Z zagranicy 13-14/2023

18 lipca 2023 11:32 2023 Wersja do druku

Austria – Leśne 2023 piwem jarzębinowo-jodłowym

Bawaria, Niemcy – Turbiny wiatrowe w państwowych lasach

Brandenburgia, Niemcy – Leśnicy testują służbowe rowery elektryczne

Czechy – Budowa nowej centrali lasów państwowych

Nadrenia Północna-Westfalia, Niemcy – Odnawianie lasu przez siew na mokroAustria

Leśne 2023 piwem jarzębinowo-jodłowym

Austriackie Lasy Związkowe (ÖBf), zarządzające lasami państwowymi Republiki Austrii, od 13 lat warzą koneserskie piwo Leśne (Waldbier) we współpracy z mistrzem piwowarskim Axelem Kiesbye. Zasadniczo każdy rocznik trunku bywa wzbogacany o inny dodatek pochodzący z lasów ÖBf. W 2023 r. są nim młode pędy jodły i owoce jarzębiny. Pędy zostały pozyskane w maju br., a owoce – we wrześniu ub. r. w lasach mieszanych regionu Ausseerland w Styrii, w leśnictwie Altausee. Leśne 2023 to piwo o nucie karmelowo-miodowej z żywicznymi, lekko marcepanowymi niuansami, wzbogacone o cierpki aromat charakterystyczny dla jarzębiny. ÖBf zaczęły oferować limitowane partie piwa Leśnego w 2011 r. – Międzynarodowym Rok Lasów. Podstawowym dodatkiem do warzenia pierwszych roczników piwa Leśnego były młode pędy, szyszki, nasiona lub żywica iglastych drzew leśnych – jodły (2011), limby (2012), modrzewia (2013), sosny czarnej (2014) i świerka (2015). W 2016 r. dodatkiem były gałązki, igły i szyszkojagody alpejskiej odmiany jałowca, w 2017 r. – kwiaty czeremchy zwyczajnej, w 2018 r. – kwiaty, liście i pędy dzikiej gruszy, a w 2019 r. – owoce jarzębu brekinii. Z kolei w 2020 r. Leśne było piwem barrigue, czyli takim, które dojrzewało w dębowej beczce. W 2021 r. zapoczątkowany został nowy cykl roczników piwa Leśnego, który skupia się nie tyle na samych dodatkach, ile na zbiorowiskach leśnych ich dostarczających. Rocznikowi 2021 r. aromat nadały szyszki sosny limby i jagody borówki czarnej, rocznikowi 2022 – kwiaty wiązówki błotnej i młode pędy wierzby białej. Leśne 2023 będzie dostępne od października w butelkach o pojemności 0,75 l i 0,33 l w wybranych placówkach handlu specjalistycznego. Ze względu na stosunkowo dużą zawartość alkoholu może ono leżakować przez wiele lat.

Mistrz piwowarski Axel Kiesbye podczas zbiorów pędów

Fot. www.bundesforste.at

Źródło: www.bundesforste.at


Bawaria, Niemcy

Turbiny wiatrowe w państwowych lasach

Bawarskie Lasy Państwowe (BaySF), które są największym niemieckim państwowym gospodarstwem leśnym, udostępniają swoje tereny pod wznoszenie turbin wiatrowych. W 18 lokalizacjach w BaySF jest obecnie eksploatowanych 101 turbin wiatrowych o łącznej mocy 550 mln kWh. Taki potencjał odpowiada średniemu rocznemu zużyciu energii elektrycznej przez blisko pół miliona osób. Projektowane jest wzniesienie następnych 84 turbin wiatrowych w ramach 23 zatwierdzonych już umów o ochronę siedlisk. BaySF oferują grunty pod budowę wiatrowych instalacji energetycznych, przeprowadzając regularnie publiczne konkursowe procesy selekcyjne. Zapotrzebowanie na lokalizacje pod wznoszenie turbin wiatrowych na terenach państwowych lasów jest bowiem w Bawarii bardzo duże. W marcu 2023 r. BaySF rozpoczęły dwa konkursowe procesy selekcyjne w odniesieniu do lokalizacji nowych turbin wiatrowych w powiecie Altötting. W przypadku każdej lokalizacji musi zostać najpierw zawarta umowa o ochronę siedliska. Taka umowa stanowi dla zainteresowanej firmy podstawę do zaprojektowania wiatrowej instalacji energetycznej na terenach BaySF i uruchomienia procesu zatwierdzania jej budowy. W lasach BaySF położonych w powiecie Altötting ma jeszcze zostać wzniesionych 30–40 turbin wiatrowych. BaySF zarządzają lasami o powierzchni 760 tys. ha. Działają w formie przedsiębiorstwa państwowego. Pozyskują blisko 4,9 mln m3 drewna przy przyroście rocznym wynoszącym 6,1 mln m3. Zatrudniają przeciętnie 1160 osób na stanowiskach nierobotniczych i 1206 pracowników na stanowiskach robotniczych.

Fot. www.baysf.de

Źródło: www.baysf.de


Brandenburgia, Niemcy

Leśnicy testują służbowe rowery elektryczne

Leśniczowie Gospodarstwa Krajowego „Lasy Brandenburgii”, które zarządza lasami państwowymi i opiekuje się lasami niepaństwowymi tego landu, testują w terenie rowery elektryczne. Testy są elementem dwuletniego projektu pilotażowego. Pierwsze służbowe rowery elektryczne otrzymali leśnicy z powiatu Dahme- -Spreewald. – Jak wiadomo, e-rowery są modne w miastach lub na dłuższych wycieczkach. Teraz przekonamy się, w jakim stopniu sprawdzą się również w służbie leśnej – mówi Axel Vogel, minister odpowiedzialny za lasy w rządzie krajowym Brandenburgii. Lasy Brandenburgii składają się z 14 nadleśnictw gospodarujących w brandenburskich lasach państwowych (270 tys. ha; 160 leśnictw) i aż z 30 nadleśnictw obsługujących lasy niepaństwowe (740 tys. ha; 208 leśnictw). Łącznie zatrudniają ok. 1450 osób, w tym 510 robotników leśnych. W lasach państwowych pozyskują rocznie ok. 1 mln m3 drewna przy przyroście 2 mln m3. Jednostkami gospodarstwa są też Krajowe Leśne Centrum Kompetencyjne w Eberswalde i Szkoła Prac Leśnych w Kunsterspring.

Fot. www.forst.brandenburg.de

Źródło: www.forst.brandenburg.de


Czechy

Budowa nowej centrali lasów państwowych

Lasy Republiki Czeskiej (LČR), zarządzające czeskimi lasami państwowymi, powracają do projektu wniesienia nowej siedziby centralnej w Hradcu Králové. Zamówiły już przygotowanie aktualizacji dokumentacji projektowej. Realizacja projektu „Lasy w lesie”, którego ideą przewodnią jest las jako środowisko pracy, ma się rozpocząć się w 2026 roku. Koszty budowy szacuje się na 1,5 miliarda koron czeskich (ok. 281 mln zł). W rozstrzygniętym w 2017 r. międzynarodowym publicznym konkursie architektonicznym na projekt nowej siedziby LČR zwyciężyło konsorcjum pracowni architektów z Brna – Chybík+Krištof, K4 i Ivo Stolek. Budynek nowej centrali LČR zostanie wzniesiony oczywiście z drewna. Będzie miał wiele skrzydeł rozchodzących się na boki niczym konary drzewa. Wokół budynku zostaną urządzone tereny edukacyjne, rekreacyjne i sportowe, które będą służyły szkołom i ludności. Powierzchnia dachów zostanie wykorzystana do prezentacji profilu działalności LČR. Nie zabraknie też atrakcji: z dachu będzie się można dostać na dół, korzystając ze zjeżdżalni. Pierwotnie budowa nowej siedziby centralnej LČR miała ruszyć w 2019 r. i zakończyć się rok później. W tamtym czasie koszty budowy szacowane były na 470 mln CZK (ok. 75 mln zł). Przedsięwzięcie zostało jednak wstrzymane w związku z uderzeniem klęski kornika w czeskie lasy, które zdestabilizowało sytuację finansową LČR. LČR mają w swojej pieczy blisko 1,2 mln ha lasów, czyli 1⁄6 powierzchni Czech i mniej więcej połowę wszystkich czeskich lasów. Zatrudniają ok. 3,6 tys. osób, w tym 2,6 tys. pracowników na stanowiskach nierobotniczych.

Fot. www.lesycr.cz

Źródło: www.lesycr.cz


Nadrenia Północna-Westfalia, Niemcy

Odnawianie lasu przez siew na mokro

Gospodarstwo Krajowe „Las i Drewno NRW”, zarządzające lasami państwowymi landu Nadrenia Północna-Westfalia, testuje nietypową dla gospodarki leśnej metodę odnawiania dużych powierzchni poklęskowych: siew hydrosuspensyjny. Projekt jest subsydiowany ze źródeł unijnych. Testy mają miejsce na dwóch powierzchniach doświadczalnych w kompleksie leśnym Arnsberg. Przeprowadzane są pod auspicjami Centrum Leśnictwa i Drzewnictwa (ZWH) i Uniwersytetu Getyńskiego przez firmę Bender Rekultivierung z Hesji. Już od dawna zazielenia ona nasypy drogowe, hałdy i inne trudne powierzchnie metodą siewu na mokro. Na ogół wysiewane są w ten sposób nasiona traw i mieszanek typu łąki kwietne. Teraz po raz pierwszy w grę wchodzą większe nasiona drzew. Firma używa ciężarówki przystosowanej do jazdy terenowej i wyposażonej w zbiornik o pojemności 10 tys. l. Miesza nasiona drzew z celulozą i wodą na miejscu w lesie, stosując odpowiednie mieszadło, i spryskuje odnawiane powierzchnie brązową cieczą roboczą na odległość do 50 m za pomocą węża strażackiego. Mieszanina stosowana wiosną 2023 r. w kompleksie Arnsberg zawierała jodłę pospolitą, jawor, daglezję i brzozę. Skład gatunkowy przyszłego drzewostanu wzbogacą istniejące odnowienia naturalne świerka oraz sztuczne odnowienia buka, leszczyny, modrzewia i olszy czarnej, wykonane na odpowiednich płatach siedliskowych. Do siewu na mokro gleba odnawianych powierzchni została miejscowo przygotowana za pomocą samobieżnej wciągarki gąsienicowej. Koszty wykonania siewu hydrosuspensyjnego wraz z przygotowaniem gleby wyniosły ok. 1600 euro/ha. Do tego doszła cena materiału siewnego.

Fot. www.forstpraxis.de (2)

Źródło: www.forstpraxis.de

Opr. A.S.