AUTOporadnik – Wakacyjny dekalog

21 sierpnia 2023 07:06 2023 Wersja do druku

Po dłuższej przerwie wraca stała rubryka „Auto do lasu”. Na pokładzie witamy jej Autora, którym jest dziennikarz motoryzacyjny i producent telewizyjny. Jak sam o sobie mówi – kierowca, motocyklista i fan motorsportu, od dziecka zafascynowany wszystkim, co ma silnik i koła – Kacper Wyrwas. Rubryka będzie się ukazywała w każdym numerze „Lasu Polskiego”. Poza opisami nowych (i nieco starszych) aut, które mogą posłużyć leśnikom do pracy (i nie tylko) w rubryce znajdziecie „AUTOporadnik”, w którym będziemy prezentować m.in. zasady bezpiecznej jazdy terenówką, a także przeglądy gadżetów motoryzacyjnych. Mamy nadzieję, że zawarte tam rady będą dla Was przydatne. Pozostaje nam zaprosić Was do lektury rubryki oraz bloga Autora – kacperwaucie.pl. Wrażeniami, pytaniami i uwagami możecie podzielić się z Autorem mailowo: kontakt@kacperwaucie.com.


W urlopowym szaleństwie bardzo często zapominamy o najważniejszym: naszym bezpieczeństwie w podróży. W drodze na długo wyczekiwany wypoczynek często pojawiają się niepotrzebne nerwy, stres i problemy, a przecież droga na urlop… to też urlop. Przygotuj się do wyjazdu tak, żeby podróż była przyjemnością.

 

Artykuł ukazał się w numerze 15–16/2023 "Lasu Polskiego".


 


Zacznij od myjni – brzmi jak banał, ale czyste auto to bezpieczna i przede wszystkim przyjemna podróż. Czyste szyby nie będą tak szybko parowały podczas deszczu, a solidne odkurzenie dywaników sprawi, że wewnątrz będzie gromadzić się dużo mniej wilgoci. Przy okazji warto sprawdzić też działanie klimatyzacji, w razie potrzeby uzupełnić czynnik chłodzący i odgrzybić cały układ.

Sprawne auto to gwarancja spokoju. Sprawdzenie poziomu płynów eksploatacyjnych i stanu opon to przed wyjazdem absolutne minimum. Warto skorzystać z oferty serwisów, które oferują wakacyjne przeglądy za nieduże pieniądze. W ramach takiej usługi zazwyczaj kontrolowany jest stan układu hamulcowego, kierowniczego i zawieszenia, a więc tego, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo. Jeżeli planujesz wyjazd w dalszą drogę, warto wyeliminować zdiagnozowane usterki.

Niedawne zmiany w przepisach sprawiły, że dowód rejestracyjny i polisa ubezpieczeniowa mogą leżeć w szufladzie, ale na wakacje warto zabrać niezbędne dokumenty. Jeżeli wybierasz się za granicę, to absolutna konieczność! Polskie ubezpieczenie OC obowiązuje na terenie Unii Europejskiej, a w pozostałych krajach niezbędna będzie tzw. Zielona Karta. Warto zabrać też kilka egzemplarzy oświadczenia sprawcy w razie wypadku w języku angielskim, tak na wszelki… wypadek.

Wyposażenie na trasę

Trójkąt i gaśnica to dzisiaj obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu poruszającego się po polskich drogach. Apteczka jest u nas jedynie zalecana, ale w wielu krajach jej posiadanie, podobnie jak kamizelki odblaskowej, to wymóg. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie przepisy obowiązują w kraju, do którego wybierasz się na urlop.

Pakowanie samochodu to koszmar każdego kierowcy, ale jeżeli zrobisz to z głową, nie będzie problemu. Przede wszystkim najcięższe bagaże umieść jak najniżej. Taki układ ładunku nie wpłynie drastycznie na właściwości jezdne samochodu. Unikaj też pakowania małych torebek. Dlaczego? Wyobraź sobie, że łapiesz gumę i musisz te wszystkie drobiazgi wyładować żeby dostać się do koła zapasowego. Koniecznie sprawdź ciśnienie w kołach. Producenci często zalecają inne wartości dla zapakowanego samochodu z kompletem pasażerów.

Polacy jeżdżą szybko. Za szybko. Niestety nasza ułańska fantazja za granicą może skończyć się kłopotami. Policja w wielu krajach bywa dużo bardziej skrupulatna niż nasi funkcjonariusze. Zbyt mały odstęp od poprzedzającego pojazdu, nieprawidłowe manewry czy używanie telefonu podczas jazdy – to wszystko skutecznie może popsuć urlop i mocno odchudzić portfel.

Decydując się na podróż zagranicznymi autostradami, musisz pamiętać o wykupieniu winiety. W razie stwierdzenia jej braku policja w Austrii czy Czechach od razu wlepia wysoki mandat. Płatne mogą być również tunele w Alpach czy trasy prowadzące przez widokowe górskie przełęcze. Warto sprawdzić, czy w mieście, do którego wjeżdżasz, obowiązują tzw. strefy czystego transportu. To wciąż nowość, dlatego wielu polskich kierowców jest zaskoczonych, gdy dostają mandat. To zazwyczaj ścisłe centra europejskich miast, do których mogą wjechać jedynie samochody spełniające odpowiednie normy emisji spalin. Kierowca wybierający się np. do centrum Berlina musi nakleić na szybę odpowiednią naklejkę.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Przed wyjazdem, szczególnie zagranicznym, warto zainwestować w ubezpieczenie assistance. To uchroni przed nieplanowanymi wydatkami i niepotrzebnym stresem, szczególnie jeżeli podróżujesz z dziećmi. Polisa może pokryć koszty związane z holowaniem czy noclegiem. Warto też wrzucić do bagażnika linkę holowniczą i kable rozruchowe. Nawet jeśli tobie nic się nie przytrafi, może będziesz mógł pomóc komuś innemu.

Pilnuj pełnego baku paliwa. Lepiej dolewać do pełna niż tankować, gdy zapali się rezerwa. W przypadku korka na autostradzie możesz zostać uwięziony na wiele godzin w samochodzie, a wytyczone przez policję objazdy mogą prowadzić bocznymi drogami, gdzie nie znajdziesz stacji benzynowej. Pamiętaj, nawet jeżeli jedziesz rozsądnie, bezpiecznie i uważnie, nie jesteś na drodze sam. Zawsze z przeciwka może nadjechać ktoś, kto straci panowanie nad samochodem. Ważne, żebyś w takim momencie miał sprawny, bezpieczny samochód. Miej oczy dookoła głowy i pamiętaj: droga na urlop… to też urlop, a jazda powinna być przyjemnością.

Szerokiej drogi! 

Kacper Wyrwas