\"Efektywny tartak\" - 3. konferencja branżowa PIGPD

14 marca 2013 15:32 2013 Wersja do druku

15 kwietnia w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się 3. konferencja Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego. Tym razem poświęcona będzie cenom drewna - stąd hasło przewodnie "Nasze cenne drewno".

Dzisiejszy system sprzedaży drewna okrągłego zaczyna pod presją przedsiębiorców stopniowo odchodzić od systemu opartego tylko o przetargi, wracając do takiego, w którym dominują umowy - na razie roczne. Objęły one już 70% potrzebnego firmom drewna.

Lecz każda umowa kupna-sprzedaży musi przecież określać cenę towaru i nie inaczej jest przy zakupie surowca drzewnego. Tylko jaka ma być ta cena? Lasy Państwowe, praktycznie nie mając konkurencji, muszą przecież wskazać i uzgodnić podstawę jej wyliczenia. Ale to nie koniec problemów, bo gdy już jakąś cenę ustalimy na początku roku, to czy i jak ją potem modyfikować, gdy zmieni się sytuacja na rynku? Powiedzmy to otwarcie - jeśli decydujące o tym rozwiązania i metody będą złe, to żaden system sprzedaży nie wytrzyma próby czasu.

To, jak poważny jest to problem, wskazują protesty jakie wywołało oparcie cen ofertowych zastosowanych w tym roku przez LP o średnią cenę z wcześniejszych miesięcy, bardzo różną dla różnych nadleśnictw. Zasadę dalszego korygowania ceny drewna w ciągu roku "tzw. indeksację" wprawdzie wprowadziliśmy do zasad sprzedaży, ale zabrakło dobrego rozwiązania, jak ją przeprowadzić. Gdyby bowiem zastosować wprost zasadę powiązania cen ofertowych ze zmianami cen na e-drewno, to tam, gdzie i tak już jest najdroższe drewno, podrożałoby ono jeszcze bardziej, co byłoby nie do przyjęcia. W rezultacie zapis o indeksacji jak dotąd jest martwym zapisem.

Aby więc dopracować obecny system sprzedaży musimy wreszcie zacząć rozmawiać wprost o pieniądzach. Musimy wymienić się poglądami i wskazać propozycje rozwiązań, jak ustalać rynkowy poziom cen. Warto też pokazać, jak bardzo opłacalność produkcji podstawowych grup produktów z drewna (np. tarcicy, płyt, palet, wyrobów ogrodowych) uzależniona jest od ceny surowca.

Ponadto, warto przyjrzeć się jak z cenami radzą sobie nasi sąsiedzi w innych krajach. Może bowiem wyważamy otwarte drzwi?

Wszystkie te sprawy znalazły się w programie konferencji, którą Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego postanowiła zorganizować i przez którą chcemy wywołać konkretną debatę nad ustalaniem cen drewna okrągłego w Polsce. Przecież nie ma dziś sprawy i pilniejszej i budzącej większe emocje w całym sektorze leśno - drzewnym. Docenił to Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, decydując się na współorganizację tego zdarzenia.

Organizujemy je w szczególnym dniu - w przeddzień otwarcia tegorocznej Wystawy Maszyn i Urządzeń do Obróbki Drewna DREMA i oczywiście na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich ? naszego drugiego współorganizatora. Daje to Państwu możliwość, za jednym przyjazdem do Poznania, uczestniczyć w obu tych wydarzeniach, dzień po dniu.

Zapraszamy więc Was wszystkich - przedsiębiorców i leśników do udziału w tej konferencji i włączenia się w ten sposób w trwający wciąż proces budowania polskiego systemu handlu drewnem okrągłym - takiego na długie lata.

Do zobaczenia w Poznaniu !

Program konferencji >

Karta zgłoszeniowa na konferencję >