Wieża metodą ślizgową (nr 11/2014)

24 czerwca 2014 14:55 2014 Wersja do druku

Wieże przeciwpożarowe na trwałe wpisały się w leśny krajobraz Polski. Ich rolą jest oczywiście ochrona terenów leśnych, choć często są także elementem o charakterze turystyczno-edukacyjnym. Jak powstają?


Czasy, gdy wieże ppoż. wznoszono z elementów drewnianych czy kamiennych, odeszły do lamusa. W chwili obecnej dominują konstrukcje stalowe oraz betonowe. Te drugie zdobywają coraz szersze – są funkcjonalne, estetyczne i wyjątkowo szybkie w budowie.


Ślizg zamiast rusztowania

A wszystko to dzięki zastosowaniu znanej, ale jakby odkrytej na nowo metody budowania ślizgowego. Wykorzystywana jest ona na co dzień przy budowie obiektów wysokich, szczególnie kominów oraz wieżowców.


Polega na użyciu specjalnej mieszanki szybkoschnącego cementu, który w stosunkowo krótkim czasie osiąga pełną wytrzymałość. Przy zastosowaniu specjalistycznych maszyn (ślizg) nie ma potrzeby stałego stawiania kolejnych szalunków i rusztowania – jego rolę pełni sama konstrukcja. Na każdym etapie konieczna jest za to kontrola jakości cementu, czyli kolejnej warstwy powstającej budowli.Zaczyna sie budowa. W wykopie wylewana jest warstwa (10 cm)chudego betonu pod fundament
Fot. Z. Gosztyka

Zbrojenie fundamentu i jego zabetonowanie
Fot. Z. Gosztyka


Tak wygląda fundament. 45-metrową wieżę będzie stabilizować  żelbetowa konstrukcja o średnicy 10 m
Fot. Z. Gosztyka
Budowa metodą ślizgową - szybkoschnący cement jest w stanie w krótkim czasie unieść przesuwające się urządzenie ślizgowe
Fot. A. FedorukSzybkoschnący beton, dostosowany do tej metody, przygotowuje się na placu budowy. Codziennie pobierane były zeń próbki i przekazywane do zbadania
w laboratorium
Fot. Z. Gosztyka
Kabina obserwatora wraz z podestem, zmontowane na placu budowy, czekają na dźwig i posadowienie na szczycie wieży
Fot. A. Fedoruk


Metoda ślizgowa poza szybkością oferuje jeszcze jedno – trwałość i elastyczność, co w przypadku konstrukcji o stosunkowo niewielkich średnicach, a znacznych wysokościach, nie pozostaje bez znaczenia.


W niespełna 10 dni…

…tą metodą wybudowano wieżę ppoż. na terenie Nadleśnictwa Sławno! W ciągu doby bowiem konstrukcja wznosiła się na wysokość ok. 4 m, co oznacza, że na wybudowanie samego trzonu wieży potrzeba było właśnie niespełna 10 dni. Tempo zadziwiające. Czas został spożytkowany w sposób wyjątkowo efektywny, bowiem w ślizgowej metodzie budowy nie ma miejsca na przerwy we wznoszeniu konstrukcji, co oznacza, że praca na budowie trwała dosłownie dzień i noc.

Podczas betonowania trzonu osadzano w nim wszystkie elementy stalowe umożliwiające późniejszy montaż np. okien i drzwi. W trakcie wykonywania „ślizgu” trzon wieży polewany był wodą, w celu uniknięcia powstania ewentualnych zarysowań.

Oczywiście sam proces formowania wieży poprzedzały prace ziemne. Na placu budowy wykonawca zmontował ocynkowaną konstrukcję stalową schodów, a następnie zamontował ją w trzonie wieży. Podobnie na miejscu zmontowano niższy podest stalowy ze stalową osłoną z prętów w kształcie kuli (na wysokości 36,75 m). Całość wieńczyło posadowienie podestu widokowego i kabiny dla osoby pełniącej dyżur przeciwpożarowy. Podest kabiny jest na wysokości 42 m, a całkowita wysokość wieży to 45,5 m.

Technologia budowy umożliwia, by wieża miała niewielką średnicę zewnętrzną – 2,4 m, oraz stosunkowo niewielką grubość ścian, bowiem wewnętrzna średnica wieży to 2 m.

Trzon wieży na zewnątrz i wewnątrz został zagruntowany oraz pomalowany. Był jeszcze montaż instalacji elektrycznej, „ekologicznej” rzecz jasna – mowa o ogniwach fotowoltaicznych, wystarczających do zasilenia urządzeń znajdujących się w wieży, tj. radiotelefonu, radia i oświetlenia. Instalacja ma charakter hybrydowy – w razie niedostatecznego nasłonecznienia alternatywnym źródłem prądu będzie sieć publiczna.

Wieża wyposażona jest w instalację odgromową. Mimo że obiekt stoi w sąsiedztwie leśniczówki, całość jest ogrodzona siatką na betonowym cokole – to dodatkowe, wymagane zabezpieczenie przeciw niepożądanym ciekawskim.

Prace, od wejścia na powierzchnię budowy do oddania gotowego obiektu, zajęły łącznie trzy miesiące. Koszt budowy takiej wieży to ok. 440 tys. zł netto. Na całą budowlę wykonawca daje dodatkowo 40 lat gwarancji.


Uroczyste otwarcie

Wszelkie inwestycje i nowo powstałe obiekty leśne są z reguły uroczyście otwierane. Nie inaczej było w Sławnie, gdzie liczne grono stawiło się nieopodal leśniczówki leśnictwa Chudaczewko, gdzie uroczyście odsłonięto i poświęcono wieżę przeciwpożarową. Wydarzeniu temu, poza okolicznościowymi przemówieniami, towarzyszyło wypuszczenie na wolność dwóch myszołowów, które z radością powróciły na łono przyrody.

Bartosz Szpojda