
Podczas konferencji klimatycznej COP26 (odbywała się od 1 do 13 listopada w Glasgow w Wielkiej Brytanii) Światowe Forum Ekonomiczne i PwC opublikowały obliczenia sugerujące, że ustanowienie międzynarodowej ceny za emisje CO2 może zmniejszyć globalną emisję gazów cieplarnianych o 12%.
Raport opiera się na schemacie zaproponowanym na początku tego roku przez MFW, w ramach którego firmy o wysokiej emisji gazów cieplarnianych w krajach o wysokich dochodach obejmowałaby cena w wysokości 75 dolarów za każdą tonę wyemitowanego CO2. Cena spadłaby do 50 dolarów za tonę w krajach o średnich dochodach i do 25 dolarów za tonę w krajach o niskich dochodach.
Obecnie ceny emisji różnią się znacznie w największych gospodarkach świata. Niektóre z najbardziej rygorystycznych polityk dotyczących emisji CO2 obejmują podatki węglowe, które wdrożyły kraje europejskie.
W dniach 31 października – 13 listopada 2021 r. w Glasgow odbyła się 26 sesja Konferencji Stron konwencji klimatycznej wraz z 16 sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto oraz 3 sesją Konferencji Stron Porozumienia paryskiego. W wydarzeniu udział wzięła delegacja Polski pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego, który uczestniczył w Szczycie Liderów, oraz Anny Moskwy, Minister Klimatu i Środowiska.
Głównymi celami szczytu było przyjęcie przez strony brakujących przepisów wykonawczych do Porozumienia paryskiego oraz – zgodnie z zapowiedziami brytyjskiej Prezydencji – podjęcie zobowiązań utrzymujących możliwość ograniczenia wzrostu temperatury do 1,5°C powyżej średniej temperatury z okresu sprzed uprzemysłowienia. W tym świetle należy wynik COP26 uznać za sukces – uzgodniono przepisy dotyczące transparencji, mechanizmów współpracy międzynarodowej i wspólnych ram czasowych. Przyjęta deklaracja końcowa wskazuje zaś na konieczność podejmowania działań służących ograniczeniu globalnych emisji do 2030 r. o 45% w porównaniu do roku 2010 oraz zbliżenie się do neutralności klimatycznej w połowie XXI wieku. Instrumentami realizacji tych działań będzie m.in. szybkie budowanie czystych mocy wytwórczych w energetyce, przyspieszenie odchodzenia od stosowania w tym celu węgla bez wychwytu CO2, przyspieszone wycofywanie nieefektywnych subsydiów dla paliw kopalnych, ograniczanie emisji pozostałych gazów cieplarnianych, a także lepsze uwzględnianie wyników badań naukowych w procesie stanowienia polityki. Podkreślono, że transformacja ku neutralności klimatycznej musi mieć charakter sprawiedliwy, a istotną rolę będzie miała ochrona przyrody i ekosystemów jako naturalnych pochłaniaczy dwutlenku węgla.
Polska przyłączyła się w trakcie COP26 do szeregu inicjatyw zaproponowanych przez prezydencję brytyjską. Zadeklarowała tym samym wolę stopniowego odejścia od korzystania z węgla przy wytwarzaniu energii w sposób sprawiedliwy społecznie oraz w zgodzie z przyjętymi dokumentami strategicznymi i uzgodnieniami społecznymi, a także chęć wspierania działań w zakresie czystej mobilności, ochrony lasów i gleb oraz sprawiedliwej transformacji.
Red.