Arborystyka – profesjonalna pielęgnacja drzew z Makita

16 grudnia 2021 10:08 2021 Wersja do druku

Wiele osób kojarzy arborystów wyłącznie jako ludzi, którzy wiosną lub jesienią pojawiają się na osiedlowych skwerkach, by tu i ówdzie przyciąć gałąź niepokojąco zwisającą nad miejscem parkingowym...

 


Prawda jest jednak nieco inna. Ci ludzie pracują w miejscach, w których nikt inny nie podjąłby się pracy – w parkach miejskich, na cmentarzach, przy liniach wysokiego napięcia, w otoczeniu dróg. Każda z tych działalności wymaga od arborysty odpowiedzialności nie tylko za własne zdrowie i życie, ale także za bezpieczeństwo przechodniów i mienie właścicieli. Dlatego w przypadku tych prac szczególnie ważny jest sprzęt – nic więc dziwnego, że ci ludzie zawsze stawiają na urządzenia uznawane za najlepsze na rynku.

Pracując w koronach drzew, a na dodatek w miejscach o szczególnym poziomie wrażliwości społecznej, warto wyposażyć się w sprzęt wydajny, poręczny i (co chyba najważniejsze) cichy. Pilarki elektryczne japońskiej firmy Makita, która w ich produkcji specjalizuje się od lat, znajdują wśród arborystów grono wiernych fanów. Po pierwsze są ciche, co pozwala na mniej inwazyjną i bardziej bezpieczną pracę, dotyczy to głównie ptactwa gnieżdżącego się w koronach drzew jak i ludzi zamieszkujących w pobliskich terenach. Po drugie nie produkują także spalin, co jest bardzo dobre nie tylko dla klimatu i portfela, ale także dla użytkownika, który niejednokrotnie trzyma pilarkę blisko twarzy. Są one też prostsze i szybsze w użyciu.

Wystarczy spojrzeć na dwa modele pilarek Makity: DUC254Z i DUC356ZB, skierowane do specjalistów pracujących w koronach drzew. Pierwsza z nich to pilarka nieco mniejsza, wyposażona w prowadnicę o długości 25 cm, napędzana bezszczotkowym silnikiem BLDC, zasilana jednym akumulatorem 18 V i ważąca zaledwie 3,3 kg. Przeznaczono ją do okrzesywania i cięcia niegrubych gałęzi, choć dzięki wyposażeniu w funkcję zwiększenia momentu obrotowego można ją także sporadycznie wykorzystać przy bardziej wymagających zadaniach. Oczywiście, by ułatwić jej użytkowanie w warunkach nadrzewnych, w tylnej części obudowy zamontowano zaczep służący zawieszeniu urządzenia, a sama konstrukcja pilarki zapewnia bardzo dobre jej wyważenie. Z myślą o pracy w koronach drzew skonstruowano także nakrętki, które trzeba czasem odkręcić podczas wymiany łańcucha czy prowadnicy – umieszczono je w obudowie, co zapobiega ich wypadnięciu. Nie zapomniano także o bezpieczeństwie podczas pracy. Pilarka została wyposażona w hamulec łańcucha, włącznik spustowy z płynną regulacją prędkości łańcucha, a także włącznik główny, z funkcją automatycznego wyłączenia pilarki.

Druga z prezentowanych pilarek to model o nieco większych możliwościach tnących, co osiągnięto poprzez zastosowanie dłuższej prowadnicy (35 cm) oraz silnika zasilanego dwoma akumulatorami 18 V. To model nieco cięższy, bo ważący 5,1 kg, ale też wydajniejszy i przeznaczony do nieco cięższych prac. Niemniej pozostaje nie tylko wydajny, cichy i poręczny, ale także bezpieczny w użytkowaniu. Wszystko dzięki elektrycznemu hamulcowi oraz systemowi anti-kickback zapobiegającemu skutkom odbicia prowadnicy podczas pracy. Rzecz jasna, pozostałe rozwiązania z poprzedniego modelu zastosowano także tutaj.

Zdarzają się sytuacje, w których pomocna będzie okrzesywarka z wysięgnikiem DUA300PT2. To akumulatorowe urządzenie (2×18 V) sprosta praktycznie każdej gałęzi, nie tylko dzięki niezawodnemu silnikowi bezszczotkowemu, generującemu wysoką moc, ale także prowadnicy o długości 30 cm. Długość całego urządzenia to niemal 2,5 m. Co ważne, okrzesywarka jest doskonale wyważona dzięki umieszczeniu silnika w tylnej części urządzenia. To sprawia, że praca z jej pomocą nie tylko nie powoduje większych problemów, ale także jest nad wyraz ergonomiczna. Aby jeszcze bardziej ułatwić pracę, głowicę pilarki zaprojektowano w taki sposób, by była jak najbardziej smukła, co pozwala na sprawniejsze i dokładniejsze manewrowanie w gąszczu gałęzi czy liści. Wzorem swoich poprzedników, o których pisaliśmy przed chwilą, posiada także płynną regulację prędkości łańcucha, włącznik główny z opcją natychmiastowego wyłączenia i możliwość czasowego zwiększenia mocy. Dzięki specjalnie skonstruowanej osłonie akumulatorów można jej używać jako uchwytu do podwieszenia na gałęzi.

Cóż, arboryści to wielbiciele wszelkiego rodzaju usprawnień, które ułatwiają im pracę, a czasem nawet ratują zdrowie i życie. To ludzie, którzy niekiedy cały dzień pracy spędzają w warunkach trudnych i niebezpiecznych, dlatego też muszą używać narzędzi ergonomicznych o wysokiej jakości. W związku z tym podczas wyboru muszą stawiać na najlepszych partnerów. Makita ma w swojej ofercie spory wybór narzędzi przydatnych w ogrodnictwie, leśnictwie, rolnictwie oraz przy pielęgnacji przestrzeni miejskich. Wszystkie narzędzia cechuje wysoka jakość, niezawodność oraz zaawansowanie technologiczne. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie www.makita.pl.