Drewniane Święta

4 stycznia 2023 05:36 2023 Wersja do druku

Święta Bożego Narodzenia nadchodzą wielkimi krokami. Na te szczególne dni czekają przede wszystkim najmłodsi, dlatego przedświąteczny czas oczekiwania warto wypełnić ciekawymi aktywnościami, np. organizując warsztaty okazjonalne dla dzieci i ich rodziców, podczas których uczestnicy własnoręcznie wykonają ozdoby choinkowe (i nie tylko). Wszechstronność zastosowań drewna daje nam ogromne możliwości w pracy. Musimy tylko nauczyć się z nich korzystać.

Artykuł ukazał się w numerze 24/2022 "Lasu Polskiego".


 


Kilka lat temu, kiedy pracowałam w Ośrodku Edukacji Leśnej Dziewicza Góra (Nadleśnictwo Łopuchówko, RDLP w Poznaniu), w pewien grudniowy weekend w ramach współpracy z Fundacją Mundo Humano zorganizowaliśmy warsztaty pn. „Leśne anioły”. Dwugodzinne warsztaty dla rodzin z dziećmi polegały na zbudowaniu z drewna, papieru i gipsu własnego anioła. To była zabawa dla małych i dużych! Warsztaty kończyły się z chwilą zabrania drewnianego anioła do domu.

Ozdoby z drewna

W kolejnych latach do figurek aniołów dołączyły jeszcze drewniane mikołaje, które tworzone były z brzozowych kołeczków malowanych farbami. Łatwość wykonywania świątecznych ozdób spowodowała, że z czasem na grudniowych zajęciach edukacyjnych zagościły drewniane bombki, które były zarówno świetnym podsumowaniem zajęć o drewnie, jak i kreatywną zabawą dla najmłodszych. Bombki powstawały na plasterku drewna, a ozdabiane były techniką decoupage. Przez wywiercony w plastrze otwór wystarczyło przeciągnąć jutowy sznurek i w ciągu paru chwil powstawała własnoręcznie wykonana leśna ozdoba. Pomysły na drewniane ozdoby wykorzystywane były zarówno na leśnych stoiskach, jak i podczas wizyt w szkołach.

Nietypowa choinka

Jeszcze przed pandemią, w 2019 r., jako biuro RDLP w Poznaniu organizowaliśmy zajęcia edukacyjne na oddziale onkologii dziecięcej. Podczas wizyt zawsze staraliśmy się opowiadać o tematach związanych z aktualnymi porami roku. Niestety z uwagi na obostrzenia sanitarne nie mogliśmy korzystać ze wszystkich dostępnych pomocy dydaktycznych. Stanęliśmy przed ciekawym wyzwaniem, realizując temat Bożego Narodzenia, którego nie wyobrażaliśmy sobie bez świątecznego drzewka. Na oddział, ze względów higienicznych, nie mógł być wniesiony świerk pachnący lasem, a nam zajęcia świąteczne bez drzewka wydawały się bezsensowne. W końcu po kilku dniach poszukiwań w internecie i długich rozmowach postanowiliśmy zrobić choinkę z drewna. Idealne do budowy choinki okazały się deski z dna łóżka, a za pień posłużył kij od miotły. Ramiona „świerka” były dodatkowo poprze- wiercane tak, aby łatwiej było zawieszać ozdoby świąteczne wykonane podczas zajęć. Ozdobami, które powiesiliśmy na drzewku, były bombki wykonane z drewna i papieru oraz zawieszki z masy solnej. Wspólne ubieranie choinki przyniosło ogrom niekończącej się radości, świąteczne drzewko, co najważniejsze, dało się bez problemu złożyć, więc jego przechowanie nie wymagało zbyt dużo miejsca.

Naturalne i niepowtarzalne!

Wykorzystywanie w czasie zajęć drewna bywa bardzo satysfakcjonujące. Bardzo często możemy stworzyć z niego proste ozdoby, które są niepowtarzalne, w pełni naturalne i, co najważniejsze, wykonane własnoręcznie. Starajmy się, aby w organizowanych przez nas zajęciach nie zabrakło czasu na drobne kreatywne aktywności.

Tekst i zdjęcie: Karolina Kapałka