Z zagranicy 7/2023
Słowacja – Zapowiedź utworzenia nowego parku narodowego
Czechy – Lasy państwowe normalizują pozyskanie
Austria – Tutaj leśny kryzys klimatyczny znów się nasila
Słowacja
Zapowiedź utworzenia nowego parku narodowego
Słowacki minister środowiska Ján Budaj ogłosił na konferencji prasowej 24 stycznia 2023 r. zamiar utworzenia w południowo-zachodniej części Słowacji Parku Narodowego „Podunajsko” o powierzchni 18 tys. ha z udziałem strefy pozostawionej do swobodnego rozwoju sięgającym 50%.
Minister Budaj wyraził przekonanie, że podział parku na strefy uda się uzgodnić w ciągu dwóch lat. Współpraca i porozumienie z niepaństwowymi właścicielami gruntów są, jak zapewnił, bardzo ważne dla resortu środowiska. W strefie ochrony ścisłej miałyby się jednak znaleźć przede wszystkim grunty państwowe, które stanowią przeszło połowę obszaru projektowanego parku narodowego. Ján Budaj zaznaczył, że samo Ministerstwo Środowiska nie ma wystarczających możliwości wykupu gruntów, ale wskazał na Słowacki Fundusz Nieruchomości Gruntowych jako źródło środków, które można by przeznaczyć na wymianę działek.
Według słowackiego posła Jaromíra Šíbla istnieje również międzynarodowy powód ogłoszenia zamiaru utworzenia nowego parku narodowego. – Mamy rozbudowany systemNatura 2000, ale te obszary nie mają wystarczającej ochrony na poziomie krajowym. Jeśli jej nie zapewnimy, grożą nam – tak jak w innych przypadkach – sankcje ze strony Komisji Europejskiej – wyjaśnia Jaromír Šíbl i dodaje, że Austria, Węgry i Czechy już dawno odrobiły swoją „pracę domową” w tym zakresie.
Źródło: www.lesmedium.sk
Projektowany park byłby dziesiątym (i pierwszym nizinnym) słowackim parkiem narodowym
Fot. www.flickr.com
Czechy
Lasy państwowe normalizują pozyskanie
W związku z ustępowaniem klęski kornika Lasy Republiki Czeskiej (LČR), zarządzające czeskimi lasami państwowymi, zmniejszyły w latach 2021–22 pozyskanie drewna o 1⁄5: z 11,4 mln do 9,2 mln m3. W bieżącym, 2023 r., planują pozyskać 9,1 mln m3. Rekordowy rozmiar użytkowania, wynoszący 14,4 mln m3 drewna, LČR zanotowały w 2020 roku. – Pozytywna tendencja lat 2021–22 utrzymuje się, stopniowo wracamy do normalnej gospodarki. Regionem, w którym występują największe problemy, są północne Czechy, a konkretnie kraj ustecki. Jednak nawet tam zmniejszyła się miąższość drewna, które musiało zostać wyrobione z powodu zasiedlenia przez kornika – mówi Eva Jouklová, rzeczniczka prasowa LČR, komentując sytuację w zakresie klęski kornika, która z pełnym impetem uderzyła w czeskie lasy w 2018 roku.
Pozyskanie drewna kornikowego w LČR spadło w latach 2021–22 r. o 47% (z 5,6 mln do 2,95 mln m3). Najwyższy poziom osiąg-nęło ono w 2019 r. (9,7 mln m3). W latach poprzedzających wystąpienie klęski kornika całkowite pozyskanie drewna w LČR wynosiło ok. 8 mln m3.
LČR mają w swojej pieczy blisko 1,2 mln ha lasów, czyli 1⁄6 powierzchni Czech i mniej więcej połowę wszystkich czeskich lasów. Zatrudniają ok. 3,6 tys. osób, w tym 2,6 tys. pracowników na stanowiskach nierobotniczych. W pierwszych trzech kwartałach 2022 r. LČR zanotowały zysk brutto w wysokości 7,39 mld koron (ok. 1,48 mld zł).
Źródło: www.silvarium.cz
Fot. www.silvarium.cz
Austria
Tutaj leśny kryzys klimatyczny znów się nasila
O ile w 2021 r. kryzys klimatyczny w austriackich lasach nieco stracił na sile, o tyle w 2022 r. ponownie się spotęgował. Tak wynika z najnowszego raportu o stanie lasów państwowych, przedstawionego przez zarządzające nimi Austriackie Lasy Związkowe (ÖBf).
Poprzedni rok upłynął bowiem w ÖBf pod znakiem ekstremów pogodowych i kornika. Zarówno na nizinach, jak i w górach 2022 r. był jednym z najcieplejszych lat, a w niektórych okolicach nawet najcieplejszym rokiem w 256-letniej historii regularnych pomiarów. – Upały i przedłużająca się susza w okresie wegetacji wpływają na las, osłabiając zdolność drzew do obrony przed atakami szkodników leśnych, takich jak kornik – wyjaśnia Andreas Gruber, prezes zarządu ÖBf, odpowiedzialny za działy gospodarki leśnej i ochrony przyrody. W Austrii liczba dni z temperaturą powyżej 30 stopni w ciągu roku podwoiła się lub potroiła w ostatnich dziesięcioleciach. – W 2022 r. wyrobiliśmy ok. 940 tys. m3 drewna poklęskowego, co stanowiło ok. 50% całkowitego rozmiaru pozyskania (w roku 2021 było to 59%) – informuje prezes Gruber.
Główną przyczyną bardzo dużego udziału drewna poklęskowego w pozyskaniu jest niewygasająca klęska kornika. Zmiana klimatu spowodowała rozprzestrzenienie się największego w Austrii szkodnika leśnego aż do górnej granicy lasu – do wysokości 2 tys. m n.p.m. W 2022 r. ÖBf przeznaczyły ok. 4,6 mln euro na samą tylko ochronę lasu przed kornikiem. Całkowity wolumen szkód w lasach ÖBf w 2022 r. sięgnął 28 mln euro. Jednak rynek bez kłopotów wchłaniał drewno poklęskowe, tak że zapasy surowca drzewnego na składnicach ÖBf utrzymywały się na stabilnym, umiarkowanym poziomie przez cały rok.
ÖBf mają w swojej pieczy 0,51 mln ha lasów należących do Republiki Austrii, czyli 15% wszystkich lasów tego państwa. Zatrudniają ok. 960 pracowników, w tym 620 osób na stanowiskach nierobotniczych. Rocznie pozyskują ok. 1,8 mln m3 drewna przy przyroście rzędu 3,3 mln m3.
Źródło: www.bundesforste.at
Fot. www.bundesforste.at
Opr. A.S.