzętu.

– Teraz szukamy nowych rozwiązań pozwalających na prowadzenie gospodarki leśnej tak, abyśmy mogli wypełniać priorytetowe zdania z zakresu ochrony i odnawiania lasu. Pracy jest dużo, ale najważniejszą sprawą jest zwycięstwo. Pracujemy nad tym, aby przywrócić wszystko jak najszybciej – zapewniał Jurij Bołochowiec.

Źródło: www.forest.gov.ua

Zniszczony las w okolicach ukraińskiego Czernichowa​

Fot.: Fot. www.forest.gov.ua (3)


Niemcy

Leśne płatności ekosystemowe coraz bliżej

Przedstawiciele władz federalnych podczas konferencji ministrów rolnictwa, urzędujących w niemieckich rządach krajowych i federalnym, która odbyła się na przełomie marca i kwietnia 2022 r., obiecali wprowadzenie w niedługim czasie w Niemczech wynagradzania właścicieli lasów za wypełnianie przez nie świadczeń klimatycznych i ekosystemowych. Stosowny wniosek złożył kraj związkowy Turyngia.

– Inne landy poparły nasz wniosek, a rząd federalny obiecał przystąpić do uruchamiania programu honorowania świadczeń ekosystemowych, obejmującego wszystkie rodzaje własności leśnej, jeszcze w 2022 roku. To wielki sukces, ponieważ przebudowa drzewostanów w kierunku lasów stabilnych klimatycznie jest pilna ze względu na duże szkody w lasach i postępujący kryzys klimatyczny. Właściciele lasów muszą być finansowo wspierani w tej pracy – mówi Susanna Karawanskij, minister rolnictwa Turyngii.

Podstawę do honorowania świadczeń w zakresie ochrony klimatu wypełnianych przez las może stanowić program doraźnej ochrony klimatu 2022, przyjęty w czerwcu 2021 roku. Proponowany model zakłada zachęcenie właścicieli lasów do stymulowania sekwestracji węgla w lesie i w produktach drzewnych o dużej żywotności. W projekcie budżetu federalnego na 2022 r. przewidziano na ten cel 200 mln euro z funduszu energetyczno-klimatycznego.

  • Dobrze, że las znalazł się teraz w tak zdecydowany sposób w centrum polityki. Pilnie potrzebujemy przyspieszenia tempa przebudowy lasów. Zmiana klimatu nie będzie na nas i na las czekała. W całym kraju przebudowy wymaga prawie 3 mln ha drzewostanów. Właściciele lasów nie są w stanie dokonać jej sami. Pilnie potrzebne jest wsparcie ze strony społeczeństwa. Kluczem jest honorowanie świadczeń ekosystemowych. Pierwszym krokiem powinno być wynagradzanie świadczeń z zakresu ochrony klimatu, ponieważ las jest naszym najważniejszym obrońcą klimatycznym podkreśla Irene Seling, sekretarz Związku Niemieckich Stowarzyszeń Właścicieli Lasów (AGDW). C

Źródło: www.forstpraxis.de

Fot.: adobe.stock

Opr. A.S.